ИН4С

ИН4С портал

Зло или добро: 13 година од пада Слободана Милошевића

1 min read

Slobodan_Milosevic_rukaДанас се навршава 13 година од када је бивши председник и хашки оптуженик Слободан Милошевић изгубио изборе за председника СР Југославије од кандидата ДОС-а Војислава Коштунице.

Председнички избори су одржани истовремено са изборима за парламент СРЈ и локалним изборима у Србији. Победом удружене опозиције (ДОС) на изборима у Србији и СРЈ, завршила се десетогодишња владавина Слободана Милошевића.

Не желећи да прихвати пораз, до тада владајућа Социјалистичка партија Србије (СПС) и њен лидер Милошевић изазвали су постизборну кризу која је запретила озбиљним сукобима и насиљем. ДОС је позвао на демонстрације због непризнавања резултата избора за председника СРЈ, а криза је окончана 5. октобра после масовних протеста широм Србије.

На тим изборима за председника СРЈ изабран је кандидат ДОС-а и лидер Демократске странке Србије Војислав Коштуница са 2.470.304 (50,24 одсто) гласа. Милошевић је освојио 1.826.799 гласова, односно 37,15 одсто. Милошевић је 11. марта 2006. умро у притвору Међународног трибунала у Хагу где му је суђено за геноцид у Босни и Херцеговини, ратне злочине против човечности у Хрватској и на Косову.

Од увођења вишепартијског система 1990. СПС, чији је Милошевић био неприкосновени лидер, била је непрекидно на власти до 2000. године када је он изгубио председничке изборе. Четири године касније, у марту 2004. мањинска влада Војислава Коштунице изабрана је уз подршку посланика СПС-а.

СПС се враћа на власт у јулу 2008. ушавши у коалициону владу премијера Мирка Цветковића, чију окосницу чине ДС, СПС и Г17 плус. У тој влади председник СПС-а Ивица Дачић је био први потпредседник Владе и министар унутрашњих послова. У Влади Србије СПС је имао још три министра: за инфраструктуру, рударство и енергетику, и просвету.

Неколико месеци након избора нове владе, лидери социјалиста и демократа Ивица Дачић и Борис Тадић потписали су Декларацију о политичком помирењу. У коалиционој влади формираној после општих избора одржаних у мају 2012. године, коју предводи Српска напредна странка, лидер социјалиста Ивица Дачић је премијер и министар унутрашњих послова.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Зло или добро: 13 година од пада Слободана Милошевића

  1. Покојни Брана Црнчевић: “Милошевић је био државник са грешкама, а ови послије њега су грешке без државника“. Тешко да постоји прецизнија дефиниција лика и дјела Слободана Милошевића од ове. Да је преживио на власти 5. октобар, да ли би Србија била данас ближа статусу Бјелорусије, економски стабилној и одржвиој, споља незадуженој држави са најмањом стопом незапослености у Европи, или презадуженој, економски разваљеној, пониженој и самопониженој НАТО колонији, најбезнаднијој земљи у Европи? Да ли била разбијена заједничка држава Србије и Црне Горе? Не треба никаква велика памет да би се одговорило на ова питања…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *