ИН4С

ИН4С портал

Зашто је Франсоа Оланд подигао глас на самиту НАТО

1 min read

„НАТО нема никакву улогу у односима Европе и Русије. За Француску Русија није ни противник нити претња“ изговорио је Франсоа Оланд након слетања у Варшаву да би присуствао самиту савеза 8. и 9. јула, речи које носе поруке о дешавањима испод површине у европској политици након Брегзита.

Оланд је имао у виду неколико ствари када је подигао глас. У ствари, индиректно је изразио незадовољство америчким притисцима на Европу када су у питању поремећени односи са Русијом. Превасходно је желео да скрене пажњу на намеру Француске да њен глас треба да има посебан значај у Европи упркос чињеници да старе „посебне везе“ са Немачком нису снага каква је некад била, а Француска у много чему постала много слабији партнер.

Наравно да је Оланд једним оком гледао и на ситуацију у Француској, имајући у виду његов низак рејтинг популарности (13%). Бивши председник Никола Саркози се уздиже као један од претендената за подршку деснице на председничким изборима следеће године, на крилима националистичке платформе у тренутку када је 61% француских бирача непријатељски настројено према Европској унији.

putin-oland1Међутим, најпре ће бити да је Оланд имао на уму оно што је Берлин полиси џорнал прошлог септембра пророчки назвао „Немачки тренутак униполарности“. Суштина је да Немачка де факто израста у лидера Европе.

Немачка је била уздржана о својој улози хегемона у Европи, али је могуће да се то мења. Немачки талас је већ видљив након Брегзита. Немачка је свесна да је њена политичка и економска снага драматично порасла. (Изласком Британије удео Немачке у БДП Европске уније порастао је са око петине на четвртину.)

С друге стране, национални антагонизми у Европи који су изродили два светска рата никада стварно нису престали. Они се јављају као реакција на немачке захтеве за „јачом Европом“. Француски Фигаро је пренео изјаву Саркозија: „Ако је одговор на Брегзит још немачкија Европа, онда смо се ми залетели у зид.“ Он заступа „Европу нација“ – слабију ЕУ у корист националних држава.

merkel olandФранцуски политичари дуж политичког спектра говоре у националистичком и анти-немачком тону – од екстремне деснице коју предводи Марин ле Пен до вође Француске партије левице Жан-Лика Меленшона.

Истовремено, у средњој Европи такође расте захтев за редефинисањем споразума ЕУ, као и да се одлучивање пренесе на националне државе. Пољска у Немачкој види претњу. У четвртак је про-владина Газета Полска изашла са насловом Да ли се ствара Четврти рајх?, илустровано кукастим крстом на насловној страни.

Оландово оштро обраћање у Варшави открива забринутост због стварања нове осовине између Немачке и САД, која би могла Француску да остави по страни. Ангела Меркел се снажно залаже за сарадњу на трансатлантском лидерству САД. Председник Барак Обама рачуна да ће она предводити ЕУ у увођењу санкција Русији.

У светлу Брегзита, када се Британија повлачи из Европе, Вашингтону је такође потребна осовина са Немачком. САД уживају блиске везе са Новом Европом које им такође омогућују улогу арбитра између Немачке и Пољске, али изнад свега, највиши интерес САД је да спречи стварање осовине Немачке и Русије.

fransoa-olandУ основи свега јесте тежња да НАТО буде центар америчке стратегије спречавања ширења утицаја Русије, а систем западног савезништва можда се у ближој будућности пренесе на осовину Немачке и Америке.

Интересантно је да је Путин имао телефонски разговор са Оландом и Меркеловом непосредно пред одлазак на самит у Варшави, а у вези са Украјином која је лајтмотив НАТО кореографије „одбране и одвраћања“ у режији Вашингтона.

Путин је нагласио да је тзв. Нормандијски формат задовољавајући оквир за спуштање тензија око Украјине, имплицирајући да НАТО овде не би требало да игра никакву улогу. Интересантно је и да је Оланд у Варшави дао готово идентичну изјаву.

М. К. Бадракумар – аутор је бивши амбасадор Индије у Узбекистану и Турској. Експерт је за Русију, Кину, Централну Азију.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *