ИН4С

ИН4С портал

За реконструкцију судова из ИПА фонда више од 2,5 милиона

1 min read

Фото: Суд/Дан

Оптужбу коју је на почетку свог трећег мандата прије неколико година изговорила бивша предсједница Врховног суда Весна Меденица, која је сада оптужена, да Европске комисија опструира изградњу Палате правде и да преко ИПА фондова жели нашминкати црногорске судове демантују званични подаци који показују да су највећи донатори у црногорском правосудном систему ЕУ, ЕК, амбасаде САД и Велике Британије, као и многе друге. Судски савјет, Врховни суд, Виши суд и Основни суд у Подгорици доставили су „Дану“ податке о донацијама вриједним стотине хиљада еура које су само у последњих неколико година знатно допринијеле побољшању услова рада, просторних капацитета и едукације судија и запослених у тим институцијама.

Меденичине тврдње својевремено је демантовао и тадашњи шеф Делегације Европске уније у Црној Гори Аиво Орав, који је тврдио да у том периоду Црна Гора фондовима ЕУ није ни предлагала изградњу Палате правде, те да је ЕУ само до 2018. за реформу правосуђа донирала 18 милиона евра, од чега је 10 милиона еура дато само у једној години, пренијели су тада поједини медији. Подсјетимо, то је био период „владавине“ Весне Меденице.

Из Врховног суда „Дану“ је потврђено да би ускоро требало да почне реализација пројекта реконструкције зграда више судова у Црној Гори. Средства у износу од 2. 666.000 евра за овај пројекат биће повучена из ИПА фонда. Пројектна документација је завршена и очекује се скори почетак радова.

Судски савјет наводи да је од 2017. до 2020. године реализован Уговор о партнерству између Судског савјета, Универзитета Црне Горе – Правног факултета, Центра за обуку у судству и државном тужилаштву Црне Горе, Регент универзитета Лондон, Универзитета „Св. Кирил и Методиј“ Скопље, Свеучилишта у Сплиту, Правног факултета Свеучилишта у Загребу, Сарланд Института из Њемачке и Правног факултета Универзитета Љубљана – Пројекат „Унапређивање курикулума, јачање међународне сарадње и снажење људских, техничких и библиотечких ресурса“  у износу од 14.051,00 евра.

Сличан пројекат ЕУ је започела на основу уговора о сарадњи Врховног суда и Правног факултета, у износу од 10.024,50 евра.

– Остале донације су директно уступљене судовима и углавном се односе на информатичку опрему. Амбасада САД у Подгорици донирала је опрему и намјештај за велику судницу у Основном суду у Подгорици – подсјетили су из Судског савјета.

Амбасаде финансирале и обуке судија

Из Врховног суда саопштили су да имају одличну сарадњу са британском амбасадом у Подгорици, која је, у сарадњи са АИРЕ центром, у више наврата организовала обуке судија и округле столове на тему правосуђа. Савјет Европе финансирао је обуке судија Врховног суда, као и штампање одређених публикација и брошура.

Америчка амбасада финансирала је и опремање судница у Вишем суду у Подгорици, Вишем суду у Бијелом Пољу и Основном суду у Подгорици и била и финансијер двије обуке судија портпарола. Прва обука одржана је 2020. године и трајала је пет дана, а друга обука у трајању од три дана организована је 2022. године.

У Врховном суду тврде да од страних донатора никада нијесу добили новчану донацију у готовини и да су оне биле искључиво у плаћању опреме, обука, округлих столова, штампања публикација и билтена или куповини намјештаја.

Како истичу, најзначајнији донатор Врховног суда, у том смислу, јесте Амбасада Сједињених Америчких Држава у Подгорици. Ова амбасада је 2019. године за потребе судија овог суда донирала 20 лаптоп рачунара и четири телефона укупне вриједности 20.600 евра, као и израду идентификационих картица за запослене у Врховном суду, Апелационом суду и Вишем суду у Подгорици.

Такође, у току је припрема за реализацију пројекта опремања Мултимедијалне сале у Врховном суду, која ће омогућити директан контакт те судске инстанце са представницима медија путем линка. Овај пројекат подразумијева и инсталацију остале аудио-видео опреме, као и постављање кабине за симултано превођење. Ово ће бити једна од највећих донација Врховном суду од стране амбасаде САД, вриједна неколико десетина хиљада евра.

ЕУРОЛ је 2019. године у два наврата донирао Врховном суду компјутерску опрему (компјутери, кућишта и монитори) укупне вриједности 7.950 евра.

Како објашњавају, Врховни суд не располаже увијек податком колико нека донација вриједи. Врховни суд аплицира за поједине пројекте, а уколико их страни донатори прихвате, они воде даљу тендерску и сву осталу процедуру.

„У Врховном суду тврде да од страних донора никада нијесу добили новчану донацију у готовини и да су оне биле искључиво у плаћању опреме, обука, округлих столова, штампања публикација и билтена или куповини намјештаја.“

<

Ни Основни суд у Подгорици није добијао новчане донације, већ су оне вршене кроз обезбјеђивање средстава за рад и адаптације просторија.

С тим у вези, како наводе, у 2020. години од стране Амбасаде Сједињених Америчких Држава у Црној Гори том суду је обезбијеђено опремање велике суднице и донација 10 лаптоп рачунара, све у укупној вриједности од 64.632,00 евра.

Иста амбасада је 2021. године опремила писарницу и донирала фотокопир апарат за фотокопирницу суда, све у укупној вриједности од 18.417,93 евра, а у 2022. години донирала је 33 лаптоп рачунара у укупној вриједности 19.998,00 евра.

– У периоду до 2020. године донације су вршене преко Судског савјета Црне Горе – саопштили су из ОС у Подгорици.

 

Извор: Дан

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *