ИН4С

ИН4С портал

Велибор Џомић: Медији разногласје тенденциозно приказују као сукоб, епископи СПЦ чувају јединство цркве

1 min read
"Митрополит Амфилохије је један од најугледнијих чланова Светог архијерејског сабора и не може бити никаквог проблема или сукоба када чланови тог највишег црквеног тијела поднесу иницијативу патријарху за сазивање Сабора”.
Džomić

Велибор Џомић

„Архијерејски сабор није централни комитет у коме мора да постоји једно мишљење о стварима које се тичу живота у цркви, а које нијесу директно повезане са догматским, канонским и литургијским питањима. Нема никаквог сукоба између наших архијереја око суштинских питања која се тичу догматског, канонског и литургијског живота у цркви“, тврди у изјави за Побједу протојереј-ставрофор Велибор Џомић, стручњак за правна питања у СПЦ.

Свети архијерејски сабор СПЦ, како је казао, чини 40-ак епископа “који у суштинским питањима не само да нијесу сукобљени него нема никаквог размимоилажења”.

“Од када постоје црквени сабори по разним питањима која се не тичу догматике, литургике и канона постоји разногласје и то је један велики квалитет црквеног живота који се данас у појединим медијима погрешно, дозволите да кажем, понекад и тенденциозно, приказује као сукоб или велики сукоб. Митрополит Амфилохије је један од најугледнијих чланова Светог архијерејског сабора и не може бити никаквог проблема или сукоба када чланови тог највишег црквеног тијела поднесу иницијативу патријарху за сазивање Сабора”, рекао је он.

Џомић је истакао и да је, колико је њему познато, актуелна иницијатива за сазивање Сабора, која је потекла од поглавара СПЦ у Црној Гори Амфилохија, “једини случај да се таква легитимна и црквено утемељена иницијатива проглашава за некакав раздор или сукоб, преноси CdM.

“Од како црква Христова постоји све најважније, па и мање важне теме су искључиво рјешаване на Сабору као једино надлежном мејсту за та питања. Добро је да архијереји имају различите ставове, али познато је да свети канони налажу да кад у Сабору нема једногласја, онда важи глас већине. Патријарх јесте први међу једнакима и предстојатељ наше помјесне цркве, али он није римски папа и то је чињеница која је битна у православној цркви”, истакао је Џомић.

Он је додао да не само “да се митрополит Амфилохије не слаже са додјелом Ордена Светог Саве Александру Вучићу, него се са таквом одлуком, административне природе, не слаже ни велики број свештеника, монаха и вјерника.

“Орден Александру Вучићу је једно питање, а у захтјеву за сазивање Светог архијерејског сабора је наведено више питања из живота цркве о којима се на Сабору ваља и треба разговарат, јер је то једино мјесто на коме се мјеродавно и снагом највишег ауторитета та питања могу рјешавати”, поручио је Џомић.

Категоричан је да се не ради о било каквом сукобу у Српској православној цркви.

“Не вјерујем да све ово може да доведе до дубљих подјела и сукоба јер наши епископи чувају јединство цркве”, закључио је он.

Како је објавио портал Антена М, у ауторском тексту теоретичара религије Владимира Јовановића, митрополит Амфилохије и одређен број архијереја, “због нарушеног угледа Српске цркве, а и угледа патријарха Иринеја Гавриловића“ траже сазивање редовне сједнице јесењег архијерејског Сабора.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “Велибор Џомић: Медији разногласје тенденциозно приказују као сукоб, епископи СПЦ чувају јединство цркве

  1. A ovim dvijema babama gore, Komlenu i Betovenu, se snilo što im bilo milo. A i inače, nemaju ljudi drugog posla, no od jutra do sutra čuče na ovom portalu i bulazne nešto, u nadi da će še to nešto svidjeti sreskom knezu.
    Bar na primjeru ove dvije babe-žabe vidimo koje zanimanje je danas u Montenegru najisplativije.
    Nadajte se BOTOVI!
    Ps.Nedeljom je, širom naše lijepe Crne Gore, služba u svim našim prelijepim SRPSKIM Crkvama, pa dođite i pomolite se, možda vam se želje i ostvare!

  2. Е шта раде Миљови сендвичари… Сиктер од СПЦ, ено вам распопа Мираша па о њему балавите

  3. Ovi nas (vas) ubjeđuju u nepomućeno jedinstvo, a samo manjina episkopa je prisustvovala proslavi u Sava centru. Sava centra je inače bio samo kulminacija jedne potpuno propale proslave značajnog jubileja.
    Ono što se zbivalo u Sava centru – a što je RTS direktno prenosio – bila je slika (pret)poslednjeg stadijuma raspadanja nacionalne i državne ideologije politizacije pravoslavlja i oboženja politike, koja je tokom stopedesetak godina naciju i državu zavijala u crno i još će ih neko vreme zavijati. Samo što se sada, pred raspad, jasno vide pogoleme naprsline.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *