ИН4С

ИН4С портал

Виши суд ће поново одлучивати коме ће изручити До Квона

1 min read

До Квон

Виши суд поново ће одлучивати коме ће Црна Гора изручити такозваног краља криптовалута До Квона – то ће учинити након што је Апелациони суд уважио његове и жалбе његових бранилаца и укинуо рјешење колега из Вишег суда.

“И предмет вратио првостепеном суду на поновни поступак и одлучивање”.

“Првостепеним рјешењем Вишег суда у Подгорици Кв.бр.424/24 од 08.04.2024.године, утврђено је да су испуњене законске претпоставке за изручење држављанина Републике Кореје окривљеног Кwон До Хyеонга, ради кривичног гоњења због више кривичних дјела по молби Републике Кореје и молби Сједињених Америчких Држава. Одлучујући о жалбама, вијеће Апелационог суда је оцијенило да је то рјешење захваћено битним повредама одредаба кривичног поступка из чл.386 ст.1 тач. 9 ЗКП-а, јер рјешење нема разлога о одлучним чињеницама, будући да првостепени суд осим пуког цитирања одлуке Врховног суда Кзз.бр.4/24 од 03.04.2024.године, није навео ваљане разлоге којим се руководио приликом доношења побијаног рјешења”, пише у саопштењу Апелационог суда.

Нагласили су да је при том, од одлучујег значаја да право на образложену одлуку представља право на давање битних разлога и јасно образложених ставова суда према правним и чињеничним питањима на основу којих је донијета одлука.

“То право је засновано на принципу на којем је заснована и сама Европска конвенција за заштиту људских права и основних слобода, који се односи на заштиту појединца од произвољног пресуђивања, односно заштиту принципа владавине права и садржано је у члану 6 наведене конвенције. У вези са тим, првостепени суд није дао анализу природе скраћеног поступка у односу на редовни поступак и зашто у конкретном сматра да није у питању скраћени поступак, код чињенице да је окривљени дао сагласност за изручење и зашто сматра да није у надлежности суда да у коначном одлучи о дозвољености изручења.

Уколико лице чије се изручење тражи да сагласност за изручење, у питању је скраћени поступак који се има примијенити и у којем случају суд одлучује о изручењу”, саопштили су из Апелационог суда.

Објаснили су да је питање ситуације када изручење истог лица тражи више држава и критеријума којим се треба руководити приликом одлучивања о дозволи изручења, регулисано је чланом 26 Закона о међународној правној помоћи у кривичним стварима, чланом 17 Европске конвенције о екстрадицији, као и чланом X Конвенције о издавању криваца закључене између Краљевине Србије и Уједињених Америчких Држава из 1901.године, чију анализу није дао првостепени суд.

“Првостепени суд је био дужан да поново саслуша окривљеног уз обезбјеђење испуњености гаранција да је лице чије се изручење тражи сагласност дало добровољно, да је било свјесно њених последица, те да се дата сагласност не може опозвати, све у смислу члана 29 став 2 Закона о међународној правној помоћи у кривичним стварима, на шта упућује Врховни суд Црне Горе у рјешењу које је донијето по захтјеву за заштиту законитости”.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *