ИН4С

ИН4С портал

03. октобар 1929. – Краљевина СХС применована у Краљевину Југославију

1 min read

На данашњи дан 1929. године Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца преименована је у Краљевину Југославију, а умјесто дотадашње подјеле на области нова подјела је била на бановине.

Бановине су од 1929. године биле управне јединице Краљевине Југославије.  Цјелокупна територија Краљевине Југославије била је подијељена на девет бановина. Београд, заједно са Панчевом и Земуном, као главни град није припадао ниједној бановини (представљао је посебну управну јединицу под називом Управа града Београда, а овлашћења управника главног града била су упоредива са онима које су имали банови у остатку земље).

Године 1939. као резултат споразума Цветковић-Мачек, спајањем Савске и Приморске бановине (у цјелости) и дјелова Дунавске, Врбаске, Дринске и Зетске бановине настаје Бановина Хрватска. Крфском декларацијом ријешено је питање будућег облика владавине и питање организације власти, а остало је заобиђено питање државног уређења. Видовданским уставом држава је регионално подијељена на 33 области, од којих је свака могла да има највише 800.000 становника. Замишљено је да обласна скупштина издаје обласне уредбе, које је проглашавао обласни жупан, односно начелник. Увођењем Шестојануарске диктатуре обласне скупштине су нестале, док је великим жупанима стављено у надлежност вођење обласних скупштина и одбора. Идеја за следећи вид регионализма дошла је под спољним утицајима. Наиме, савезничке земље захтијевале су од краља Александра да учврсти југословенско народно и државно јединство, као и да децентрализује управу. Конкретно, британски амбасадор у Београду 1928. године је дао предлог о ревизији Видовданског устава, којим би се држава, умјесто на области, издијелила на далеко веће покрајине, са локалном аутономијом, економски и финансијски независне.

Тако је 1929. године донијет Закон о називу и подјели Краљевине на управна подручја. Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца је преименована у Краљевину Југославију, са идејом политичког интегралног пројекта, по коме су Срби, Хрвати и Словенци требало да се стопе у јединствену, југословенску нацију. У другом параграфу овог закона установљене су бановине, као највеће управне јединице, у циљу ефикаснијег рада администрације и стварања природних привредних цјелина. Бановине су носиле називе по најпознатијим ријекама, које су кроз њих протицале. Разлог за овакве називе заснивао се на чињеници да су они већ били одомаћени и такође у употреби код војно-територијалне подјеле, а са жељом да се раскине са ранијим историјским називима и избришу границе између њих, како би се спријечили даљи дезинтеграциони процеси у држави. Адмнистративна подјела на бановине заснована је по географском критеријуму према природним границама, које су пролазиле планинским гребенима или дуж великих ријека. Бан је вршио највишу политичку и општу управну власт у бановини, а постављао се краљевским указом, на предлог предсједника Министарског савјета Краљевине Југославије. Надлежности бановине, односно бана обухватале су следеће послове: пољопривреда, грађевина, трговина и индустрија, шуме и рудници, социјална политика и здравство и просвјета.

Зетска бановина је обухватала територије које је су биле у саставу Краљевине Црне Горе, као и територију Дубровачке републике и Боке, али и залеђа Дубровника у Херцеговини (Невесиње, Требиње, Гацко, све до Фоче на сјеверу) као и Косово и Метохију све до Косовске Митровице, Србице и Ораховца на истоку, већи дио Рашке области (Новопазарског санџака) коју је ослободила Србија у рату 1912. године као и вароши Рашку и Ушће. Добила је име по ријеци Зети, чији је слив у средишту ове административне области, а које је било у употреби и у средњем вијеку и односило се на просторе данашње Црне Горе. Административно средиште Зетске бановине било је Цетиње. Силе Осовине су 1941. године окупирале Зетску бановину. Неколико мањих подручја око Боке которске су анектирана од стране фашистичке Италије, док је остатак постао дио окупационе зоне Италије у Црној Гори и Албанији.

Источна подручја су постала дио окупационе зоне нацистичке Њемачке у Србији, док су западна подручја припојена Независној Држави Хрватској. Задњи бан Зетске бановине био је Блажо Ђукановић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “03. октобар 1929. – Краљевина СХС применована у Краљевину Југославију

  1. Blažo Đukanović je mogao da laže Crnogorce da je Ban sve dok mladoletni kralj nije odleteo sa zlatom u Kairo posle aprilskog rata 1941.
    Kad je zbrisao Englezima od Bana je ostao samo dojeb.. i po koja zlatna poluga koju porodica Karađorćević nije uspela da makne van zemlje.
    Kažu da se avion nekoliko puta zaletao sa Nikšićkog aerodroma ali zbog težine zlata nije mogao da poleti.
    Tek kad su izbacili jednog od posilni i sanduk sa polugama avion je uspeo da se odlepi od piste.
    Taj sanduk je čuvan u namastiru Ostrog a posle rata ozna je tražila od Crnogoraca da se to zlato vrati državi međutim došlo je do sukoba u kojem je poginuo stric današnjeg predsednika države u međusobnom puškaranju ispod Ostroga.

    2
    6

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *