Министар правде Бојан Божовић у емисији „Аргументи“ истакао да очекује да ће пресељење СПО и СДТ-а у зграду Старе Владе бити обављено током љета, а ускоро ће бити позната и локација за градњу палате правде.
Најављује ускоро сусрет са новим представницима Владе Србије од којих ће поново тражити изручење Светозара Маровића, али како је нагласио, на њихову одлуку по том питању не може да утиче. Нагласио је и да градње затвора у Мојковцу неће бити, јер то није добро рјешење, већ ће у Спужу градити нове објекте, преноси портал РТЦГ.
Како је казао Божовић, да очекује да његова иницијатива да министар правде не буде дио Судског савјета, што је и препорука ГРЕЦО-а, а што захтијева промјену Устава буде реализована до краја јуна. Министар не треба да има било какав контакт и утицај на избор судија, тужилаца, а како је ову препоруку немогуће испунити без промјене Устава од Министартсва правде је кренула иницијатива, која је прошла Владу и сада је пред Скупштином да се изјасни.
– Сада је на Скупштини на матичном одбору да формира предлог који ће се послати Венецијанској комисији и Европској комсији и до краја јуна очекујемо да се тај дио реализује – казао је Божовић.
Додао је да не очекује да ова иницијатива покрене и друге које би тражиле измјену Устава, ако се сви буду придржавали Барометра 26.
Пред ВК је већ један предлог о пензионисану суткиње Уставног суда, на шта очекује одговор до 15. јуна. Каже да Комсија неће дати препоруку за конкретан случај, али даће препоруке које ће користити да се постојећи законски прописи побољшају и да имамо јаснију ситуацију.
– Моје мишљење је јасно по том питању и сматрам да је требало и треба примјењивати Закон о ПИО и да је то била обавеза Скупштине“ -казао је Божовић.
Што се тиче неуспјеха да се затвори поглавље 31 што је блокирала Хрватска, Божовић истиче да су у посљедњих неколико мјесеци преко МВП и кабинета премијера интензивирали отворена питања, између осталог, ратних злочина и ту прије свега питање Мориња. Одржан је састанак са хрватском делегацијом и нова рунда разговора је планирана почетком маја и, како је нагласио, све смо ближе постизању договора.
Истакао је да ће поново од Србије тражити изручење Светозара Маровића, те да сарадња са МУП-ом Србије је високом нивоу, али по питању Маровића нема позитиван исход.
– Волим да кренем од свог дворишта. Мени је већи проблем како је Светозар Маровић иако је био осуђен напустио Црну Гору. С друге стране право сваке државе је да одлучи да ли ће изручити неко лице или не. Зашто званични Београд не жели да изручи Маровића питање је за њих и постављаћемо га и даље. Имамо у Србији нову владу и новог министра и то ће бити и прво питање које ћу замолити да размотре још једном, јер не постоји нити један разуман разлог зашто Маровић није изручен Црној Гори, посебно што улазимо у тај проблем застрјелости поступка – нагласио је Божовић.
Говорећи о закону о одузимању криминалном стечене имовине, министар је истакао да тим Министарства ради на тражењу најбољег модела, а у оптицају су и француски модел, али и италијански систем.
– Радни тим има неколико проблема. Прво што је Закон о одузимању имовинске користи писан доминантно са криминално правног аспекта и интервенције на том закону су компликоване. Најбоље би било да радимо на новом закону, међутим то би значило да сви започети поступци не угледају епилог који желимо и ту би направили огромне проблеме Специјалном државном тужилаштву. Закон нам се зове тако да се криминал зове дјелатност и само када би то промијенили значило би да тај закон више не важи. Измјене и допуне радимо, а свјесни смо да ни сами назив закона није адекватан. Не излазим са дневно популистичким изјавама него покушавамо да нађемо најбољи модел који ће бити прихватљив јавности, али и европским партнерима. Очекујем да нацрт новог закона имамо у Скупштини у трећем кварталу ове године – казао је Божовић.
И Закон о спречавању корупције је такође на мети критика јавности, али нове измјене и допуне биће боље и квалитетније, јер, како је казао, прихваћен је велики број препорука НВО сектора.
Министар очекује да ће пресељење СПО и СДТ-а у зграду Старе Владе бити обављено током љета.
– Што се тиче палате правде биће је и коначно ћемо објавити адресу адекватну за ту институцију. Било је више рјешења, али у наредним данима јавност ћемо обавијестити која је то локација, а биће потребно неколико година да буде саграђена и функционална – нагласио је Божовић.
Закон о правосудној полицији је, каже, у припреми, али додатно са МУП-ом још једном желе да виде да ли је најбоље рјешење да та полиција буде дио Министарства правде, с обзиром да ће ту радити људи који треба да задуже оружје, прођу одређену обуку, или је боље да то буде при Управи полиције.
Коментаришући недавни штрајк притвореника у УИКС-у истиче да је био добро упознат са тим дешавањима, али није учествовао у директним разговорима са њима, јер није желио да то добије политичку конотацију.
– Један значајан број иницијатива притвореника је био више него разуман. Сви смо за то да услови у Спужу буду бољу. Треба видјети и је ли нам притвор толико потребан, али разумијем и суд зашто прибјегава тим мјерама. Сви треба да јачамо друге мјере које се могу примијенити током поступка имамо их и надам се да ћемо их што више примјењивати. Што се тиче проширивања капацитета затвора, објекат у Мојковцу се неће градити и он нема подршку нити видимо потребу за тим. Мојковцу су потребни други садржаји, а са неколико пута мање средстава можемо направити адекватне просторије у самом Спужу. У завршној фази је градња специјалне болнице, поред тога имаћемо нову пријавницу и неколико нових објеката доминантно за притворена лица. То ће коштати, али четири до пет пута мање него што би коштала градња затвора у Мојковцу који неће одговорити потребама, а да не говоримо о безбједносном аспекту, јер водити окривљена лица до Мојковца, па до суда у Подгорици, то је велики ризик – објаснио је Божовић.
У наредних мјесец дана интезивираће комуникацију са европским партнерима који су одвојили нека средства за ове потребе.
У фебруару је била прва правоснажна пресуда по Скy препискама и то је, сматра министар, важно за Црну Гору и за регион. Вјерује да се тиме утабала стаза за неке сличне поступке.
– Мислим да уколико је неки доказ прибављен на ваљан начин, а суд је то цијенио у овом случају, он мора бити прихваћен – нагласио је Божовић.
Коментаришући повећан број напада на новинаре, Божовић сматра да су посебно угрожене новинарке, али и посланице и политичарке.
– Друштво треба да да одлучан одговор, да санкције буду што строже. Не мислим да су новчане санкције довољне, поготово ако се не изричу први пут, јер некоме 300, 500, 1.000 еура ништа не значи, а санкција треба да има одвраћајући карактер, па треба размислити о измјенама и строжим казнама – наводи Божовић.
Обећао је да ће водити бригу о томе каква је реакција надлежних институција по овим питањима, преноси Дан.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: