ИН4С

ИН4С портал

Озон: Грађани и грађанке Западног Балкана имају право да знају колика је загађеност ваздуха

Илустрација

Грађани и грађанке Западног Балкана имају право да знају колика је загађеност ваздуха и да буду обавјештени о свакој промјени, саопштено је данас из Еколошког покрета “Озон”.

Локалне и државне институције морају правовремено да их обавјештавају исто као кад се деси да се погорша квалитет воде у водоводу или се појача сунчево ултраљубичасто зрачење“, истиче се у саопштењу “Озон”.

Из “Озона” су казали да било да дишемо све гори ваздух или само тога постајемо свјеснији захваљујући популарним апликацијама, а посебно активистичким кампањама, притисак јавности остаје кључан за унапређивање система мјерења и остваривање права на обавјештеност о нивоу загађења.

Ми из кампање “Уједињени Балкан за чист ваздух” подсјећамо да су државе и локалне самоуправе дужне да у сваком тренутку омогуће приступ информацијама о загађености ваздуха. Подсјећамо њих и медије да је то једнако важно као извјештавање о временским непогодама. Подаци морају да буду правовремени и лако доступни, а приказ разумљив. И поред знатних помака од почетка успостављања мреже мерних станица за квалитет ваздуха, није покривено довољно територије. Чак и у урбаним срединама недостају информације о неким загађивачима, поготово о најситнијој прашини категорије ПМ 2,5, а она је једна од најопаснијих материја. Подаци с многих станица објављују се са закашњењем – за становништво су релевантни једино уколико се виде сваког сата“, рекли су из “Озона”.

Поручили су и да већина земаља региона нема прецизан попис извора и количине емисија загађујућих материја.

Без тога и озбиљних улагања у мјерне станице не могу се доносити праве мјере за побољшање квалитета ваздуха. Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Косово, Сјеверна Македонија и Србија су у новембру прошле године потписивањем Софијске декларације прихватили Зелену агенду за Западни Балкан. Она утврђује обавезе држава региона да побољшају мјерење и извјештавање и отвара пут ка средствима за финансирање из Европске уније“, казали су из “Озона”.

Наводе и да је кампања “Уједињени Балкан за чист ваздух” иницијално покренута од стране Европског Фонда за Балкан у партнерству са Право на град из Београда (Србија), Регулаторни институт за обновљиву енергију и животну средину (Београд) Београдска отворена школа (Београд), Енвиронментал анд Территориал Манагемент Институте из Тиране (Албанија), Екофорум из Зенице и Центар за економију и екологију из Тузле (Босна и Херцеговина), Сбункер из Приштине (Косово); Аир Царе из Скопља (Северна Македоније) и ОЗОН из Подгорице (Црна Гора). Заједно стављамо на располагање све материјале кампање која припада свим становницима Западног Балкана, чије активно укључење очекујемо.

Да бисмо увијек знали шта дишемо, прикључи се солидарној борби грађана Западног Балкана, буди део кампање “Уједињени Балкан за чист ваздух”“, закључује се у саопштењу.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!