ИН4С

ИН4С портал

Филм о животу Срба у енклавама на КиМ који је изазвао бројне реакције француске јавности

1 min read
Филм, који је изазвао бројне реакције француске јавности, је сниман од септембра 2016. до јануара 2017. уз помоћ Арноа Гујона

фото: АП

Филм, који је изазвао бројне реакције француске јавности, је сниман од септембра 2016. до јануара 2017. уз помоћ Арноа Гујона и настоји да приближи гледаоцу реалности у којој живи 120.000 Срба у јужној српској покрајини, преноси РТС.

У филму говори и сам Гујон који каже да су Срби на Косову* дискриминисани.

„За Србина је готово немогуће да на Косову* нађе посао. Срби су дискриминисани, небезбедни, не могу слободно да се крећу нити говоре својим језиком у градовима у којима нису више добродошли“, рекао је он у филму.

Како се наводи, овај документарни филм представља Косово* из непристрасног угла француских документариста, више пута награђиваних за њихове документарне филмове. Филм доноси ексклузивну причу о једном парадоксу, да у данашњој Европи, у 21. веку још постоје енклаве и гета где људи живе у страху и затворени, борећи се у веома тешким околностима да опстану.

Филм је први пут приказиван на француској телевизији КТО 10. априла 2017. и од тада је више пута репризиран. У мају ове године је у Француској објављен ДВД филма.

У филму говоре епископ рашко-призренски Теодосије, игуман манастира Високи Дечани Сава Јањић, игуман манастира Драганац Иларион, директор Културног центра у Грачаници Живојин Ракочевић. Поред њих, два француска стручњака за Балкан говоре о историјским чињеницама које су довеле до ситуације које познајемо данас, док Арно Гујон говори о хуманитарним приликама у енклавама.

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

Прочитајте ЈОШ:

Спомен плоча краљу Петру ослободиоцу у француском граду Ла Бол

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Слични текстови

1 thoughts on “Филм о животу Срба у енклавама на КиМ који је изазвао бројне реакције француске јавности

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *