ИН4С

ИН4С портал

Улићевић: Држава хитно да заустави нелегалну експлоатацију шљунка у Зети

1 min read

Нелегална експлоатација шљунка из корита ријеке Мораче у Зети утиче на драстично смањење издашности оближњег водоизворишта „Боље сестре” са којег се путем Регионалног водовода снабдијевају водом општине на нашем приморју. Уколико се не спријечи даља девастација корита ријеке Мораче у близини водоизворишта „Боље сестре” приморје ће остати вез воде у току љетње туристичке сезоне, када су потребе за водом са овог водоизворишта највеће- наводи Улићевић.

Поједина насеља у Зети такође имају проблем са водоснабдијевањем, иако се водоизвориште „Боље сестре” налази на територији Општине Зета. Неопходно је зато довршити водовод у Зети и спојити га на Регионални водовод. 

Грађевинска мафија организује нелегалну експлоатацију шљунка из корита ријеке Мораче у близини водоизворишта „Боље сестре” и тако се богати на штету становника нашег приморја и туриста, који у току љетње туристичке сезоне имају све мање воде на располагању. На овај начин се угрожава развој туризма, као стратешке привредне гране и отежава живот становницима приморских општина. 

Вода је једно од највећих богатстава које Црна Гора има, али се нажалост расипа и загађује због приватних интереса појединих чланова грађевинске мафије, који су повезани са бившим режимом предвођеним ДПС-ом. Држава је током власти ДПС-а омогућила нелегалну експлоатацију шљунка из ријеке Мораче уговарањем регулације корита ријеке Мораче са неким грађевинским компанијама, као што је Бемакс уз одређена ограничења. Грађевинске компаније су злоупотребљавале уговоре о регулацији корита ријеке Мораче у Зети и кршиле ограничења, да би незаконито вадилe шљунак у заштитном појасу око водоизворишта „Боље сестре” и тако утицале на драстично смањење издашности овог водозиворишта. Током мандата ДПС-а Бемакс је донирао средстава за изградњу одређених објеката у Подгорици, Колашину и слично; да би обезбиједио подршку за даљу нелегалну експлоатацију шљунка и учешће у профитабилним пројектима.  

Дешавало се да поједини превозници који се затекну у нелегалној експлоатацији шљунка не буду на одговарајући начин кажњени због веза са претходним режимом и због корумпираних појединаца у судству и тужилаштву. Тако се пракса нелегалног вађења шљунка настављала на недозвољеним мјестима у огромним количинама. Бемакс је на примјер преузимао шљунак од других компанија, које су вадиле шљунак у кориту ријеке Мораче и тако покушао да побјегне од одговорности за нелегалну експлоатацију шљунка. Према томе, није довољно казнити само компаније и појединце, који буду затечени у нелегалној експлоатацији шљунка, већ је неопходно пратити коме је тај шљунак намијењен.

Мора се коначно зауставити грађевинска мафија увођењем потпуне забране даље експлоатације шљунка у заштитном појасу око водоизворишта „Боље сестре” и успостављањем боље контроле тог подручја, да наше приморје не би остало без воде- закључује Улићевић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *