ИН4С

ИН4С портал

Абазовић са округлог стола позвао: Дајмо додатни импулс дијалогу, мијењајмо политичку културу

1 min read
Дијалог је нешто што је у овом тренутку насушно потребно Црној Гори а идеја дијалога у бити је сваког демократског друштва и сви друштвени чиониоци треба да се укључе у њему како би се проблеми рјешавали, то је лидер УРЕ, Дритан Абазовић
sa okruglog stola

Дритан Абазовић

Дијалог је нешто што је у овом тренутку насушно потребно Црној Гори а идеја дијалога у бити је сваког демократског друштва и сви друштвени чиониоци треба да се укључе у њему како би се проблеми рјешавали, то је лидер УРЕ, Дритан Абазовић казао на округлом столу “Испитивање поријекла имовине – спремност и изазови” који је, како су најавили организатори, први у низ серија округлих столова који ће се одржавати кроз пројекат “Друштвени дијалог – заједно до рјешења”.

Организатори пројекта су Центар за истраживачко новинарство – ЦИН, Савез грађана ЦИВИС, НВО ЦЕГАС и Грађански покрет УРА.

Они су заједно истакли важност и потребу дијалога свих актера црногрског друшва имајућу у виду дубоку друштвену подијељеност.

Лидер УРЕ је казао и да Црна Гора мора побољшати политичку културу и мијењати систем и то прије свега кроз Закон о поријеклу имовине и Закон о лустрацији.

“Систем не може бити промијењен без овог закона и закона о лустрацији и отварању досијеа. Није ово никакав прогон људи који су засигурно стварали нелегално. Ми одавде позивамо на одговорност и суочавање са истином. Немам ништа против да сјутра кад се овај закон усвоји да се прво крене од функционера УРЕ. Сигурно је да се за 30 година десило много тога чему се не може доказати поријекло и то смета онима који нијесу чисти”, навео је Абазовић.

Он је са округлог стола позвао и владајуће партије, уколико желе добро Црној Гори, на дијалог, јер како је казао “тамо гдје се одлуке доносе у малој групи, тамо гдје се од политике ствара пропаганда, тамо гдје актери стварају конфликте, дијалог је насушно потребан”.

“Не постоји дијалог између власти и опозиције а морамо заједно да рјешавамо проблеме да престанемо са етикетирањима са државним непријатељима и сл. Дајмо сви један добар импулс овом дијалогу да заједно трагамо за добрим рјешењима. Морамо знати и да дијалог не можемо водити око ствари које су чињенице. Позивати на дијалог око чињеница није искрен позив на дијалог. Овај округли сто нека буде мали допринос да смањимо друштвене тензије”, поручио је Абазовић.

У уводном обраћању представницима јавног, друштвеног и политичког живота и надлежних државних органа који присуствују овом округлом столу обратила се и предсједница ЦИНА-а, Милка Тадић-Мијовић која је казала да је њихов дијалог отворен за све друштвене актере и истакла вјеровање да ће у њему сви узети учешће.

“Црна Гора се налази у дубокој кризи у свим аспектима а институције су заробљене . Црну Гору води предсједник који је један међу 20 најбогатијих људи на свијету. Како и на који начин и које је поријекло тог богатства остаје питање на које морамо добити одговор”, навела је Тадић-Мијовић.

Правник и извршни директор ЦЕГАС-а, Борис Марић, истакао је надање да ће дијалог ући са округлог стола у све поре друштва а прије свега у државним институцијама.

“Социјално раслојавање изазива неправду, нешто је што боли а свако биће тражи и бори се за неки вид правде. Дијалог је најбоља основа да дођемо до друштвених истина и да дођемо до одговорности оних који артикулишу државне политике и креирају курс земље”, казао је он.

Ријеч у уводном излагању узео је и генерални секретар ЦИВИС-а, Зоран Миљанић који је поручио да би доношењем овог Закона о поријеклу имовине државни буџет био знатно увећан јер су се многе елите са власти обогатиле на нелегалан начин и као упоредну праксу навео добре ствари из Италије у вези са овим законом.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *