ИН4С

ИН4С портал

ЕК: Овогодишња суша у Европи најтежа у посљедњих пола вијека

Фото: Дан

Овогодишња љетња суша у Европи најдужа је у посљедњих 500 година, а све указује да ће имати велике посљедице на европску економију, оцјенила је Европска комисија у данас објављеном документу о суши у Европи овог љета.

„Озбиљан мањак падавина утиче на усјеве и повећава опасност од пожара. Такође је утицао на ријеке односно на енергетски сектор и ријечни промет“, констатује Европска комисија.

Радимо руку под руку са научницима на мапирању и проучавању тренутне кризе с најбољом доступном технологијом, из свемира и са земље. ЕУ предводи напоре за заштиту наше околине и грађана“, наведено је из Европске комисије, преноси Дан.

Ситуација са сушом у многим дијеловима Европе и даље је озбиљна, наводи се у извјештају Заједничког истраживачког центра Комисије (ЈРЦ) ‘Суша у Еуропи – август 2022.’и ажурираној процјени стања суше у Еуропи на основу података и анализа европске Опсерваторије за сушу.

У кратком сижеу документа кажу да је у јулу 64 посто Европе уније било под упозорењем или у стању приправности. У 47 посто ЕУ је на стању упозорење за сушу што значи да је падавина мање него иначе и да је влажност тла знатно умњена, 17 посто ЕУ је у стању приправности што значи да и вегетација и усјеви показују негативне посљедице суше.

„Комбинација јаке суше и топлотних таласа створила је невиђен притисак на воду у цијелој ЕУ. Тренутно примјећујемо сезону шумских пожара која је осјетно изнад просјека, а велики је и утиецај на опстанак и раст усјева у житницама Европе“, преноси Дан.

 

Извор: Дан

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *