ИН4С

ИН4С портал

Адвокат Љешковић: Судија ми црта мету и сврстава у кланове; тражио изузеће специјалне тужитељке Наташе Бошковић

1 min read
Специјални државни тужилац није нам омогућио увид и фотокопију списа предмета, ускраћено нам је право на одбрану. То је саопштио адвокат Срђан Љешковић, бранилац Уроша Вучинића, затраживши изузеће специјалне тужитељке Наташе Бошковић.

фото: Светлана Мандић

Специјални државни тужилац није нам омогућио увид и фотокопију списа предмета, ускраћено нам је право на одбрану. То је саопштио адвокат Срђан Љешковић, бранилац Уроша Вучинића, затраживши изузеће специјалне тужитељке Наташе Бошковић.

Портпаролка Вишег суда Аида Музуровић, потврдила је “Вијестима” да је због тог захтјева одгођено рочиште за контролу оптужнице против групе окривљене за стварање криминалне организације.

Сљедеће рочиште заказано је за 17. фебруар.

Образлажући захтјев, Љешковић је казао: “Први разлог је тај што нам специјални државни тужилац није омогућио увид у фотокопију списа предмета у којима се наводно налазе докази који оптужују мог брањеника, да бисмо данас пред Вишим судом дошли припремљени, а не да будемо декор у судници да се испуни форма. Ускраћено нам је право на одбрану, а да не говоримо о принципу једнакости оружја. У томе му доста помажу и судови на начин што уопште дозвољавају да се закаже рочиште ради испитивања и оцјене законитости и оправданости оптужнице, а да прије тога немају информацију да ли СДТ поступа у складу са законом.

Други разлог је, каже он, тај што „смо се специјалном тужиоцу обраћали 5. октобра 2020. године и захтијевали да се Урошу Вучинићу дозволи допуна изјаве, али СДТ није реаговао“.

„Судија за истрагу Вишег суда у Подгорици је у међувремену себи дозволио ту слободу да позове Уроша у притворску јединицу затвора Бијело Поље и пита га да ли му је адвоката ангажовала породица или неко од криминалних кланова. На тај начин цртајући мету и мени као адвокату и сврставајући ме као адвоката неког клана само њему знаног”, написао је Љешковић у захтјеву

Он је констатовао да та чињеница оставља сумњу да су судија за истрагу Вишег суда и СДТ око окривљеног Уроша имали неки договор или сазнања која су одбрани била недоступна.

Тврди да је 30. новембра 2020. године доставио допуну изјаве: “У којој је Урош описао како је злостављан и понижаван и мучен од стране специјалног полицијског одјељења као и начин давања изјаве код СДТ, када СДТ говори полицајцу специјалног одјељења Николи Јаничићу – на његову констатацију да Урош не може поновити изјаву, да му исту изјаву ставе испред њега на столицу али да то камере не ухвате. Што овај и чини”, пише у захтјеву адвоката.

Додаје да је СДТ-у доставио рјешење Вишег суда у Подгорици из којег се утврђује да се Вучинић не налази у кривичној евиденцији и да је неосуђиван.

“Невјероватно је да СДТ ни тај податак не жели провјерити…, самим тим показује лошу намјеру СДТ-а да сакрије истините податке од овог суда и на тај начин учини штету Урошу Вучинићу, зато што није желио бити шпијун или како то сада љепше зову – свједок сарадник или заштићени свједок”, наводи се у захтјеву за изузеће адвоката Љешковића.

Специјално државно тужилаштво подигло је оптужницу против Радована Л. Мујовића и Василија Б. Рафаиловића, Петра В. Липовине, Митра Д. Марковића, Филипа М. Кнежевића, Жарка Ж. Пејаковића, Лазара М. Недовића, Александра Б. Ћетковића, Бошка Ж. Павловића, држављана Србије Јована Мирковића и Александра Стевановића, Марка А. Зорића, Николе З. Марића, Ђурђевац В. Уроша, Филипа М. Бешовића, Горана В. Ракочевића, Ивана Р. Брновића, Николе П. Дрецуна, Ђурђевац З. Александра, Моша И. Паовића, Уроша В. Вучинића, Давора Х. Авдића и Немање М. Зуровца, због кривичних дјела – стварање криминалне организације.

Окривљени за извршење бројних кривичних дјела

Мујовић и Рафаиловић, пише у оптужници, почетком 2017. године створили су криминалну организацију ради вршења више кривичних дјела, чији су чланови постали остали оптужени…

Мујовић је оптужен за изазивање опште опасности путем подстрекавања, тешка тјелесна повреда подстрекавањем, а Марић и Урош Ђурђевац изазивање опште опасности и недозвољено држање оружја, Ћетковић – тешка тјелесна повреда подстрекавањем, Дрецун за кривично дјело као саизвршилац тешка тјелесна повреда, док су Ракочевић, Бешовић, Кнежевић, Липовина и Марковић оптужени за изазивање опште опасности путем подстрекавања, а Недовић и Пејаковић као саизвршиоци за кривично дјело изазивање опште опасности.

Окривљени Мирковић и Липовина оптужени су да су починили кривично дјело тешко убиство путем подстрекавања. За исто кривично дјело оптужен је и Радован Мујовић, који је, како се наводи у оптужници, тражио од Писта Бајрама да “прекоље” М. Б., супругу свједока сарадника.

За кривично дјело тешко убиство у покушају подстрекавањем, оптужен је Липовина, док је Дрецун оптужен за тешко убиство у покушају. Кнежевић је оптужен за два кривична дјела – убиство подстрекавањем.

“Радован Мујовић је током 2019, за вријеме боравка у истражном затвору, наложио Мошу Паовићу да ангажује особу која ће за 50.000 еура у дужем периоду пратити и сазнати животне навике и мјеста изласка Марка Љубише из Будве, што је Паовић прихватио. У договору са Урошем Вучинићем, са умишљајем су битно допринијели извршењу кривичног дјела тако што су од марта до 27. августа 2019. пратили и јављали кретање Марка Љубише”. Мујовић је оптужен да је непознатим припадницима криминалне организације наложио да 27. августа 2019. у Будви убију Љубишу Кана и друге особе са којима је био у друштву. Н. Н. особа је дошла до терасе локала „Корковадо“, испред зидина Старог града, гдје је Љубиша сједио за столом са Гораном Словинићем и Драганом Марковићем, и ка њима испалио више од седам метака, наносећи им тјелесне повреде”, наводи се у оптужници.

(Вијести)

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *