ИН4С

ИН4С портал

Абазовић Станковићу: Дозволите да неко не мисли као Ви, да Катнић треба да буде изнад свих

фото: Биљана Матијашевић

Потпредсједник Владе Црне Горе Дритан Абазовић рекао је данас да се одустало од закона о тужилштву за организовани кримиминал, те да се нашао политички консензус и договор.

Тиме смо направили значајан искорак да добијемо ово рјешење које је у складу са мишљењем Венецијанске комисије која није имала ништа против рекомпозиције Тужилачког савјета. До сада смо имали екстреман политички утицај на тужилаштво у претходном периоду. Кад је ријеч о мандату, ми имамо и сада рјешење да је логично да престаје мандат у складу са тим прописима„, истакао је Абазовић на дебати о Закону о тужилаштву..

Он је додао да предложени Нацрт закона о тужилаштву није велики, те да се мијења свега десетак чланова.

Идеја овог рјешења није уперена ни против кога. Ако неко будућност Црне Горе и њених интеграционих поцеса веже за себе, прави велику грешку. Мислим да смо дошли до почетне солуције и да ћемо на крају добити најбоље рјешење. Ова расправа је почетак процеса, а не крај који треба да Црној Гори помогне у интеграционим процесима„, рекао је Абазовић.

Он је најавио још један округли сто до краја седмице.

Очекује да ће Европској комисији (ЕК) моћи да представе боље резултате у борби против корупције и криминала прије извјештаја о напретку.

Казао је и да ће отворити дебату и са опозицијом о овом предлогу.

Нити ово нити било које друго рјешење није свети спис, генерације послије нас ће га мијењати. Не треба од овога правити апокалипсу јер постоје неки који не желе да се ствари покрену са мртве тачке„, казао је Абазовић.

Вршилац дужности врховног државног тужиоца (ВДТ) Ивица Станковић поручио је да се наставило континуирано игнорисање тузилачке организације у поступку измјена закона.

Позив и за ову дебату добили смо у петак послије радног времена и одазвао сам се због личне и професионалне куртоазије, иако сматрам да ове измјене нијесу у корист тужилачке организације и националних интереса Црне Горе. Оваква рјешења нијесу за нас прихватљива и под политичким су утицајем и значиће страдање права и правне државе„, оцијенио је Станковић.

Додао је да се у члану 7 који говори о престанку функције руководиоца тужилаштва, није рјешење исто у односу на друге државне тужиоце.

Значи ради се о дискриминаторном односу према руководиоцима и уперен је против СДТ Миливоја Катнића. Овдје се стечено право претвара у обавезу и дискриминација је према руководиоцима државних тужилаштава„, сматра Станковић.

Истакао је да је члан који дефинише в.д ВДТ је директно супротан Уставу јер је предвиђено да в.д. може бити лице које уопште није државни тужилац.

Са оваквом одлуком би ту могло бити лице из предузећа, корпорација… Тачно је да је ВК рекла да број угледних правника може бити једнак броју тужилаца у Тужилачком савјету али су то разрадили да не би требало прекидати мандат тузилаца. Став ВК није овдје испоштован и ради се о простој а не квалификованој већини па ће Скупштина бирати пет угледних правника, један је представник Владе и сматрамо да би био доминантан утицај политике у ТС.

Станковић сматра да се тиме што чланове ТС проглашава предсједник Скупштине задире у права предсједника државе.

Такође, предлаже се да у ТС не може бити бивших тужилаца.

Сматрам да је то дискриминација што је супротно члану 8 Устава. Имамо рјешење у погледу надлежности радних тијела Скупштине према ВДТ и главног специјалног тужиоца (ГСТ). Треба да постоји рјешење да подносе извјештаје, али ту има четири, пет тијела који сваки дан зову ВДТ и ГСТ. У парламенту често очекују да ми подносимо извјештаје тако да препричавамо предмете што би могло угрозити поступак„, казао је Станковић.

У дијелу дисциплинског поступка сматра да би требало прецизирати шта је то „знатна штета угледу државе“ како би се спријечиле злоупотребе.

Ако смо сви за европске интеграције, надам се да нећете дозволити такав луксуз да Црна Гора не постане члан европске породице. Овај члан 7 који се односи на стицање пензије је ад хоминем приступ према ГСТ Миливоју Катнићу„. казао је Станковић.

Абазовић је одговорио да живимо у правним рушевинама.

Ако неко жели да каже да овим рјешењем рушимо право ја то не могу да прихватим. Дозволите да када је ријеч о члану 7, да неко не мисли као Ви, да Миливоје Катнић треба да буде изнад свих„. казао је Абазовић.

Објаснио је и да ако неко може да буде изабран за ВДТ у пуном мандату, а није из тужилачке организације, ваљда може и в.д. око улоге Скупштине, ту пише само проглашава.

То је техникалија. Око утицаја политике мислим да да је није било до сад, не бисмо дошли у ситуацију да мијењамо закон и да се боље користио закон не бисмо данас имали овај округли сто„, рекао је Абазовић.

Станковић је рекао да је рјешењем дерогиран Закон о Пензијско инвалидском осигурању (ПИО).

Треба формулисати старосну границу„, рекао је Станковић.

Вујичић: Суштина предложених измјена да се за ВДТ постави неко по жељи тренутне већине, а затим неке будуће већине…

Зоран Вујичић из невладине организације Грађанска алијансе (ГА) је рекао да резултати тужилаштва нијесу на задовољавајућем нивоу што је констатовала и ЕК у извјештајима.

Суштина предложених измјена да се за ВДТ постави неко по жељи тренутне већине, а затим неке будуће већине, о чему се мора размишљати„, казао је Вујичић.

Такође је предложио да се у рјешењу о дисциплинском поступку боље дефинише „значајна штета за државно тужилаштво“.

Абазовиц је рекао да је пракса европских земаља различита.

У многим земљама Влада бира ВДТ. Сјутра ће неко освојити 50 мандата, па ће сами бирати ВДТ или ће имати већину да мијењају Устав. Тако да та логика, сјутра ће нова већина мијењати ВДТ, није добра„, рекао је потпредсједник Владе.

Павличић: Тренутне институције нису снажне
Валентина Павличић, заступница Црне Горе пред Европским судом за људска права казала је да тренутно имамо институције које не могу рећи да су снажне.

Можемо да говоримо и реформишемо и.мијењамо шта хоћемо ако немамо јаке институције. Немојмо због пар имена урушавати институцију тужилаштва. Подржавам рјешење о сукобу интереса, да у тужилаштву не може бити сродник било кога на државним функцијама. Да мотив угледног правника да буде у Тужилачком савјету не буде апанажа и да дође 15 минута прије сједнице да се упозна са списима. Члан који говори о в.д. је ванредна ситуација, а код нас је редовна. В.д. ни у једној институцији није донио прогрес, али в.д. мора бити из те институције. Најбоље да институције и партије отворе дијалог да се изабере в.д. са пуним мандатом. Пензије су постале дискутабилна тема посљедњих мјесеци. Можемо да одлажемо и тумачимо, Устав је одредио када мандат престаје„, рекла је Павличић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Абазовић Станковићу: Дозволите да неко не мисли као Ви, да Катнић треба да буде изнад свих

  1. Stankovica iKatnica ostaviti do kraja zivota na čelo tužilaštva da bi mogli sve postene ljude u Crnoj gori hapsiti.Jer takvi nama trebaju.

    10
  2. Maradona je brat nas, jos kad pocne da filozofira sa ovom integracionom pricom odmah mi se prisere.
    Sto cine nasi Argentinci Maradona i Batistuta, smtcu ka ludi.

    18
    4

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *