Београдски музеј Примењене Уметности обележиће данас седам деценија постојања и рада

Названа једноставно „Изложба 704 – 70 година МПУ“, својеврсна је шетња кроз историју инситуције основане 1950. са задатком да систематски штити, сакупља, научно обрађује и афирмише како културно наслеђе из примењене уметности и дизајна, тако и савремено стваралаштво у овој области.
Документарна грађа и плакати, који сведоче о улози и значају МПУ у нашој средини, од оснивања до данашњих дана, пред публиком ће се наћи од четвртка 12. новембра.
Представљање стварања богате музејске ризнице и многобројних, атрактивних изложби и гостовања у минулих седам деценија, било је велики изазов за директорку Љиљану Милетић Абрамовић и тим који је припремао годишњицу. Сегментом са документима су се бавили виши кустос Драгиња Маскарели, кустос Миољуб Кушић и документариста Срђан Ракоњац са кустосима Одељења уметничких збирки Музеја, а плакатом виши кустос Слободан Јовановић.
– Када је основан, 1950. године, музеј је имао троје запослених: директорку Неду Андрејевић Кун, кустоскињу Бојану Радојковић и једног службеника, а већ следеће године, што је био велики подухват, отворили су прву сталну поставку и откупили вредну збирку Љубомира Ивановића – каже садашња директорка МПУ, у коме се сада чува 37.000 експоната, а уз 1.500 одржаних изложби, штампали су и 600 различитих публикација.
Од Машића до Кнежевића
Већ почетком седамдесетих МПУ је препознао рад Слободана Машића, организујући му изложбу. Од пре неку годину чува и његов легат, који је поклонила Машићева супруга и сарадница Савета. Пре четири године организована је изложба и тренутно у свету признатог нашег уметника Николе Кнежевића, коју је отворио Дејан Суђић, директор Музеја индустријског дизајна у Лондону.
У првој деценији, како додаје саговорница, рад музеја био је фокусиран на српску средњовековну примењену уметност, да би се већ шездесетих већа пажња поклањала актуелном стваралаштву. Тако је МПУ покренуо салоне примењене уметности, и Салон архитектуре, на којима су се приказивала достигнућа домаћих аутора. Осамдесете године прошлог века које карактеришу гостујуће изложбе, али и гостовања МПУ у свету, отпочеле су изложбом „Енглеско сребро“. А да би отворила ову поставку чувеног музеја „Викторија и Алберт“, из Лондона је тог 24. септембра допутовала тадашња британска премијерка Маргарет Тачер.
– То није био пратећи догађај њене политичке поставке – објашњава Љиљана Милетић Абрамовић, напомињући како је већ наредне 1981. уследила узвратна посета: са изложбом посвећеном српском златарству од 13. до 16. века, у Лондону су гостовали тадашња директорка Бојана Радојковић и кустос Душан Миловановић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

