Белгијски “ЕУ репортер“: Следи Путинова ера, свиђало вам се или не

Владимир Путин
Белгијски портал „ЕУ репортер“ објашњава због чега предсједник Русије Владимир Путин успјева да сачува повјерење и поштовање народа током неколико предсједничких мандата, оцјенивши да наступа Путинова ера, свиђало се то некоме или не.
Портал наводи да је за то заслужно неколико фактора. Прво, предсједник Русије посвећује пажњу важним и актуелним питањима, као што су развој људског капитала и предузетништва, обнављање инфраструктуре, као и стварање услова за потпуни развој дигиталне економије. За постизање ових циљева издвојено је више од 380 милијарди долара, а неки од њих су већ постигнути.
Истиче се да је недељу дана након Путинове инаугурације пуштен у рад мост преко Керчког мореуза. То је послужило као подстицај за дискусију о другим крупним инфраструктурним пројектима, на примјер, у Арктичком региону.
Коментаришући економске успјехе Путинове политике, портал пише да је успио да се одупре санкцијама и да сачува рубљу на позадини оштрог пада других националних валута у земљама у развоју.
„Буџетска политика коју је спровео омогућила је Путину да оствари своје амбициозне планове у друштвеној сфери, упркос снажном притиску са стране. Притом, он није прибегавао популизму, осигуравајући макроекономску стабилност и стабилан курс рубље“, истиче се на порталу.
Осим тога, пријатељски односи са западним земљама омогућили су Москви да добије неопходну подршку за изградњу „Сјеверног тока 2“. Према мишљењу аутора чланка, Запад разумије да ће сарадња у тој сфери бити корисна за обје стране.
„Аустрија потписује још један уговор са компанијом ’Гаспром‘ до 2040. године. Са друге стране, упркос значајном притиску са стране САД, Њемачка наставља да подржава изградњу ’Сјеверног тока 2‘, сматрајући га искључиво комерцијалним, а не геополитичким пројектом“, пише аутор.