ИН4С

ИН4С портал

„Витрувијев човек” долази у Париз

1 min read
Иако је Лувр заинтересован да слику „Салватор Мунди” позајми зарад излагања на великој поставци посвећеној Леонарду да Винчију, потврде о томе још нема

Витрувијев човек

До које је мере Леонардов „Витрувијев човек” важан и у јавности популаран експонат може се закључити и по томе што су вест да ће се ово дело засигурно наћи од 24. октобра на великој изложби у Лувру, посвећеној обележавању 500 година од смрти његовог аутора, пре неки дан пренели готово сви угледни светски медији. Од америчког „Њујорк тајмса”, преко британског Би-Би-Сија па до француског „Монда” и агенције Ројтерс.

Мада је група под именом „Наша Италија” све учинила да то спречи, након што су се о позајмици тог цртежа и још неких ренесансних дела претходно договориле Француска и Италија на нивоу министара културе, италијански суд одлучио је да ипак дозволи одлазак Леонардовог рада у Париз. На срећу свих који ће жељно отићи у један од најпознатијих светских музеја због ове поставке, судије су занемариле примедбе поменуте организације, која се позивала на то да се драгоцени и деликатан цртеж чува у специјалноj просторији у Галерији Академија у Венецији, да се према правилима приказује само у кратком временском периоду, а да је ове године већ био на изложби управо у тој институцији због чега га додатно излагање може оштетити. Из суда је саопштено и то да је „париска поставка глобално релевантна” и да је Италија посвећена томе да „на најбољи могући начин презентује своју баштину”.

Међутим, ту се не завршава прича о томе који ће се Да Винчијев рад још појавити на овој изложби, поред ремек-дела за које се зна да се налазе у Лувру и оних за које је потврђено да ће стићи с других локација. За медије, међу којима је и „Политика”, која се овом темом већ бавила, и познаваоце уметничке сцене посебно је интригантно питање хоће ли ту бити и „Салватор Мунди”, најплаћенија слика на свету. Портпарол Лувра, како преноси британски „Обзервер”, потврдио је да је позајмица слике затражена, али да одговор још није стигао. Остаје нејасно коме је тачно тај захтев послат будући да се, и поред бројних нагађања, још са сигурношћу не зна ни ко је њен власник, ни где се она налази – малтене је нестала из јавности након што је као дело приписано Леонарду на аукцији у „Кристију” плаћена 450 милиона долара. Било је најављено да ће се она појавити у музеју Лувр у Абу Дабију, који је отворен у новембру 2017, али се то није десило и септембра прошле године ова кућа објавила је да се пројекат одлаже на неодређено време, и то без додатих објашњења. Уколико се деси да се и овога пута овај рад не појави пред публиком биће то, истичу француски новинари, још једна у низу контроверзи која прати последње велико откриће у свету уметности, о којем још није донет коначан суд.

Колекција ренесансних стваралаца

Ренесансну јесен и зиму у француској престоници, обележену Леонардовим именом, употпуниће и Тинорето, Веронезе, Ђентилески, Учело, Липи, Белини, Карпачо. Све су то имена ренесансних италијанских уметника чија се дела, која до сада никада нису презентована широј јавности, већ налазе на специјалној изложби у Жакијема-Андре музеју и ту ће бити до 20. јануара следеће године, подсећа страна штампа. Према подацима на сајту ове куће, двадесет пет слика и скулптура италијанских мајстора допутовале су из Сједињених Америчких Држава, из мало познате, али стручњаци кажу вредне приватне Алана колекције, коју чине искључиво радови из ренесансног доба.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<