За реконструкцију судова из ИПА фонда више од 2,5 милиона
1 min read
Фото: Суд/Дан
Оптужбу коју је на почетку свог трећег мандата прије неколико година изговорила бивша предсједница Врховног суда Весна Меденица, која је сада оптужена, да Европске комисија опструира изградњу Палате правде и да преко ИПА фондова жели нашминкати црногорске судове демантују званични подаци који показују да су највећи донатори у црногорском правосудном систему ЕУ, ЕК, амбасаде САД и Велике Британије, као и многе друге. Судски савјет, Врховни суд, Виши суд и Основни суд у Подгорици доставили су „Дану“ податке о донацијама вриједним стотине хиљада еура које су само у последњих неколико година знатно допринијеле побољшању услова рада, просторних капацитета и едукације судија и запослених у тим институцијама.
Меденичине тврдње својевремено је демантовао и тадашњи шеф Делегације Европске уније у Црној Гори Аиво Орав, који је тврдио да у том периоду Црна Гора фондовима ЕУ није ни предлагала изградњу Палате правде, те да је ЕУ само до 2018. за реформу правосуђа донирала 18 милиона евра, од чега је 10 милиона еура дато само у једној години, пренијели су тада поједини медији. Подсјетимо, то је био период „владавине“ Весне Меденице.
Из Врховног суда „Дану“ је потврђено да би ускоро требало да почне реализација пројекта реконструкције зграда више судова у Црној Гори. Средства у износу од 2. 666.000 евра за овај пројекат биће повучена из ИПА фонда. Пројектна документација је завршена и очекује се скори почетак радова.
Судски савјет наводи да је од 2017. до 2020. године реализован Уговор о партнерству између Судског савјета, Универзитета Црне Горе – Правног факултета, Центра за обуку у судству и државном тужилаштву Црне Горе, Регент универзитета Лондон, Универзитета „Св. Кирил и Методиј“ Скопље, Свеучилишта у Сплиту, Правног факултета Свеучилишта у Загребу, Сарланд Института из Њемачке и Правног факултета Универзитета Љубљана – Пројекат „Унапређивање курикулума, јачање међународне сарадње и снажење људских, техничких и библиотечких ресурса“ у износу од 14.051,00 евра.
Сличан пројекат ЕУ је започела на основу уговора о сарадњи Врховног суда и Правног факултета, у износу од 10.024,50 евра.
– Остале донације су директно уступљене судовима и углавном се односе на информатичку опрему. Амбасада САД у Подгорици донирала је опрему и намјештај за велику судницу у Основном суду у Подгорици – подсјетили су из Судског савјета.
Амбасаде финансирале и обуке судија
Из Врховног суда саопштили су да имају одличну сарадњу са британском амбасадом у Подгорици, која је, у сарадњи са АИРЕ центром, у више наврата организовала обуке судија и округле столове на тему правосуђа. Савјет Европе финансирао је обуке судија Врховног суда, као и штампање одређених публикација и брошура.