Ако Тачи формира војску, НАТО престаје да подржава тзв. Косово
1 min readЗваничници НАТО у Бриселу су данас поново нагласили озбиљну забринутост због намјере власти у Приштини да Безбједносне снаге Косова* (БСК) без уставних промјена преобрате у оружане снаге, као што је то већ јуче генерални секретар Атлантског савеза Јенс Столтенберг ставио до знања у телефонском разговору с предсједником и премијером тзв. Косова, Хашимом Тачијем и Исом Мустафом.
То су агенији Бета рекли званичници у сједишту НАТО на молбу да се осврну на данашњу изјаву косовских власти да је „влада Косова* опредијељена да Косово има своју војску у оквиру уставних решења и уз подршку и координацију са стратешким партнерима – САД и НАТО-ом“.
Они су подвукли да је Приштини јуче пренесен „јасан став атлантских савезника да једнострани потези као што је та намјера (власти у Приштини) не доносе ништа добро“, како је Тачију и Мустафи и предочио Столтенберг.
Челник НАТО је подвукао и да „од власти Косова* тражи да буду и даље у тијесном контакту с Београдом“.
Дипломатски извори у НАТО су рекли да то очигледно говори и да власти у Приштини морају водити рачуна и о ставу Београда и самих косовских Срба о том питању.
Према њиховим ријечима, о ставу атлантских савезника према претварању БСК у војску више него јасно говори и оштро саопштење америчке амбасаде у Приштини у којем се упозорава да би стварање оружаних снага Косова* без сагласности у парламенту о уставним допунама довело до повлачења досадашњег вида подршке Вашингтона косовским властима.
Столтенберг је у телефонском разговору с Тачијем и Мустафом истакао да је „протеклих година НАТО подржао развој БСК као професионалних и у све већој мјери мултиетничких снага“.