ИН4С

ИН4С портал

Анкетни одбор последња нада за расветљавање убиства Душка Јовановића

1 min read

Душко Јовановић

Иако је од убиства главног уредника листа „Дан“ Душка Јовановића прошло више од 20 година, а у јавности се константно наглашавало да је рјешавање тог случаја од великог друштвеног значаја, истрага се није помјерила са мртве тачке. Осуђеном Дамиру Мандићу истекла је затворска казна, али се до нових сазнања још увијек није дошло. Комисија за праћење истрага напада на новинаре прослиједила је Влади извјештај о пропустима надлежних у случају убиства Јовановића, на шта како истиче један од чланова Предраг Николић, ни након дуже од годину немају одговор.

„Ми не знамо што је са препорукама које је комисија упутила влади које се тичу истраге, значи примјећено је да поједини ДНК трагови никада нису вјештачени и да би се можда на основу тога могло доћи до неких нових путоказа у тој истрази која је тапка у мјесту“, каже он, пише РТЦГ.

Николић подсјећа да је комисија предложила Влади да распише награду од најмање милиона еура како би мотивисала евентуалне свједоке који би довели до неког новог трага. Међутим, ни о томе нема повратне информације.

Нема реакције Владе ни на захтјев Комитета УН-а за људска права да се комисији доставе подаци о истрази, истиче Николић.

„Од тога и даље нема ништа. Ево како се ближи тај датум тужне 21. годишњице од убиства Јовановића опет ћемо се наслушати изјава званичника о важности и потребној неопходности да се то убиство ријеши, али од тога смо, нажалост, још увијек далеко“, истакао је он.

Николић проблем види у нетранспарентности државних институција.

„Проблем је тај зид чутања и уопште нетранспарентности владе и институција према комисији и јавности, а очигледно да помака неких нема и да се то тапкање наставља“, каже он.

Кривицу за зид чутања некадашњи функционер АНБ-а и адвокат Драгомир Ћаласан адресира на правосудне институције.

„Главни играчи се знају, али зашто нијесу они у затвору? Зато највећу кривицу сносе тужилаштво и судови, јер нијесу довршили до краја започети посао, а имали су све на тањиру“, каже он.

Ипак, трачак наде Ћаласан види у раду скупштинског Анкетног одбора о политички мотивисаним убиствима, пише РТЦГ.

„Имам неку наду да ће Анкетни одбор Скупштине Црне Горе који је почео да ради, да ће бар направити неке кораке у самом откривању починилаца овог кривичног дјела“, каже он.

Да би добро било уколико би Анкетни одбор дошао до новог трага, напомиње новинар Предраг Николић, али није превише оптимистичан, јер како закључује, рок је ограничен, а планови преамбициозни.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *