ИН4С

ИН4С портал

17 година терора над Србима: Косово као симбол страдања

Дана 17. фебруара 2008, група „демократских лидера” које подржава САД, на челу са бившим терористом спонзорисаним од Запада, прогласила је независност отцепљене српске покрајине Косово и Метохија (њен пуни законски назив према уставу Србије).

Од једностраног проглашења независности такозваног Косова 2008. године, српски народ на простору јужне српске покрајине суочава се са бројним проблемима и страдањима. Насиље, етничка дискриминација и угрожавање живота постали су свакодневица за Србе који су остали и опстају на Косову и Метохији.

Многе жртве, злочини и страдања које су преживели Срби на Косову и Метохији, као и уништавање и пљачкање светиња, само су мртво слобо на папиру за целокупну међународну заједницу.

Присетимо се, ипак, онога што је довело до једностраног проглашења такозване независности, злочина без казне који и данас траје.  Сетимо се када су упркос непосредном присуству КФОР јединица у марту 2004 године били изложени бруталном терору и погрому од стране албанских екстремиста.

Мартовски погром 2004. године

Један од најтежих напада на српску заједницу догодио се у марту 2004. године, када је уништено више од 30 српских цркава и манастира, а многи Срби су погинули или били повређени. Многи Срби су били принуђени да напусте своје домове.

Последице мартовског насиља никада нису саниране, а најтрагичније је то што су поједина места од тада остала без српског становништва.

Насиље и дискриминација након 2008. године

Након једностраног проглашења такозване независности, насиље над Србима није престало. Постало је још учесталије. Чести су напади на српске цивиле, уништавање имовине и светиња, као и дискриминација у приступу образовању, здравству и запошљавању. Многи Срби су били принуђени да напусте своје домове због угрожене безбедности.

Недавни инциденти и изазови

У последњим годинама, ситуација се није побољшала. Чак је постала све неподнољивија. Према извештајима, инциденти насиља и дискриминације често остају некажњени, што доприноси осећају несигурности међу Србима.

Критика међународне заједнице

Међународна заједница, која је подржала једнострану независност такозваног Косова, није успела да обезбеди стабилност и безбедност за Србе. Упркос бројним обећањима о заштити људских права и имовине Срба, на терену се често дешавају инциденти који остају некажњени. Међународне снаге, као што је КФОР, нису често реаговале на време или адекватно, што је довело до повећане несигурности међу Србима.

Не желећи да се ставе у улогу због које су дошли на Косово и Метохију, Кфор и Унмик полиција су чак давали савете Србима да напусте своја огњишта – јасно им стављајући до знања да их неће штитити. Голоруки српски народ није имао избора, већ је под претњом албанске разуларене масе морао да крене у насилну сеобу.

Страдање Срба на Косову и Метохији од 2008. године сваке године је све веће.

 

Читајте ЈОШ:

Дан (не)зависности УЧК творевине и Европа

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy