Jedanaest godina od odlaska nobelovca Gabrijela Garsije Markesa: Tanka je linija koja razdvaja grijeh pisca i ฤitaoca
1 min read
Gabrijel Garsija Markes
Nije lako napisati dobar roman, stvoriti sopstveni svijet, ostaviti za sobom junake ฤije se sudbine na poseban naฤin prate, pamte i prepriฤavaju. Gotovo da je neopisiva piลกฤeva “stvaralaฤka groznica”. Teลกko se zaboravljaju precrtane i sve prepravljene reฤenice, izmijenjeni ฤitavi pasusi, odstranjena poglavlja. Ne zaboravlja se ni strpljivo ฤekanje plodnih trenutaka. Kada stvaralaฤki trenuci stignu, rijeฤi se niลพu kao biseri na ogrlici. Ideje se roje, reลกenja stiลพu niotkuda.
Piลกฤevo nadahnuฤe krupnja do rasprsnuฤa, oฤi “grabe” ka neispisanoj bjelini, najveฤe tajne pripovijedanja samootkrivaju se, pisac i njegovi junaci posmatraju manje-viลกe isti svijet. Onda, ฤarolija kao da nestane! Doฤe ฤas opraลกtanja. Nerijetko, pisci postaju ubice! Nimalo se ne razlikuju od antiฤkog proroka koji ลพrtvuje jagnje da bi “ฤitao” njegovu utrobu.
Gabrijel Garsija Markes, autor kultnog romana “Sto godina samoฤe”, pisac “koji je oblikovao ne samo naลกu stvarnost, nego i naลก san”, i sam je ubica. Jer, u romanu kojim je zavrลกio potragu za knjiลพevnom veฤnoลกฤu, i posle koga su kovanice “magijski realizam” i “fantastiฤna knjiลพevnost” utemeljene u tumaฤenju proznih rukopisa, u romanu u kome su likovi mnogo viลกe od obiฤnih karaktera – “simbol su religija, naroda, samih kontinenata” – Markes je “digao ruku” na Pukovnika! I to baลก u trenutku kada je Pukovnik uspio da nam ispriฤa “svoju verziju bajke”.

Naravno, joลก uvek smo fascinirani Markesovom “Samoฤom”, priฤom o usponu i padu Makonda i njegove najuglednije porodice, pa neka je proลกlo i nekoliko decenija. I, ne pamtimo samo Makondo, veฤ i najubedljivije biografije protagonista romana, ฤitavu ฤarobnu atmosferu koja “slika” rukopis, intrigira paลพnju i, dan-danas, duhovno najradoznalije ฤitalaฤke publike. Markesova “Samoฤa” jeste freska ljudske ฤasti, straha, krivice, ludila, ljubavi, ali i “ลพiva priฤa” koja nam govori i o samom piscu, moลพda baลก ponajviลกe u trenutku opraลกtanja od Pukovnika.
Joลก ako pridodamo i istinu da Gabrijel Garsija Markes ni u jednom drugom svom romanu nije toliko veลกto izjednaฤio knjiลพevnost i ลพivot, onda na njegov rastanak sa Pukovnikom gledamo joลก podozrivije! Markes, duhovni genije, te trenutke opisuje ovim rijeฤima: “Vi upravljate likovima, ali i oni upravljaju vama. Neki odbijaju da umru. Neke je teลกko ubiti. Pukovnik u ‘Samoฤi’ predstavlja sve ono ลกto mrzim, ali dolazi iz moje utrobe i mnogo mene ima u njemu – mnogo toga ลกto bih hteo da iskorenim u sebi. Zaista sam patio kad sam morao da ga ubijem. Boli to, ฤak i kad se ubija najgori dio svog biฤa. Tehniฤki, morao sam ga se rijeลกiti. Jednoga dana prevagne moj oseฤaj za stil. Volim veliฤanstvene zavrลกetke poglavlja, pa sam odredio gde i kako da ga ubijem.”
Tu se dirljiva priฤa o Pukovniku, dobrom ฤovjeku kome se deลกavaju ฤudne stvari i koji se teลกko suoฤava sa svijetom gdje haos i okrutnost tek tako lako ruลกe sve dotad priznate vrijednosti, zavrลกava, a da je ฤasna “starina” nemoฤna! I posle toliko godina, kao da ฤujemo Pukovnika: “Ne sudite piscu! Iako me je ubio, zahvalan sam mu. ลฝivim u ‘Samoฤi’, u atmosferi Makonda. Dovoljno za dva, a ne jedan ลพivot.”
Kada je tako, nemamo kud: opraลกtamo piscu i mi ฤitaoci, pa neka je u pitanju, kako bi rekli pravnici, ubistvo s predumiลกljajem! I to sve u ime veliฤanstvenog zavrลกetka poglavlja “Samoฤe”. Uostalom, tanka je linija koja razdvaja greh pisca i ฤitaoca, zar ne? I ne brinimo previลกe: o Pukovniku ฤe uvijek imati ko da piลกe!
Izvor: Novosti