Свети Петар: Пећка патријаршија је “српска црква света славено-српског народа и мати српских цркавах”
1 min read
Свети Петар Цетињски
Јован Маркуш, познати публициста и историчар, износи још један вриједан документ у борби против настојања “дворских” историчара да докажу како црква у Црној Гори није имала непосредне везе са Пећком патријаршијом, као центром српске цркве и духовности.
У том контексту, Маркуш издваја дио књиге др Јевта Миловића, “Петар I Петровић Његош – писма и други документи” (Титоград, 1988, стр. 51).
Цетиње, 16. фебруара 1822.
Петар I даје на знање Црногорцима и Брђанима да је дошао јеромонах Софроније од пећког манастира да проси милостињу за цркве, „на које су Турци велики данак и глобу поставили“. Он их моли да приложе „у ону светују обитељ“, „по својој јакости, колико је кому могуће милостиње и помоћи“.
От нас владике Петра благородној господи духовним и мирским чиновникам, и старјешинам, и свијема Црногорцима и Брђанима драги поздрав и архипастирскоје благословеније.
Дајем ви на знање, како дође ка мене показатељ овога писма честни јеромонах Софрониј, пострижник пећкога патријаршескога манастира, будући соборно од игумена и братије послат искати од благочестивих Христијан милостињу на воспомошчествовани- је оне свете цркве, на коју су Турци велики данак и глобу поставилн, пријетећи, ако не би оно благо дали, да ће и цркву и манастир разурити и свештенике посјећи и повјешати, како што су многе манастире разурили и свештенике побили.
Ја знам ваше биће и состојаније и вашу убоштину н сиромаштину, у коју се находите, али је оно српска црква света славено-српскога народа и мати свијех српскијех цркавах, у коју су патријари наши стојали и коју су цари наши оградили. Тога ради, љубезна браћо, не одреците се по својој јакости, колико је кому могуће милостиње и помоћи у ону светују обитељ приложит, да је откупите и сохраните од разоренија, да и вас Бог сохрани од свакога зла и од сваке биједе и напасти.