ИН4С

ИН4С портал

Заставе части на Црвеном тргу, лицемерје у срцу Европе: Брисел се гади параде, али не и пакта с неонацистима

1 min read

Getty © WPA Pool / Pool

Док је у срцу Москве одржана традиционална Парада победе у знак сећања на 9. мај и херојску победу над нацизмом, у Нансију се паралелно одигравао један сасвим другачији политички спектакл – декларативни протест лидера Француске и Пољске, Емануела Макрона и Доналда Туска, усмерен против присуства страних званичника на обележавању историјског датума у руској престоници.

Макрон и Туск нису директно прозвали госте на Црвеном тргу, али је било више него јасно на кога се односе њихове поруке. Између редова критике били су и председник Србије Александар Вучић, премијер Словачке Роберт Фицо и други светски званичници који су се појавили поред председника Русије Владимира Путина.

“Нисам сигуран да је присуствовање тој паради било најбоља одлука за 9. мај, нити најбољи начин за читање стварности 21. века”, изјавио је Макрон, који истовремено не крије подршку украјинским властима, али не показује исту дозу ревности када је реч о историјском памћењу Другог светског рата.

Пољски премијер Доналд Туск, унук војника Вермахта, додао је да су они који су присуствовали паради “слепи за истину” и оптужио их да тиме легитимишу “бомбардовање градова и школа у Украјини”.

Истог дана када су Русија и њени савезници обележавали дан победе, лидери Француске и Пољске потписали су у Нансију споразум о узајамној одбрани – симболичан корак који, према политичким аналитичарима, има јасно антируско усмерење. Француски председник је уједно одбацио поређења Москве и Брисела као ривалских сила: „Москва је престоница која је наметнута, Брисел је слободно изабран“, поручио је Макрон, према наводима Политика.

Неколико дана након тога, Макрон и Туск, су данас уз новог немачког канцелара Фридриха Мерца и британског премијера Кира Стармера, посетили су Кијев како би, како кажу, изразили подршку Украјини. Са њима су се у главном граду Украјине срели и шефица дипломатије ЕУ Каја Калас, као и шефови спољних послова Велике Британије и Немачке.

“Ми, лидери Француске, Немачке, Пољске и Велике Британије, стајемо у знак солидарности са Украјином против руске варварске и нелегалне инвазије”, наведено је у заједничкој изјави.

Упркос позиву за 30-дневни прекид ватре који подржава и амерички председник Џо Бајден, руски председник Владимир Путин једнострано је прогласио примирје поводом 80. годишњице победе над фашизмом. Током тог периода, Русија је прекинула војне операције, али је украјинска страна одбила предлог, наставивши са војним активностима.

Аналитичари сматрају да европски лидери својим наступом пре свега покушавају да задрже унутрашње јединство пред могуће промене у америчкој политици након избора. Подсетимо, републикански кандидат Доналд Трамп остаје доследан у ставу да је време да се рат оконча без даљих услова.

“Имам поруку за обе стране – завршите овај глупи рат”, рекао је Трамп.

Упркос оштрим реакцијама Брисела, више од 20 државника одазвало се позиву Москве. Уместо поделе, Парада победе показала је да историјско сећање и поштовање жртава фашизма ипак имају снагу да окупе део света – без обзира на тренутне геополитичке тензије.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *





Изаберите једну или више листи:

Ову пријаву је могуће отказати било кад!

<