ИН4С

ИН4С портал

Академик Живојиновић расветлио природу српско-енглеског савезништва из Првог светског рата

1 min read
Из докумената до којих је дошао познати историчар јасно се види да је у Првом светском рату Енглеска све чинила да нестане наша држава

Драгољуб Живојиновић

Тек објављено капитално дело академика др Драгољуба Живојиновића „Невољни ратници, велике силе и Солунски фронт“ озбиљно је уздрмала читаву и не само нашу савремену историографију. Документацијом шокантне садржине ова књига непроцењиве вредности у парампарчад разнела је досадашње тезе о нашим савезницима и пријатељима. Открила српске илузије и заблуде и упрла прстом у Енглеску, земљу која је од самог напада Аустроуграске 1914. године, у Првом светском рату, свесрдно радила на уништењу Срба и српске државе.

Занимљиво је да је овакву архивску грађу академик Живојиновић почео да открива управо у лондонском архиву пре тридесет три године и то сасвим случајно, бавећи се Ватиканом и Србима. Такође, треба истаћи и чињеницу, академик Живојиновић је први открио у Лондону ту грађу и први је саопштио свету.

Скоро век у заблуди

Од завршетка Првог светског рата па све до појаве ове књиге, српски народ живео је у заблуди, називајући и Енглезе својим савезницима и чак пријатељима.

– Нема дилеме, Срби су творци свих тих заблуда везаних за савезништва и пријатељства. Срби су творци и других заблуда са којима ће се тек срести. А ове илузије које су потхрањиване готово један век биле су у служби очувања пријатељства са Французима као јединим пријатељима у Првом светском рату. А у страну гурана једина истина да нам је Русија била једини пријатељ све до њеног слома.

• Први сте открили ту грађу, први је саопштили свету, како то објашњавате?

– Претпостављам, ту нетакнуту, нефризирану, нечишћену грађу, коју до мене нико није користио, избегавали су историчари или због тога што је неповољно говорила о онима који су је оставили, или што је веома ружно приказивала лоше односе међу савезницима током Првог светског рата. Друго, та недирнута грађа, недвосмислено је разбила наше илузије о савезницима и искреним пријатељима. До сада нисмо знали праву истину да нисмо имали правих пријатеља до једне силе током читаве те трагедије. Ти документи открили су сурову истину да чак и наша историографија није знала шта се све радило иза наших леђа. На крају открила је да су Срби изнели главни терет Првог светског рата.

• Рекли сте, имали смо само једног пријатеља, о којој земљи је реч?

– Говорим о Русији, земљи на коју се нисмо ослањали. Напротив, били смо бастион, барикада против ширења њеног утицаја на Балкану. А већ од јулске кризе 1914. могло се видети ко нам је прави пријатељ или савезник. Русија је тих дана одмах заузела јасан став. Децидно је рекла и савезницима и нашим непријатељима да неће дозволити да Србија буде поражена и покорена и да ће Србији пружити сваку врсту помоћи.

• Како се Француска држала?

– Француска је имала нешто другачији став. Нашла се на удару Немаца и због тога била је везана за Русију, али имала је и својих интереса на Балкану, а на Блиском истоку имала велики уложени капитал. Но, највише због Русије Французи су Србији пружили савезничку руку.

Ултиматум Француза

Једног тренутка енглеске подметачине, разбијачке намере и работе дозлогрдиле су и француским генералима који су почели отворено да протестују.

– Након отворене енглеске опструкције на Солунском фронту и последње енглеске претње да ће повући своје трупе реаговала је и влада Француске. Упутила је Енглеској ултиматум, да уколико и даље њене трупе буду минирале покретање офанзиве, Француска ће се повући из рата. Енглези су се тада заиста уплашили, попустили су, али су и даље иза леђа радили против тог фронта. После тога своје елитне јединице повукли су из Грчке, а увели ешалоне довучене из Индије потпуно неспособне за ратовање на Балкану.

• До данашњих дана у нашој историји до краја није објашњено држање Енглеске?

– Енглези су све друго били само не пријатељи Србије. Дакле, никада пријатељи. Напротив, Србе органски не воле, ни њихово јавно мњење ни њихов естаблишмент. О нама су те 1914. писали најгоре, говорили најружније. Није било ни дневног листа, ни готово политичара, ни генерала иоле наклоњеног Србима. Тако су писали и према нама се односили још од 1903. године. У нашој најтрагичнијој ситуацији водили су хајку против Србије, отворено су је и у најтрагичнијим тренуцима уцењивали и оптуживали за почетак Првог светског рата. Да је светска кланица управо настала због нас.

• Како су онда Енглези постали и наши савезници?

– Из интереса. Прво због Француске и Белгије према којој су имали уговорну обавезу још из 1830. године. Друго, са бриљантним победама српске војске на Церу и Колубари Србија није покорена, а војнички је опстала. Значи, постали смо фактор, потребан савезницима.

Отерали руску бригаду

Колико су Енглези све чинили да поткопају и ослабе Србију академик Живојиновић износи још један пример.

– На Солунском фронту налазила се и једна руска бригада коју је цар Николај послао у помоћ српској војсци. Енглезима је та бригада страшно сметала, непријатељски се према њој односила. Њени генерали сматрали су је претњом њиховим интересима. Нису се смирили све док нису издејствовали њено уклањање са Солунског фронта. Ту руску бригаду послали су чак на исток Грчке како не би имала било какав контакт са српском војском.

• Да ли се после тих битака енглески став према Србији променио?

– Управо тада енглеско непријатељство према Србима ступило је на сцену у најокрутнијем облику. Британци су кренули са најподлијим уценама. У најтежем тренутку тражили смо од њих финансијску помоћ од 800 хиљада фунти у виду кредита за обнову наоружања, лекова и санитетског материјала. Одговорили су уценом – добићете зајам, под условом да се одрекнете своје територије у источној Македонији у корист Бугара. Тај документ први сам открио у свету.

• Како је Влада Србије реаговала на ту болну уцену?

– Децидно је одбијен тај ултиматум. Енглези су ладно одговорили – „онда вам не дамо кредит“. И нису дали. Што је најгоре, Енглези се нису зауставили на тој уцени. Током читаве мучне 1915. године појачавали су притисак на Србију. Своје ултиматуме заснивали су на нашој немоћи и бескрупулозно користили српску зависност од савезника. Свакаквих притисака је било.

И Мишић жртвован

Да су Срби били жртве и сопствених заблуда примера је безброј. Но, против тих илузија понајвише су се борили војсковође попут војводе Живојина Мишића.

– Никола Пашић и регент Александар Карађорђевић били су заговорници уједињења јужних Словена. Томе се отворено супротстављао војвода Живојин Мишић. Говорио је да нико не може да тера српске војнике да гину за ослобођење Хрвата и Словенаца, већ да до слободе они морају доћи сами. Мишић је убрзо отеран у пензију.

• Значи и такву Србију крвљем заливену су кажњавали?

– Не само да су ладно одбацивали све наше молбе за војном помоћи, већ су иза леђа радили на слабљењу наших положаја. Одустали су од солунског искрцавања. Одустали су од обезбеђења коридора Ниш – Солун, а потом дозволили Бугарима да прекину тај коридор, срушивши тако и последњу наду спаса за српску војску и српски народ. Казнили су тако подмукло Србију на најсуровији начин, онемогућивши јој чак прилив лекова и хране. А када им је Никола Пашић у очају одговорио да ће српска војска положити оружје и капитулирати, у Енглеској је кренула нова лавина увреда на рачун Срба. После тога Пашић је коначно схватио да је Србија остала сама.

• Открили сте још један детаљ дуго скриван од српске јавности?

– По доласку српске војске и избеглица на албанско море, тек је кренуло кажњавање. Грчки краљ Константин био је антисрбин кога су до последњег тренутка подржавали Енглези. И таман када су Французи после много играрија пристали на пребацивање Срба на Крф, стигло је најшокантније изненађење. Грчка влада забранила је улазак српске војске на њену територију, а самим тим и пребацивање нашег народа на Крф. Тек када је руски цар Николај оштро припретио да ће склопити сепаратни мир са Немцима сломљен је енглески отпор, а Французи нису више Грке ни питали. Но, ни тада Енглези нису послали своје бродове. И то је била једна од њихових уцена. Први сам и ту истину обелоданио.

• И на Крфу је било подваљивачких иницијатива?

– Кренуло се са још једном подвалом. Под плаштом реорганизације, тражено је од наше команде да се српска војска распореди у шест дивизија и да се оне пошаљу не на Солунски, већ на западни фронт свака за себе. Наравно и та подвала и тај паклени план је одбачен, а Енглези су буквално побеснели. Нјени генерали током читаве 1916. године слали су у Лондон најружније извештаје о српској војсци, називали је најпогрднијим именима. Енглески генерали непрестано су радили против Србије и на Солунском фронту. Минирали су свако кретање у офанзиву, сваки покушај напада на непријатеља. Стално су уцењивали и претили да ће повући своје трупе. Током читаве 1917. године непрестано су радили иза леђа Србији. Радили на очувању Аустријске монархије, подржавали Италијане око Далмације и Истре, подстрекавали Румуне да узму Банат, Бугаре да узму српске територије северно од Македоније. А када је Русија изашла из рата, изгледало је да Србији нема спаса. Но, тада је дошло до француског заокрета. На челу њене војске долазе одлични познаваоци балканских прилика Клемансо, Гиом и Депере и исход је био познат.

Извор: ninicninic.com 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

20 thoughts on “Академик Живојиновић расветлио природу српско-енглеског савезништва из Првог светског рата

  1. Захвалан сам мојим прецима јер су ме учили да мрзим Енглезе, ШТО РАДО И ОТВОРЕНО МРЗИМ ТЕ ГАДОВЕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Не само да треба да их МРЗИМО, него да и упутимо српско потомство да им се једнога дана врати.

  2. Шта би Дража Михаиловић на то рекао? А тек Карађорђевићи? Утеха је да Енглези не мрзе само нас него скоро цео свет. Издали су они и Пољаке и Чехословаке кад су их препустили комунистима а њихове владе као и наша верно уз Енглезе се исушиле.

    6
    1
  3. Nisu bili kljucni Francuzi vec Amerikanci i Woodrow Wilson. I tu je bio kljuc nase pobede. Kasnije su dosle komunjare i unistile Srbiju, udaljili nas od prirodnih saveznika Amerikanaca i bacili u narucje Staljinu i Lenjinu uz obilatu podrsku Britanaca srpskom unistenju….

    5
    4
    1. I TO JE LAZ KOJA NAM SE NAMECE. POSLE RATA SE PEVALO „America I Engleska bi ce zemlja PROLETERSK. Ko je doveo „KOMUNJARE“???? Cercil zajedno sa Drugom ( Kitom ). Prirodni svaznici su nas Bombardovali dva puta I to na Sami BACKPC Ali Muslimani nisu tukli Na BAJRAM. KAKOTO????

      7
      2
  4. Ovo bi trebalo da pročitaju svi mladi srbi da bi znali da budu oprezni kada je u pitanju Egleska.
    A sada su i Karadžića poslali u zatvor u Englesku pa sve je jasno ko dan.
    VIĐET IH NEMOGU A NI ČUT.

    21
  5. Englezi patološki mrze Srbe i pravoslavce. Stoje iza svih zločina na ovim prostorima a i šire..ubistvo kralja Milana i kraljice 1903, atentat u Sarajevu, veliki rat,stvaranje Jugoslavije, ubistvo Aleksandra i izazivanje drćugog rata, bombardovanja Crne gore i Srbije, posleratna rešenla u Sfrj pa do Kosova i 1999 .Sve je to jasno svima osim iažnim istoričarima, prodanim dušama,,,

    23
  6. Pogresno je reči da Englezi mrze nekog- oni ne unose emocije u geopolitiku već jednostavno rade planirano posao koji odgovara njihovim dugoročnim interesima u celom svetu.
    To bi i Srbi trebalo da nauče. Što pre to bolje!

    27
    4
  7. Sa njima ništa ili gotovo ništa, AV je po tom pitanju dobio moje simpatije, sa Englezima nula ili blizu nule. Sa Kinezima i Rusima 100%.

    28
    2
  8. Kao i u malim kolektivima, kad sam bio djak ili vojnik ili radnik, uopste nevazno gdje, ista se situacija ponavljala- nije bitno ko nas pritiska i cime- uvijek se nadje nekoliko klimoglava koji nadju razlog da popuste. Eto u cemu nijesmo veliki, pored svih zrtava od pamtivijeka,mi i dalje lutamo,neslogom i zabludama… Boze, spasi ovaj narod nas

    26
  9. Jedna od najboljih knjiga, o prvom ratu, je Život čovjeka na balkanu, u kojoj Krakov piše svoj predratni, ratni i posleratni put i iz prve ruke obrađuje i ove teme. Nevolji ratnici su izašli prije deset godina i u toj knjizi su prepisani kompletni transkripti, sjednica britanskog parlamenta, za vrijeme rata. Pored srpskih pitanja, knjiga pokazuje da Englezi nisu bili zainteresovani za solunski front, već im je glavna briga bio zapadni front, koji se za četiri godine rata nije pomerio ni za stotinu metara. Ista situacija je bila kod Francuza koji su svoje trupe, na solunskom frontu, iz podcjenjivana nazivali baštovanima.

    24
    1. Odusevlen sam jer ste ovo procitali… dodao bih da Krakov u knjizi iz prve ruke i tada ni sam ne shvatajici sta ce biti ,opisuje odnos hrvata prema Kraljevini Jugoslaviji , cak i tada je razlicita situacija u Istri i u Zagrebu… knjiga bi bila sjajan scenario za film ili seriju… veliki pozdrav…

      22
  10. Preporucujem knjigu
    Za Srpsku Vojsku – jedna zaborabljena prica od Paolo Djordani.
    Ovo je reprint iz 1917
    Priredila Mila Mihajlovic
    Isbn 978-86-335-0472-0
    Necete pevati vise nikad „krece se ladja francuska“
    Dal Englezi dal Francuzi dal Amerikanci ili neko drugi. Niko nije nas Prijatelj i nikada nece biti.
    Ko su nasi prijatelji svaki Srbin zna. Oni koji su pored nasih deda ginuli u neprekidnim ratovima, ne oni koji su na razne nacine sputavali nas Srbe.
    SANU treba obnovu i cistku!

    47
  11. Da li je nama , braćo Srbi , konacno jasno za kakvu bagru smo žrtvovali u dva rata preko tri miliona vojnika i civila , ti isti Amerikanci , Englezi , Nemci , Itsalijani, Francuzi …i njihove podguzne muve nam ni dan danas ne daju mira , njihove ambasade i danas vode našu spoljnu i unutrašnju politiku !A , najomraženija nacija na svetu , Englezi, u deliću sekunde nas na Savetu bezbednosti ne proglasiše genocidnim narodom , što se nije desilo Nemcima i Austrijancima za preko sedamdeset miliona mrtvih u dva svetska rata , Japancima i Italijanima , Belgijancima , ciji je kralj Leopold ll direktno kriv za sakaćenje i ubijanje dvanaest miliona Afrikanaca u Kongu …njihovi zločini su nebrojeni i prostiru se celom zemaljskom kuglom , ali pošto za njih nema ovozemaljskog sudije , sudiće im On, koji ništa ne zaboravlja i sve pamti !

    47
  12. Черчилов савременик, војни историчар Лидл Харт: „Черчил је постао велики само зато што је умео да за живот једног Енглеза жртвује читаве народе“.
    Иначе ово је суштине и енглеске спољне политике и дан-данас. А тако ће, сигуран сам, бити и у будућности.

    46
  13. Ne treba žaliti za prijateljstvom i dobrim mišljenjem od Velike Britanije.
    Zemlja koja je kolonizovala pola Svijeta i svoje carstvo utvrdila pljačkom i žrtvama; dostojna je izbjegavanja.
    Njeno čedo je SAD i to puno gora država od svoje majke.
    Kod Srba ne postoji „organska mržnja“ prema nekom, međutim postoji istorijsko sjećanje i stvarno bi trebali obratiti pažnju na podmuklost Engleske.

    71

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *