ИН4С

ИН4С портал

Пластика и загађење: Да ли је забрана пластике заправо штетна по животну средину

1 min read

илустрација

Притисак потрошача да се пластична паковања забране би заправо могло да буде штетно по животну средину, наводи се у извештају посланичке групе британског парламента.

Компаније се окрећу другим материјалима за паковање који би потенцијално могли бити још гори по околину, упозоравају посланици из више странака.

На примjер, стаклене флаше су много теже од пластичних па њихов транспорт доводи до више загађења.

Производња и употреба папирних кеса обично доводи до више емисије угљеника од пластичних – и много је теже да се опет употријебе.

Промјена материјала за паковање подстакнута је забринутошћу купаца о утицају пластичног отпада у океанима.

Међутим, аутори извјештаја кажу да посљедице коришћења нових материјала нису адекватно оцијењене.

Више супермаркета, на примјер, продаје више пића у обложеном картону, под претпоставком да оваква паковања могу да се рециклирају.

Уствари, у Великој Британији постоје постројења која могу да рециклирају једну трећину посуда од обложеног картона који су у оптицају, кажу из организације Зелена алијанса.

Конфузија око биоразградивих паковања

Ова група сарађује са организацијама које се баве рециклажом и истражује шта продавнице раде како би одговориле на забринутост јавности због пластике која загађују океане.

Много продавница продаје паковања која се описују као биоразградива или подложна компостирању (поступак рециклаже биолошког отпада)„.

Међутим, ову амбалажу може компостирати само индустријски компостер – и, чак и тада, нека паковања се можда неће у потпуности разградити„, каже портпаролка Зелене алијансе Либи Пик.

У извјештају се наводи да „више од 80 одсто муштерија мисли да је биоразградива или компостивна пластика еколошки прихватљива, али многи знају мало о условима и како треба радити са материјалом.“

Наши испитаници су жељели да имају јаснији приступ томе гдје треба да се користи и како треба да се рекламира како би избјегли збуњивање купаца и потенцијално изазивање додатних проблема„, пише у документу.

Трговци су бринули да би та конфузија могла да угрози животну средину, било да људи стављају компостивну пластику са обичном пластиком, или је бацају, са погрешном претпоставком да ће се разградити као кора јабуке.

<

Из неких компанија које су употребиле ове врсте пластике такође је наведено да се тај материјал није разграђивао онако како је то било очекивано у свакодневним условима.

(ББС на српском)

Прочитајте још:

Ма каква Француска: Црна Гора је примјер „демократије“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

1 thoughts on “Пластика и загађење: Да ли је забрана пластике заправо штетна по животну средину

  1. Mozak ribe, mozemo reci za neke nevode u ovom clanku.Plastika je vec otkrivena u ribama koje se love po morima,otkrivena je u organizmu to nije neka novost,jos nije data analiza kako ce to djelovati na zdravlje ljudi,jer potreban je neki period da se taj ciklus odvija i krug zavrsi,i da se da konacna ocjena.
    Plasticne cestice su vec u raznim kompostima kojim se djubri zemlaj,da li biljke to dobijaju kroz zile i uzimaju dio toga i to je jos nepoznanica,ima toga vec i u odredjenim izvorima vode za pice,plastika nebi trebala biti koriscena za sve tecnosti koje imaju odredjenu kiselinu koja nagriza istu i pretvara se u dio ter materije,recimo maslinovo ulje,voda koja dugo stoji nasunuc gazirana pica i da se sve ne nabraja.
    Koristenje papira je vjerovatno resenej ako se reciklaza i sakupljanja sekundarnih sirovani regulise zakonom,ali to kosta a to je jedina i istina i prepreka kod kapitalista i profita,to njima ne odgovara ,izgovor emisije CO2 je jedna obican glupost koja hoce da zavlada svijetom gore nego je to uradio Marksizam i posledice po zemlje koje su ga silom uvele i sprovele.Plastika jeste problem planetrni a vecina tog otpada ide u more i okeane a ono cini 70% povrsine Zemlje,ako to nije problem sto bi drugo moglo biti,CO2………….?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *