ИН4С

ИН4С портал

Адвокати траже обуставу изручења Зјемијана до одлуке Уставног суда

1 min read

фото: FutureNet/Twitter

Адвокати Бранислав и Вук Лутовац позвали су Министарство правде да без одлагања обустави даље радње на извршењу изручења пољског држављанина Романа Казимијежа Зјемијана до одлуке Уставног суда Црне Горе.

Адвокатски тим наводи да је донијета првостепена одлука којом је утврђено да су испуњени услови за изручење Зјемијана – Пољској и Јужној Кореји, а да је Апелациони суд Црне Горе, како тврде, без ваљаног образложења, у рекордно кратком року одбио њихову жалбу рјешењем од 15. априла 2025. године.

„Иако се ради о предмету обимне правне сложености са преко 300 страница списа“, наводе адвокати у допису „Вијестима“.

Наредног дана, 16. априла 2025. године, Министарство правде је донијело одлуку о дозвољењу изручења Зјемијана матичној земљи – Пољској, а адвокати наводе да они претходно нијесу би били обавијештени о одлуци Апелационог суда, нити им је рјешење било достављено.

„Још скандалозније, о овој изузетно важној одлуци сазнали смо не од суда, нити од Министарства, већ од запослених у Управи за извршење кривичних санкција, чиме су на грубо начин прекршени процесни стандарди и право на одбрану. Тек након што су браниоци лично отишли у Виши суд и Министарство правде, уручене су им одлуке Апелационог суда и Министарства правде“, наводи адвокатски тим.

Бранислав и Вук Лутовац су против рјешења Апелационог суда одмах поднијели уставну жалбу са захтјевом за одлагање извршења, те о томе обавијестили Министарство правде како би застали у поступку изручења.

Адвокати тврде, да упркос томе, Министарство правде је остало при ставу да ће наставити с извршењем изручења Зјемијана Пољској.

„Игноришући чињеницу да је поступак пред Уставним судом у току и да би евентуална одлука тог суда била обесмишљена ако до изручења дође прије њеног доношења. Сматрамо да се оваквим поступањем грубо крше основна људска права Зјемиана, укључујући право на дјелотворан правни лијек и правично суђење, те да би се његовим хитним изручењем Републици Пољској, без одлуке Уставног суда, нанијела непоправљива штета“, наводе адвокати.

Они су нагласили да је Министарство правде у идентичној правној ситуацији – у случају Јужнокорејца До Квона, одлучило да сачека одлуку Уставног суда.

„Што додатно потврђује да се овдје примјењују двоструки стандарди“, наводе Лутовци.

Половином октобра прошле године, Министарство правде након што је обавијештено од Уставног суда да пуномоћници у предмету око „краља криптовалута“ До Квона поднијели уставну жалбу против пресуде Врховног суда, привремено обуставили спровођење административног поступка око изручења, све до доношења одлуке по уставној жалби.

Адвокатски тим позвао је надлежне институције да поступају у складу са принципима правне државе, те да покажу стварну посвећеност заштити људских права – нарочито имајући у виду да је Црна Гора држава која тежи чланству у Европској унији, гдје су поштовање владавине права и људска права темељне вриједности.

Пољак Роман Зјемијан један је од оснивача и власника фонда „FutureNet“, коју су тужилаштва Пољске и Јужне Кореје окарактерисали као класичну „Понцијеву шему“ те да је компанија служила за кривична дјела преваре, прања новца и крађе…

Зјемијан се сумњичи за кривична дјела из области економског криминала, тежак облик преваре у већем обиму, прање новца, крађа и повреда закона.

Пољак је ухапшен половином септембра прошле године у Мастер кварту у Подгорици, гдје се скривао под лажним идентитетом, а од тада се налази у екстрадиционом притвору у Спужу.

„Службеници Групе за високотехнолошки криминал и Регионалног центра безбједности ‘Центар’ су током претреса пронашли и одузели техничке уређаје и предмете за које се сумња да проистичу из кривичног дјела и који су привремено одузети до окончања екстрадиционог поступка“, писало је тада у саопштењу Управе полиције.

Држављанин Пољске, како медији наводе, наводно је једна од најтраженијих особа за којима је расписана међународна Интерполова потјерница, а због дјела за које је оптужен у Сеулу би могао добити доживотну робију.

Фонд „FutureNet“ се бавио трговином криптовалутама, а Пољак окривљен је да је са партнером С.М. оштетио већи број особа из Пољске и Јужне Кореје, нанијевши штету од око 21 милион америчких долара.

Његов партнер С.М. је ухапшен у Грчкој, а затим и у Албанији, док је Зјемијан 2022. године хапшен у Италији одакле је, како наводе медији, побјегао из кућног притвора.

Кипар је након хапшења у Подгорици, Зјемијану одузео пасош, који су он, супруга и син добили 2019. године кроз кипарски програм „златних пасоша“, а у том документу се Пољак презивао Хортман.

Заљубљеник у ауто-трке

Роман Зјемијан, како пишу медији, осим подухвата у свијету криптовалута имао је и страст према ауто-тркама.

Љубав Пољака према ауто- мото спорту није био само хоби, већ је три сезоне наступао у тркама у Европи.

Такмичио се у „Ferrari Challenge Europe“, гдје је 2020. године заузео 5. мјесто 2020. године, а наредне године је имао за три мјеста слабији пласман.

У трци током 2022. освојио је 2. мјесто у Asian Le Mans Series (ЛМС).

Бизнисе, како су писали медији у Пољској, ширио је у Шведској, Енглеској, Бразилу, Колумбији, Аустрији и Кипру…

(Вијести)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *