Звезда опет тријумфовала у Евролиги, „Пионир“ прогутао Лијетувос Ритас!

crvena-zvezda-kosarka

Кошаркаши Црвене звезде Телеком остварили су другу евролигашку победу у низу, савладавши после Лаборала и екипу Лијетувос Ритаса, овога пута уз грмљавину препуне хале Пионир са 88:77 (19:16, 23:24, 20:16, 26:21).

Црвено-бели су у овај меч ушли осокољени помало неочекиваном победом на гостовању у Шпанији, а против Литванаца из Виљнуса, који су такође имали учинак 1-3, тражили су тријумф који би им продужио наду да могу до Топ 16 фазе елитног такмичења. До њега су и дошли одличном колективном игром против тима у коме су била два бивша Звездина играча, Омар Кук и Стеван Јеловац, али и бивши НБА играч Сонгајла. Ипак, нико од њих није имао одговор на борбеност црвено-белих, нарочито када је почела последња деоница утакмице.

Звезда је повела рано, дошла је до 10:6 после лепог потеза Нелсона и слободних бацања борбеног Бранка Лазића, који је добио тежак задатак да чува двоструког освајача Евролиге са Олимпијакосом, тада само епизодисте у атинском тиму, али врсног шутера Мартинаса Гецевичијуса.

Управо је освајач бронзе са Мундобаскета 2010. тројком „пресекао“ два поготка Шилба, после чега је Радоњић при резултату 14:9 у игру увео Рашка Катића. Ојачана ионако већ добра одбрана, уз блокаду расположеног Шилба, потпуно је примирила игру гостију, па је после коша Јаке Блажича тренер Лијетувоса Дирк Бауерман затражио тајмаут пред крај прве деонице.

На Звездину агресивну игри у дефанзиви, кошем уз звук сирене за крај напада одговорио је некадашњи репрезентативац Миленко Тепић, кога је публика у Пиониру извиждала и извређала због дела каријере који је провео у Партизану. А онда је црвено-беле почео да мучи њихов бивши играч, Стеван Јеловац, који је тројком и поготком у наредном нападу примакао Литванце на 17:16.

Јеловац је тројком одговорио на истоветан погодак Блажича којим је отворена друга деоница, у којој је словеначки репрезентативац почео да носи игру домаће екипе, било продорима, било добром одбраном, у којој су били одлични и Симоновић и Катић. Но, некако напрасно, дефанзивна игра црвено-белих почела је да се распада. Гости су, без направљеног прекршаја за пет минута, серијом 12:5 преузели вођство (29:31), и то захваљујући трима погођеним тројкама, од које је две дао распуцани Гецевичијус. Тајмаут Радоњића пренуо је његову екипу, пре свега када је реч о нивоу ангажовања док ривал има лопту, па су уз Шилбове поготке домаћи вратили предност, серијом 7:2 – 36:33.

Како је Јеловац, уз Гецевичијуса, прекинуо тај низ црвено-белих, ушло се у „резултатску клацкалицу“, коју је у последњем секунду полувремена закуцавањем вратио предност Звезди – 42:40.

Друго полувреме почело је, као и старт меча, бучном подршком са крцатих трибина Пионира, а на паркету су се Митровић и, са пенала до тада не баш најсигурнији, Шилб, побринули за мини-серију од 4:0, али је Сејбутис са две тројке за мање од пола минута вратио неизвесност. Био је то увод у његову сјајну минијатуру, јер је са два нова поготка примакао госте на 52:50, не дозвољавајући Звезди да се размахне. Чак и када би Радоњићева екипа одлазила на „+5“, после поготка уз фаул Јаке Блажича, Лијетувос је налазио начин да одговори, попут Кукове тројке за продужетак драме.

Пионир је, међутим, „прокључао“ два минута пре краја треће деонице, када је Звезда направила серију преко Симоновића и Нелсона који је искористио и додатно слободно бацање, довевши домаћина до 60:53, великих „+7“ након дугог периода тражења начина да се узастопним нападима уздрма супарник.

У четврту деоницу ушло се са предношћу Звезде од 62:56, а да она не нарасте на двоцифрену, када се чинило да је то неминовно, побринуо се бивши чалн пет НБА клубова, Даријус Сонгајла. Ипак, решени да истрају у својој намери да остваре нови евролигашки тријумф, црвено-бели су често погађали кош ривала уз прекршај, па је тако после мајсторије Јаке Блажича у соло-продору, Црвена звезда повела са 70:59.

Било је и 74:61 за домаће, у 34. минуту, када је намерна лична грешка досуђена Рашку Катићу удахнула живот нокаутираним гостима. Али, како је Омар Кук исто „награђен“ за то како је користио лакат, Звезда није дозволила грогираном ривалу да се врати у живот. За тили час се на семафору појавило 15 поена разлике за домаћине, па је славље могло да почне на половини последње четвртине. Славље због новог успеха на елитној сцени, и то баш пред „вечити дерби“ који се игра већ у понедељак, од 20:30.

Евролига, 5. коло
Црвена звезда Телеком – Лијетувос Ритас 88:77 (19:16, 23:24, 20:16, 26:21)
Београд – Хала: Пионир; Гледалаца: 7.500; Судије: Перез Пизаро (Шпанија), Кјари (Италија), Переа (Шпанија)
Црвена звезда Телеком: Цветковић, Митровић 7п, 3ск, 3ас, Лазић 4, Блажић 16п (шут 6/8, од тога тројке 1/2), Симоновић 4, Марјановић 12п, 7ск, 3ас, 1бл, Раденовић 5, Катић 12п, 3ск, 2бл, Ристић, Нелсон 12п (шут 5/8), 9ск, 2ас, Џенкинс 2, Шилб 14п (шут 6/9), 3ск, 2ас
Лијетувос Ритас: Тепић 2, Бабраускас 6, Паласиос 13 (шут 5/12), Сејбутис 17 (шут 4/9, од тога тројке 2/3), Глиниадакис 1, Гецевичијус 17п (шут 6/10, од тога тројке 5/8), 5ас, Орелик, Лидека 2, Кук 4, Сонгаила 4, Јеловац 11, Дембраускас