Протест медицинских сестара и техничара одговор на ћутање на захтјев из Клиничког центра

Клинички центар Црне Горе
Одбор медицинских сестара и техничара Клиничког центра Црне Горе већ више од мјесец дана није добио одговор на захтјев за пријем који су упутили премијеру Милојку Спајићу и министру здравља др Војиславу Шимуну, а поводом захтјева за повећање плата за 15 одсто више у односу на остале колеге у систему.
То образлажу повећаним оптерећењем на раду у највећој здравственој установи у Црној Гори и ниским зарадама. Захтјев упућен премијеру и министру потписало је више од 1.000 медицинских сестара и техничара.
Из Одбора медицинских сестара и техничара су казали за Дан да планирају и организацију протеста као крајњу мјеру за исказивање незадовољства, јер је прошао рок од мјесец дана који су дали надлежнима да одговоре на њихов захтјев.
– Ми смо имали састанке са већином посланичких клубова, од којих смо добили начелну подршку за наш захтјев, јер сматрају да је оправдан. Из Владе и Министарства нас нијесу позвали на разговор. Из Министарства здравља нам нијесу одговорили ни на ургенцију коју смо им недавно упутили, истичу из Одбора.
– Плата медицинске сестре је 620 еура! Сматрате ли да неко са тим може да плаћа стан и да се прехрани? – казали су нам од Одбора.
Одбор се и раније оградио од прекјучерашњег протеста Синдиката здравства, који тражи повећање коефицијената за средњи медицински кадар.
– Изгледа да организатор протеста користи нашу кампању и иницијативу у промоцији свог синдиката као да до сада није имао времена да искаже револт и организује протест. Не споримо никоме право да протестује и залаже се за повећање општих коефицијената у Гранском уговору, али напомињемо да то нису наши захтјеви! Наши захтјеви су се односили искључиво на Клинички центар и повећање зарада од 15 одсто више у односу на остатак здравственог система не улазећи у оне послове које преговарају и за које се залажу грански синдикати. Наш Одбор је у поновној комуникацији и консултацијама с два посланичка клуба у Скупштини Црне Горе, гдје заједнички покушавамо изнаћи модел Предлога о измјенама Закона о зарадама у јавном сектору, јер нам је јасно да ови што преговарају измјене ГКУ не желе да уврсте наше захтјеве у текст новог ГКУ, поручују из Одбора медицинских сестара и техничара КЦЦГ.