Виши суд ће поново одлучивати коме ће изручити До Квона
1 min read
До Квон
Виши суд поново ће одлучивати коме ће Црна Гора изручити такозваног краља криптовалута До Квона – то ће учинити након што је Апелациони суд уважио његове и жалбе његових бранилаца и укинуо рјешење колега из Вишег суда.
“И предмет вратио првостепеном суду на поновни поступак и одлучивање”.
“Првостепеним рјешењем Вишег суда у Подгорици Кв.бр.424/24 од 08.04.2024.године, утврђено је да су испуњене законске претпоставке за изручење држављанина Републике Кореје окривљеног Кwон До Хyеонга, ради кривичног гоњења због више кривичних дјела по молби Републике Кореје и молби Сједињених Америчких Држава. Одлучујући о жалбама, вијеће Апелационог суда је оцијенило да је то рјешење захваћено битним повредама одредаба кривичног поступка из чл.386 ст.1 тач. 9 ЗКП-а, јер рјешење нема разлога о одлучним чињеницама, будући да првостепени суд осим пуког цитирања одлуке Врховног суда Кзз.бр.4/24 од 03.04.2024.године, није навео ваљане разлоге којим се руководио приликом доношења побијаног рјешења”, пише у саопштењу Апелационог суда.
Нагласили су да је при том, од одлучујег значаја да право на образложену одлуку представља право на давање битних разлога и јасно образложених ставова суда према правним и чињеничним питањима на основу којих је донијета одлука.
“То право је засновано на принципу на којем је заснована и сама Европска конвенција за заштиту људских права и основних слобода, који се односи на заштиту појединца од произвољног пресуђивања, односно заштиту принципа владавине права и садржано је у члану 6 наведене конвенције. У вези са тим, првостепени суд није дао анализу природе скраћеног поступка у односу на редовни поступак и зашто у конкретном сматра да није у питању скраћени поступак, код чињенице да је окривљени дао сагласност за изручење и зашто сматра да није у надлежности суда да у коначном одлучи о дозвољености изручења.
Уколико лице чије се изручење тражи да сагласност за изручење, у питању је скраћени поступак који се има примијенити и у којем случају суд одлучује о изручењу”, саопштили су из Апелационог суда.
Објаснили су да је питање ситуације када изручење истог лица тражи више држава и критеријума којим се треба руководити приликом одлучивања о дозволи изручења, регулисано је чланом 26 Закона о међународној правној помоћи у кривичним стварима, чланом 17 Европске конвенције о екстрадицији, као и чланом X Конвенције о издавању криваца закључене између Краљевине Србије и Уједињених Америчких Држава из 1901.године, чију анализу није дао првостепени суд.