ИН4С

ИН4С портал

ЕПЦГ: Мујовић није учествовао у потписивању уговора о закупу Жељезаре

1 min read

Представници Електропривреде (ЕПЦГ) реаговали су поводом, како тврде, нетачних навода у којима се некадашњи министар енергетике, Саша Мујовић, таргетира као јавни функционер који је учествовао у потписивању уговора о закупу производних капацитета Жељезаре са компанијом 8Б Цапитал.

ЕПЦГ је, како су навели њени представници, власник имовине некадашење фабрике Жељезара од почетка 2023. године.

– У циљу валоризације производних капацитета, ЕПЦГ је донијела одлуку крајем 2023. године да кроз организовање јавних позива покуша да пронађе компанију која би била спремна да обнови производњу кованих угљеничних и легираних челика, узимајући у обзир чињеницу да ЕПЦГ није имала законских могућности да се бави производњом челика и да то није цоре бизнис ЕПЦГ – наводи се у реаговању.

ЕПЦГ, како су додали, у складу са Статутом компаније, није имала обавезу да за то тражи сагласност ресорног Министарства, али руководећи се примјерима добрих пословних пракси, Одбор директора и извршни директор ЕПЦГ о свим одлукама везаним за обављивање јавног позива за закуп производних капацитета Жељезаре и у каснијој фази о закључивању уговора о закупу са закупцем, информисали су Министарство енергетике.

ЕПЦГ је објавила три јавна позива из разлога да би све компаније из Црне Горе, региона, као и глобалне које се баве производњом челика, могле да аплицирају.

– Нажалост, и поред великих напора уложених на том плану, на сва три јавна позива компаније које су се појављивале нијесу испуниле доста стриктне услове који су захтијевани од потенцијалних закупаца – рекли су из ЕПЦГ.

На посљедњем јавном позиву једино се пријавила и испунила захтијеване услове компанија 8Б Цапитал.

– Одлуку о закључивању уговора о закупу са 8Б Цапитал донио је, сходно Статуту ЕПЦГ, Одбор директора ЕПЦГ, а не министар енергетике. Одлука је донесена са најбољом намјером да се покуша обновити производња у фабрици, јер се ниједна од референтних компанија, које имају вишедеценијско искуство у производњи ове врсте челика, није пријавила на јавни позив нити изразила интересовање за покретање производње у фабрици – додаје се у реаговању.

Из ЕПЦГ су објаснили да је уговор о закупу био направљен квалитетно и на начин да се ради о најбољем уговору у поређењу са свим уговорима из ранијег периода када је Жељезара приватизована у неколико наврата.

– Поменути уговор обезбиједио је да сва имовина за све вријеме остаје у власништву ЕПЦГ и да закупац не може да отуђи и причини штету власнику имовине, што никада раније није био случај – тврде у ЕПЦГ.

Присуство тадашњег министра енергетике чину потписивања уговора о закупу са 8Б Цапитал, како су објаснили, било је протоколарног карактера, на начин што је позван од ЕПЦГ да присуствује догађају.

– Знајући да није једноставно донијети одлуку о улагањима реда величине неколико десетина милиона ЕУР у поновно покретање производње челика у Жељезари, ЕПЦГ је као друштвено одговорна компанија приступила изради алтернативне стратегије за ЕПЦГ-Жељезара и као резултат тога покренути су пословни процеси израде конструкција и АБ стопа за потребе изградње соларних електрана. Та алтернативна стратегија се показала и правилном и већ током прошле и ове године дала очекиване резултате – саопштили су из ЕПЦГ.

Како су закључили, иако закупац формално није ушао у поступак закупа, нити преузео на коришћење било који објекат у Жељезари, ЕПЦГ је од закупа по основу уговора приходовала одређена средства, те сходно томе остварила је одређену корист, а није претрпјела било какву штету по основу уговора о закупу, преноси Дан.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

<
     

Слични текстови

1 thoughts on “ЕПЦГ: Мујовић није учествовао у потписивању уговора о закупу Жељезаре

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *