ИН4С

ИН4С портал

Како је један српски херој зауставио читав пук Аустроугара

1 min read
prvi svjetski rat srpski vojnik

Први свјетски рат, српски војник

Prvi-svetski-rat-Beograd-Ada-Ciganlija-srbin-info-650x374Аустроугарски рефлектор на обали Саве наспрам Аде Циганлије био је почетком Великог рата ноћна мора Београда. Његов свјетлосни сноп је као аветињски прст обиљежавао мете аустроугарској артиљерији, која је 24 часа дневно тукла српску престоницу и положаје његових бранилаца.

С друге стране, ноћна мора Поћорекове Балканске војске била је Ада Циганлија и данас непостојећа Мала ада или Занога. На ријечним острвима и Савском пристаништу одиграле су се прве битка Првог свјетског рата. У ноћи између 28. и 29. јула 1914. аустроугарски десант преко Саве зауставили су добровољци-четници Сремског добровољачког одреда, састављеног од Београђана, старих четника из балканских ратова и ђака из српских крајева у Аустроугарској.

Њихова имена и славна дјела су на срамоту Београда и Србије заборављена, каже бака Живка Милутиновић, унука Илије Влајића из Жаркова, једног од јунака одбране Београда. Она годинама покушава да убједи општинске и градске власти да би био ред да Илијино име понесе нека улица на Бановом брду или Жаркова, које су изграђене добрим дијелом на конфискованој имовини ратног хероја.

Његов Сремски добровољачки одред био је увјек тамо гдје се највише гинуло, а по њему ни сокаче не може да се назове. У Жаркову се с кољена на кољено препричава дедин подвиг кад је „угасио“ аустроугарски рефлектор.“

„На почетку рата он је био на Ади и једне ноћи је препливао Саву с бомбама којима је полупао рефлектор, прекинуо ноћно бомбардовање и изазвао панику код Аустроугара. Од деде су помислили да је српска офанзива“, прича Живка Милутиновић.

Илија је касније био и у посади чамаца у којима су српски војници, са будућим владиком др Николајем Велимировићем, препловили Саву и ослободили Земун у септембру 1914. године. Кад им је због друге аустријске офанзиве на Дрини наређено да се врате на савске аде, за њима се упутио читав 32. хонведски пук.

Општи аустроугарски напад устремио се 20. септембра на Малу аду, острвце-грудобран чији су браниоци стајали и гинули у речном муљу. Аласки чамци су упркос ватри с монитора довозили појачања и односили рањене све док аустријска артиљерија није дословно спржила Малу аду. Борбе су настављене за сваку стопу шикаре Аде Циганлије.

Хонведски пук није могао да мрдне од обале све док топови нису дословно покосили дрвеће. Ипак, браниоци се нису предавали. У другој ноћи битке преостали јунаци 7. пука, Сремског добровољачког одреда, којима су у помоћ прискочили чукарички трећепозивци и ослобођени робијаши из затвора на Циганлији, ископали су у средини острва ров последње одбране.

У осам ујутро 23. септембра почео је фронтални напад Аустроугара, кроз кишу куршума до непријатељског командног положаја провукао се добровољац Илија Влајић. Његова бомба убила је команданта 32. хонведског пука Аугуста Шмита, изазвала панику и аустроугарски напад је нагло малаксао. Следећег дана више ниједног хонведа није било на београдским адама.

„Деда је био и међу јунацима избрисаним из бројног списка под командом мајора Гавриловића, преживио је албанску голготу и тифус и Солунски фронт. Добио је Карађорђеву звијезду за јунаштво у рату које му је израњавио и тијело и душу, али ни мир није био много бољи“, каже нам Живка Милутиновић.

Ратни херој, као и већина разочараних српских ратника, постао је опозиционар у Демократској странци Љубе Давидовића, која је захваљујући његовом угледу добијала све изборе у Жаркову и на Чукарици.

„Деда је дуже од десет година био предсједник општине. Захваљујући њему подигнута је црква у Жаркову. Испред ње је и сахрањен кад је умро од муке у првим данима рата. Кад је видео официре из Топчидера како распасани и без оружја бјеже, изашао је и почео да виче на њих: „Зар се тако бори српска војска“. Официри су му презриво одговорили да су они Југословени. Увече је умро на кућном прагу. Срце, које је издржало најстрашније бојеве, препукло је од понижења и муке“, са сузом у оку сећа се Живка Милутиновић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

3 thoughts on “Како је један српски херој зауставио читав пук Аустроугара

  1. Анонимни,

    Какви четници и партизани, причате као у вицу о Шваби: Свако пева друго, а Шваба увек исто – тра-ла-ла-ла! Докле тако, анонимуси? Опрем,опрем добро, ботови једни! Ало, све је то је било давноооооо! Јунаци из Балканских и „Вељег рата“ су остали до данас неокаљани, не можете ви ништа њима, на пример, не можете ништа „Младој Босни“, или некоме од 1300 каплара, или мајору Гавриловићу, не можете ништа Скадарским мученицима, ули некоме ко је био и на Брегалници и на Мојковцу, или потоњим заточеницима Неђмеђера (не знате ви ни шта је то и где и када било), или борцима са Кајмакчалана! Они су громаде, за све, па и за вас! Запамтите: једна је истина, један је Принцип!

  2. Pošto u drugom svjetskom ratu četnici nijesu ni jedan metak ispalili na okupatore, evo sad pokušaja da im se nađe neka pozitivna uloga u prvom svjetskom ratu i to danas kad to više niko ne može posvjedočit!

    1. aNONIMNI@ Pgrešno su te komunisti učili, predpostavljam da si iz komunističke porodice.Prvi oslobođeni grad u EVROPI je Loznice a prvi ZAROBLJENI NJEMCI njih 92 su zarobljeni u Loznicama.Čik pogodi ko je to uradio!? Četnici su to uradili.Prva veća teritorija koja je oslobođenja od Njemaca je UŽIČKA REPUBLIKA, koju su oslobodili zajedno ČETNICI i nešto partizana.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *