Сарадња ЦЕДИС – а и ЕБРД на пројектима „паметних мрежа“
1 min read
Потписивањем Мандатног писма са представницима Европске банке за реконструкцију и развој, које је уприличено у просторијама компаније, ЦЕДИС је добио прво концептуално одобрење за преговоре око услова финансирања пројеката из области „паметних мрежа“. Имплементација „паметних мрежа“ у електродистрибутивни систем подразумијева успостављање SCADA/ADMS система за даљинско управљање дистрибутивним трафостаницама (110/35кВ, 110/20кВ, 110/10 кВ, 35/10 кВ) на цијелом подручју Црне Горе, чија је вриједност пројектована на 25 милиона еура.
„Пројекти које ЦЕДИС планира да реализује се поклапају са „зеленом агендом“ која је у фокусу дјеловања ЕБРД, због чега вјерујем у нашу плодотворну сарадњу, не само на овом него и на низу осталих пројеката које имамо у плану. Већ наредних дана очекујемо потписивање уговора са консултантом за пројекат имплементације SCADA система, а с обзиром да се на припреми ради интензивно већ неко вријеме, такође очекујем да консултанту неће бити потребно много времена да приступи пројекту и крене са активностима“, истакао је Владимир Чађеновић, извршни директор ЦЕДИС-а.
Имплементацијом SCADA/ADMS система постиже се ефикасно управљање електромрежом на основу информација о процесима на мрежи у реалном времену, укључујући и визуализацију мрежних процеса и могућност благовремене реакције у циљу избјегавања преоптерећења, самим тим и смањење броја прекида, односно сигурније и квалитетније напајање електричном енергијом за кориснике. Потпуна транспарентност дешавања на мрежи омогућиће и значајне уштеде кроз додатно снижавање нивоа губитака у електродистрибутивном систему. Такође, напредни системи упављања електродистрибутивном мрежом представљају незаобилазну потпору процесу „зелене транзиције“ јер омогућавају детаљну информацију и ефикасно управљање токовима енергије из обновљивих извора.
„Ово је врста пројеката коју желимо да видимо у Црној Гори и региону. Не морам напомињати колико је важна енергетска ефикасност и интегрисање обовљивих извора енергије. Врло је важно да компаније попут ЦЕДИС-а имају финансијског капацитета да директно сарађују са нама, без уплитања државе у смислу гаранција. Вјерујем да је ово важан корак за нашу даљу сарадњу“, нагласио је Матео Колангели, директор ЕБРД за Западни Балкан.
Планирано је да пројекат тече фазно, на начин што би имплементација централног SCADA/ADMS система и интеграција 40 трафостаница напонског нивоа 35/10кВ и 110/35/10кВ обухватила територију Подгорице и приморске општине. Наредна фаза би подразумијевала проширење пројекта на преостали дио Црне Горе и обухватила све објекте напонског нивоа 35/10кВ и 110/35/10кВ. У оквиру треће фазе имплеметирани SCADA систем би интегрисао и одређени број трафостаница 10/0.4 кВ и раставних елемената на 10кВ.
Састанку су присуствовали предсједник Одбора директора ЦЕДИС-а, Рајко Радошевић, извршни директор Владимир Чађеновић са сарадницима, директори канцеларија ЕБРД за Југоисточу Европу и Западни Балкан Шарлота Рухе и Матео Колангели, и Ремон Закариа, шеф Канцеларије Европске банке за обнову и развој за Црну Гору.

Прочитајте ЈОШ:
Заштиту Сињајевине подржавају домаћа и међународна научна јавност, грађани, премијер, ЕУ и Устав

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

