ИН4С

ИН4С портал

А ко ће на море кад нема међуградског саобраћаја: Од 18. маја може се на плаже уз поштовање дистанце?

Купалишта на приморју могла би бити отворена 18. маја, а Морско добро, у сарадњи са Институтом за јавно здравље (ИЈЗ), припремиће сет мјера како би гостима била омогућена здравствена безбједност.

приморје

Купалишта на приморју могла би бити отворена 18. маја, а Морско добро, у сарадњи са Институтом за јавно здравље (ИЈЗ), припремиће сет мјера како би гостима била омогућена здравствена безбједност.

То је за “Вијести” казао директор “Морског добра” Предраг Јелушић, истакавши да је за закупце плажа и угоститељских објеката припремљен и сет олакшица – умањење закупнина и плаћања у 12 рата.

Купалишна сезона годинама је званично почињала 1. маја, а Јелушић каже да процјене говоре да ће због пандемије коронавируса бити у функцији 18. маја.

Купалишта и привремене локације у зони морског добра ставиће се у функцију у складу са препорукама Националног координационог тијела за заразне болести и наредби Министарства здравља, а засада је процјена да ће то бити 18. маја. Из Јавног предузећа за управљање морским добром препоручујемо закупцима да започну припреме на организацији купалишта, постављању бова, услужних објеката, спасилачке службе и слично. Уколико се овај рок потврди, реална очекивања су да плаже најкасније до 1. јуна буду у пуној функцији”, казао је Јелушић.

Јелушић је најавио и сет мјера за организацију купалишта.

У сарадњи са ИЈЗ и Министарством одрживог развоја и туризма припремамо сет мјера у циљу поштовања физичке дистанце и спречавања потенцијалног ширења вируса. Те мјере подразумијеваће организацију плажног простора (дјелова са мобилијаром и без њега) на начин да се омогући и видљиво обиљежи адекватна дистанца између купача (или групе купача као што је породица), ограничавање броја истовремених купача у односу на капацитет плажног простора, мјере одржавања чистоће и хигијене на купалиштима, мјере које се односе на угоститељске и друге услуге, мјере које се односе на организацију забавних, рекреативних и спортских активности на купалиштима. Наш предлог је упућен и Оперативном штабу за туристичку привреду, чији је Јавно предузеће уједно и члан, и Привредној комори Црне Горе гдје је прихваћен од стране Одбора за туризам и угоститељство”.

Он је рекао и да је донесен додатни сет мјера како би се помогло закупцима.

“Једна од првих мјера које смо донијели сагласно смјерницама Владе и одмах по проглашењу пандемије било је одлагање рока за плаћање закупнине на три мјесеца, почев од 1. априла 2020. Пратећи досадашњи развој ситуације, а у складу са Хитним мјерама које је Влада усвојила као реакцију на негативне економске ефекте усљед пандемије новог корона вируса, засада смо припремили додатни сет олакшица за кориснике морског добра, који је усвојио Управни одбор. Корисницима угоститељских објеката – ресторана у зони морског добра који раде 12 месеци, односно током цијеле године, извршићемо умањење годишње накнаде за период од 90 дана, односно за период када су угоститељски објекти били затворени”, прецизирао је он.

Додао је да су закупце купалишта ослободили обавезе достављања (уплате) чинидбене гаранције за добро извршење уговора за 2020.

Омогућили смо свим закупцима плаћање годишње накнаде за 2020. у већем броју рата, уз обавезу достављања банкарске гаранције, с тим да посљедња рата доспијева најкасније до 1. децембра 2020. Закупце који су хотелске објекте ставили у функцију за потребе карантина, ослободили смо плаћања годишње накнаде за 2020. Закупцима који имају закључене дугорочне инвестиционе уговоре омогућен је застој у реализацији уговорених обавеза, у периоду од 90 дана, рачунајући од 1. априла 2020”.

Воду ће провјеравати сваких десет дана у јулу и августу
Квалитет морске воде испитиваће се током јула и августа сваких десет дана, односно сваких петнаест током јуна и септембра, најавио је Јелушић.

Он је истакао да ће се вода контролисати чешће и на више локација него претходних година, због ситуације у којој је санитарна исправност од посебног значаја за безбједност здравља купача.

За разлику од многих других дестинација на Медитерану, већ имамо склопљен уговор са Институтом за биологију мора, чије акредитоване лабораторије ће овог љета вршити узорковање и анализу морске воде на 110 уређених и изграђених купалишта…

Уговор са Институтом за биологију мора… закључен је на износ од 69.888,38 еура, што обухвата редовни мониторинг и ванредна, поновна и контролна узорковања”.

<

Извор: Вијести

Прочитајте ЈОШ:

Ко је Сања Лекић која је ”заробила” 5 милиона за набавку 400 респиратора и каква је њена веза са ”Глосаријем“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

5 thoughts on “А ко ће на море кад нема међуградског саобраћаја: Од 18. маја може се на плаже уз поштовање дистанце?

  1. Jelasicu mlad majors komadante Mora crne gore.
    granice su zatvorene druge
    zemlje doc nemogu nek sent malo I more odmori I precisti pa za

  2. Ne znam zasto bi neko pomagao zakupce plaža? Pogotovo ove hostaplere kojima su namješteni ti zakupi.i.koji svake godine deru narod na najprimitivnije načine. Da pomogneš nekom da zakupi ono što bi po svakom pravu slobodno trebalo da pripada gradjanima i.jos da im daju pomoć da nas bolje maltretiraju, jer nam ne može biti da odemo do.plaže u spatvenoj zemlji bez 20 eura samo za rekvizite. Nego, to je u stilu ove lopovske nedođije – daj lopovu da bolje krade.

    14
  3. ЦРНУ ГОРУ ЈЕ НАЈМАЊЕ ПОГОДИЛА КОРОНА ВИРУС,А МЕРЕ ПОПУТ НАЈПОГОЂЕНИЈИХ ЗЕМАЉА! КОМЕ ТО ОДГОВАРА У ОВОЈ ЕКОНОМСКОЈ КРИЗИ И ЗБОГ ЧЕГА?

    29
  4. Одлично решење. Можда ће увести особну путовницу за Цетињане који имају уплаћене аранжмане у Будви. А званична Србија данас најављује да и кад се прелази отворе, мере самоизолације у трајању од 15 дана остају на снази. Режимски МНЕ туризам има све услове да колапсира ове године.

    33

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!