Афера „Можура“ коју је истраживала убијена новинарка: Све трансакције одрађене преко Прве банке
1 min read
Мило и Ацо Ђукановић
Компанија „Mozura Wind Park”, која управља контроверзним пројектом вјетроелектрана на брду Можура између Бара и Улциња, годинама послује преко Прве банке, у којој је појединачно највећи акционар Ацо Ђукановић, брат предсједника државе Мила Ђукановића, што се може закључити на основу документације коју је прикупио новинарски тим.
Ради се о пројекту који је под истрагом Европске полицијске службе Еуропол и полицијских органа државе Малте у оквиру истраге убиства познате малтешке истраживачке новинарке Дафне Каруане Галиције. Недуго након што је у јулу 2008. године шпанска компанија „Fersa Energias Renowables” основала компанију „Ферса Монтенегро”, која ће касније промијенити име у „Mozura Wind Park”, рачуни те компаније отворени су у Првој банци. Кроз Ђукановићеву банку прошле су бројне трансакције милионске вриједности. Уплате су вршене на девизни рачун фирме „Mozura Wind Park”.
Од маја 2011. године до фебруара 2013. године било је 17 уплата, показује пројектна документација до које је дошао новинарски тим. Уплате су настављене и након тог датума. Компанија „Fersa Energias Renowables S.A.” је 19. октобра 2015. године уплатила 55.000 еура, а 23. октобра исте године још 1.270.000 еура на девизни рачун фирме „Mozura Wind Park”, отворен у Првој банци. Недуго након тих уплата и званично је у Централном регистру привредних субјеката (ЦРПС) промијењен власник компаније „Mozura Wind Park” – Шпанци који су имали 99 одсто удјела напустили су посао, односно продали су га мистериозној компанији са Сејшелских острва „Cifidex Ltd” за 2,9 милиона еура. Та офшор компанија је под истрагом Европске полицијске службе Еуропол и полицијских органа државе Малте у оквиру истраге убиства малтешке новинарке.
„Cifidex Ltd” је за исплату шпанског предузећа „Fersa Energias Renowables” и подгоричког „Челебић“ – које је имало један одсто удјела и које је у власништву Томислава Челебића, пријатеља и пословног сарадника предсједника државе Мила Ђукановића, добила три милиона еура од „17 Black” компаније из Дубаија, чији је власник Јорген Фенек, главни осумњичени да је организовао убиство малтешке новинарке. Челебић је за један одсто удјела у послу градње вјетроелектрана, за који је Ђукановићева влада 2010. године омогућила концесију на 20 година, добио 650.000 еура. Пошто је трансакција обављена, „Cifidex Ltd” је вратио три милиона контроверзној фирми „17 Black” и још 4,6 милиона „акцијског профита”. Помоћник шефа малтешке полиције и доскорашњи начелник Одјељења за привредни криминал Иан Абдила казао је недавно у малтешком суду да мистериозна компанија „Cifidex Ltd” потпада под истрагу пословања фирме „17 Black”. Пројекат Можура након неколико мјесеци преговора почетком 2016. године званично је преузела компанија „Enemalta”, која је у већинском власништву државе Малте. „Enemalta” данас има 10 одсто капилата у компанији „Mozura Wind Park”. Вл.О.
Коруптивне шеме од самог старта
Пројекат Можура од самог старта помињан је као корупционашки посао. Прије неколико година Будванин Владимир Поповић и Шпанац Карлес Кол Палоу, покренули су пред Основним судом у Подгорици предмет за надокнаду штете против компанија из „BWP grupe” и фирме „Fersa Energias Renovables”. Палоу и Поповић су тврдили да су преварени и да им новац који је требало да добију као посредници није исплаћен. Они су тврдили да је шпанска фирма требало да исплати посредницима из „BWP групе” милионе а „BWP” је заузврат требало да „заврши” све дозволе и проходност код црногорских власти. Управо компанија „BWP Montenegro“ из „BWP групе” помињана је као фирма кроз коју је прошао новац, који је наводно коришћен и за плаћање мита високим државним званичницима у Црној Гори. Како је од самог старта пројекта помињана висока корупција, извиђај је 2017. године под притиском медија покренуло СДТ.
Извор: ДАН

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Možura ce biti “ velja kruska “ za necije grlo, a izgleda
i za vise grla.
Ovo je onaj nivo korupcije, koji uporno zahtijeva EU.
Dobice ga, ocigledno je i istrajati na njegovom otkrivanju.
Kako su se u ovom projektu, mnogi talili, a izgleda na konacan racun drzave Malte.
Profesionalci nadlezni za bavljenje Možurom
imace ozbiljan i odgovoran posao.
Kuda li duvaju, vjetrovi sa Možure ?!
Zanimljivo da glupani kao što su Bodin i Komlen ne komentarišu ovakve tekstove.
Kakvi monstrumi ! Opozija se mora ujediniti !
To je samo jedan delic, korupcije i malverzacije koji su desetak prvih familija vrsili u zadnjih 30 godina !.
Kad bi se sve sabralo, steta za crnogorski narod bi bila u miliardnim iznosima procenjena !.
Mozda bi Crna Gora i bila balkanski tigar da nema ovih prvih desetak familija ili klanova koji drze sve u ruke !!!.
„Žao mi je što si naš, a ne Predsjednik neke nama neprijateljski države. Ko je tebe poznavao ni pakao mu neće biti težak“ ???
Plava torba će biti šlag na torti, a ovo je torta izgleda.
Čudi me to da takvi poslovi idu preko jedne renomirane finansijske institucije.
Pa ako je pola ovoga istina… Crnogorci Bog vam na pomoci.
Kakav je ovo burazerski šljam , Malta , Španija , Sejšeli , montanjarija …koga sve ovaj narod drži na grbači , i kakvog li mazohizma , još i glasa za njih…?