ДФ: Нисмо гласали за дил ДПС-а и закупца Светог Стефана, како то поједини медији наводе!
1 min read
,,Наиме, досадашња пракса Владе код свих уговарања са страним инвеститорима је била да се грађанима презентују вишемилионске цифре и хвалоспјеви о уговору и страним партнерима, а да никад нијесу одређени рокови у којима се инвестиције морају реализовати, нити заштитне мјере ако до инвестиције не дође“, наводи се у саопштењу посланика Демократског фронта Вељка Васиљевића и Емила Лабудовића.
Саопштење преносимо интегрално.
Демократски фронт није гласао за дил ДПС-а и закупца Светог Стефана, како то поједини медији наводе.Наш став на Законодавном одбору је имао сасвим супротан смисао, а у интересу Црне Горе и њених грађана.Ми не знамо да ли ће спорни Анекс уговора са АМАН-ом проћи гласање у Скупштини, па је било неопходно да се у тај Анекс укључе додатне клаузуле које це осигурати да се инвестиција реализује. Наиме, досадашња пракса Владе код свих уговарања са страним инвеститорима је била да се грађанима презентују вишемилионске цифре и хвалоспјеви о уговору и страним партнерима, а да никад нијесу одређени рокови у којима се инвестиције морају реализовати, нити заштитне мјере ако до инвестиције не дође.
Тако је било и са АМАН-ом, као и са инвеститором у Перазића долу, Херцегновском ривијером, Електропривредом, Жељезаром Никшић, и свим другим Владиним уговарачким пројектима. Наша интенција је да сви уговори са страним партнерима морају да садрже одредбе којима се гарантује инвестиција у строго одређеном року. Само на тај начин можемо бити убијеђени у озбиљност инвеститора и брзину реализације уговора чији би ефекти требало да иду у корист грађана Црне Горе. Уколико неко тражи веће гаранције ми ћемо и то подржати. У овом тренутку, претходни Владин уговор са АМАН-ом није донио значајне резултате, јер Влада и локална управа Будве нијесу испунили законске предуслове који би АМАН-у омогуцили наставак инвестиција.Таква неозбиљност може скупо да кошта Црну Гору, па је због тога неопходно дефинисање рокова и одговорности.
У нормалним државама подразумијева се да Влада, а персонално премијер и министри, одговарају за реализацију свих инвестиција, као и за озбиљност страних инвеститора којима повјеравају државну имовину. Код нас то није случај. Зато је са становишта уставности и законитости оправдано да на Законодавном одбору не могу проћи уговори који не садрже рокове у којима ће инвестиција бити реализована, као и друге облике гаранције.
Што се тиче прихватања или неприхватања Анекса о томе ће расправљати Одбор за економију, финансије и буџет, који ће процијенити економску оправданост. Сигурно је да посланици Демократског фронта никада неће гласати против интереса Црне Горе и њених грађана. Морамо напоменути, јер медији то нијесу примијетили, да се потенцирањем спорног Анекса о којем се још није гласало, кроз Скупштину провлаче два закона која се директно тичу имовинских и људских права грађана, а ради се о Предлогу Закона о морском добру и Предлогу закона о узимању и пресађивању људских органа у сврху лијечења.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: