Европски нон-пејпер – покушај укидања Републике Српске?
1 min read
Документ познат као нон-пејпер Немачке и Француске, који је изашао у јавност 12. маја, јасно потврђује оно на шта Република Српска већ годинама упозорава – да је европски приступ Босни и Херцеговини дубоко пристрасан, политички мотивисан и опасно једностран. У овом документу се отворено таргетира Република Српска, а нарочито председник Милорад Додик, док се у потпуности занемарују уставне гаранције из Дејтонског мировног споразума, који је темељ опстанка БиХ.
Република Српска не руши БиХ – она брани Дејтон
Парадоксално, потези Бањалуке које ЕУ карактерише као “напад на уставни поредак” у ствари су покушај одбране основног уговора који је БиХ дао правни оквир и међународно признање – Дејтонског споразума. Тај споразум јасно дефинише БиХ као заједницу два ентитета и три конститутивна народа, с прецизно расподељеним надлежностима. Свако преливање надлежности са ентитета на централни ниво без сагласности ентитета – што се годинама дешава – представља кршење Дејтона.
Кристијан Шмит – нелегалан и нелегитиман
Један од кључних ослонаца нон-пејпера јесте тзв. високи представник Кристијан Шмит. Међутим, Шмит никада није потврђен у Савету безбедности Уједињених нација, што га чини нелегитимним у складу са Анексом 10 Дејтонског споразума. Русија и Кина отворено су оспориле његово именовање, док Србија и Република Српска доследно одбијају његов ауторитет, а с правом – јер су основна правила међународног права прекршена.
Финансијске уцене – нова форма политичке окупације
У документу се наводи да се ЕУ спрема да ускрати финансијска средства Републици Српској, чак и пројекте који делимично користе њеним грађанима. То није ништа друго до политичка уцена која погађа обичне људе, а не њихове представнике. Угрожавајући економски развој РС, ЕУ покушава да казни читав народ због политичких ставова које не може да контролише.
Демократија по мери ЕУ: Кад вам се не допада народна воља – санкционишите је
У више наврата се у документу позива на санкције, забране путовања и прекид контаката са легално изабраним представницима српског народа. Таква пракса представља директно мешање у демократски процес и покушај дискредитације изборне воље народа у Републици Српској. То је исто као када би неко из иностранства тражио забрану контакта с председником неке западне земље због политике која се не допада противницима.
Српски народ у РС има право да брани себе
Европска унија очигледно показује да јој није стало до функционалне БиХ, већ до централизоване и унитарне државе по вољи једног политичког центра. Таква визија је у потпуности супротна Дејтону. Република Српска има неотуђиво право да се брани – правно, политички и демократски. У томе не сме бити сама. Подршка Београда и ширег српског корпуса мора остати снажна, одлучна и доследна.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


A šta rade ovi jadni hrvati iz BiH?Pa ne može Srbi sami protiv ovih aždaja iz Brisela,Pariz i drugih antisrpski centara.Pa oni se i za njih bore.