Русија потврђује арктичке границе
1 min read
Русија уређује нове границе на истоку. Предсједник Владимир Путин поручио је влади да до љета 2014. године представи предлоге за званичну потврду проширења континенталног појаса у Охотском мору. УН су у марту коначно признале право Москве на читаву акваторију овог мора.
Потврдом права Русије за епиконтинентални појас у сјеверном и централном дијелу Охотског мора позабавиће се између осталог Министарство правде, Министарство одбране и ФСБ.
Како слиједи из документа објављеног на сајту Кремља, до марта 2015. године руско МИП ће предати на чување генералном секретару УН обновљене карте и геодезијске податке за прецизирање спољашње границе континенталног појаса.
Центар и сјевер Охотског мора до недавно су били предмет спорова: сусједи Русије, међу њима Јапан, тврдили су да је акваторија ван руске економске зоне од 200 миља дио свјетског мора. Ипак Москва је после брижљивих истраживања пружила УН гвоздене доказе, како тврде руски представници: континентални појас Русије се простире и под тим водама.
У марту ове године у спору је била постављена тачка: Комисија за континентални појас званично је предала Москви 52 хиљаде квадратних километара Охотског мора. И сада је предсједник наложио да се званично потврди та чињеница, објашњава професор катедре за спољнополитчку дјелатност Руске академије државне службе при предсједнику РФ Александар Михајленко: То је потврда одлуке УН да овај дио Охотског мора припада Русији. Како би се међународна заједница оријентисала на то да је ово територија Руске Федерације. У нашој пријави фигурирала је цифра од 52 хиљаде квадратних километара. То је велика територија у центру Охотског мора. Према нашим оцјенама, ова је прилично богата ресурсима, прије свега нафтом и гасом.
Прва истраживања на деоницама Магадан-2 и Магадан-3 извршена су већ прошлог љета. Према прелиминарним оцјенама, око 40% добијене територије заузето је резервама енергената. Експерти оцјењују резерве нафте у примагаданском појасу на 3 милијарде барела. И, наравно, биоресурси, за чију експлоатацију Русија има сада изузетно право.