У обраћању из Беле куће Џо Бајден је упитао колико би још живота требало да буде угашено не би ли се променили закони о оружју у САД.
„Забога, колико смо још покоља спремни да прихватимо“, упитао је Бајден.
Бајден је говорио и о посети Увалдеу у Тексасу, где се догодила пуцњава у школи.
„Нисам могао, а да не помислим да има превише других школа, превише других места која су постала поља убијања, бојна поља, овде у Америци“, рекао је Бајден.
Председник САД позвао је на низ мера којима се противе републиканци у Конгресу, укључујући забрану продаје јуришног оружја и шаржера великог капацитета, или, ако то није могуће, подизање минималне старосне границе за куповину тог оружја на 21 годину са 18. Такође је тражио да се укине заштита од одговорности која штити произвођаче оружја од тужбе за насиље које су починили људи који носе оружје.
„Не можемо поново да изневеримо амерички народ“, рекао је Бајден, притискајући републиканце посебно у америчком Сенату да дозволе да се на гласање изнесу нацрти закона са мерама контроле оружја.
„Ако не реагује Конгрес, реаговаће бирачи“
Бајден је рекао да ако Конгрес не реагује, верује да ће Американци то питање ставити на централно место када буду гласали на мидтерм изборима у новембру.
Лоби за оружје Националног пушкарског удружења навео је у саопштењу да би Бајденови предлози нарушили права власника оружја који поштују закон.
„Ово није право решење, није право вођство и није оно што Америци треба“, наводи се у саопштењу.
Сједињене Државе, које имају већу стопу смртних случајева од ватреног оружја од било које друге богате нације, последњих недеља су потресене масовним пуцњавама у северном делу Њујорка у којој је убијено 10 особа, убиством 19 деце и двоје наставника у Тексасу и пуцњавом у болници у Оклахоми.
Провера прошлости и „црвене заставе“
Законодавци разматрају мере за проширење провера прошлости и усвајање закона о „црвеној застави“ који би омогућили службеницима за спровођење закона да одузму оружје људима који пате од менталних болести.
Али, све нове мере суочавају се са противљењем републиканаца, посебно у Сенату, јер забрана јуришног оружја нема довољну подршку.
<
Други амандман Устава САД штити право Американаца на ношење оружја. Бајден је, међутим, рекао да амандман није „апсолутан“ и додао да нове мере које он подржава немају за циљ да људима одузму оружје.
„После Колумбајна, после Сендија Хука, после Чарлстона, после Орланда, после Лас Вегаса, после Паркленда, ништа није урађено“, рекао је Бајден, подвлачећи листу масовних пуцњава током више од две деценије. „Овај пут то не може бити истина“, казао је Бајден.
Извор: РТС
Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С
Stari satanistički gušter
BIĆE ZGAŽEN U NOVEMBRU, ne da banka federalnih rezervi za Antifu, naprijed Srbi. Inflacija im je 8%
Smrdoje prica o pokoljima.Urusava se usa i ostale necasti.
AKOLIKO STE POKOLJA VI NAPRAVILI PO SVIJETU PA VAM BOG VRAĆA.