ИН4С

ИН4С портал

Заробљене институције: Нема кривичног дјела у гласању штићеника „Команског моста“

1 min read

Основно државно тужилаштво у Подгорици утврдило је да не постоје елементи кривичног дјела у случају уписивања штићеника Завода Комански мост у бирачки списак, иако се ради о лицима која су лишена пословне способности и бирачког права, пише Дан, за који је овим поводом коментар дала Бранка Бошњак, посланица Демократског фронта.

Бошњак је почетком марта позвала тужилаштво да испита на који начин су се штићеници Завода Комански мост нашли у бирачком списку с обзиром на то да као лица без пословне способности не могу гласати, а за Дан је казала да су је из тужилаштва обавијестили да нису нашли да постоје елементи кривичног дјела у случају уписивања штићеника Завода Комански мост у бирачки списак.

Она је указала да је уписивање штићеника ове институције у бирачки списак злоупотреба актуелне власти која је, како истиче, показала на шта је спремна зарад гласова.

„То само говори колико су заробљене институције система, јер је више него очигледно да је неко злоупотријебио положај и унио у бирачки списак лица која не уживају бирачко право“, казала је Бошњак за Дан, додајући да је упитно и колико се лица из Команског моста можда и сада налази у бирачком списку јер министар унутрашњих послова пред октобарске изборе није потписао исти.

„Могуће је да су у њему остала лица која немају пословну способност. Ми ћемо то свакако провјерити. Наш став је да је приликом уписивања штићеника у бирачки списак било несавјесног поступања. Када добијемо бирачке књиге ми ћемо провјерити да ли се десило да је неко од тих лица и гласало“, најавила је Бошњак.

Дан је раније објавио да МУП није избрисао из бирачког списка четири штићеника Завода Комански мост, јер се ради о лицима којима је дјелимично одузета пословна способност и којима је продужено родитељско право. Заштитник људских права и слобода дао је препоруку Државној изборној комисији (ДИК) да до краја спроведе поступак откривања евентуалних злоупотреба бирачког права штићеника Завода Комански мост у Подгорици у претходним изборним процесима. На друтој страни, МУП-у је препоручено да без одлагања спроведе поступак брисања из евиденције преосталог броја штићеника Завода који нијесу брисани, а ради се о шест лица, као и других особа које су лишене пословне способности, а исти поступак није окончан.

Министарство унутрашњих послова се у неколико наврата обратило Врховном суду Црне Горе, како би надлежни судови достављали рјешења за лица којима је потпуно одузета пословна способност, а ради ажурирања бирачког списака. Имајући у виду одредбу Закона о избору одборника и посланика, МУП је информисао заштитника да се није могло извршити брисање са бирачког списка лица којем је дјелимично одузета пословна способност, као и лица којима је продужено родитељско право. Министарство у континуитету врши ажурирање бирачког списка на основу рјешења, о одузимању потпуне пословне способности, које нам достављају надлежни судови саопштено је раније из МУП-а.

Дан је такође раније објавио доказе да је једна штићеница Завода Комански мост, установе која се стара о особама са умјереним, тежим и тешким сметњама у интелектуалном развоју, гласала 2012. године на бирачком мјесту 20-А у ОШ „Саво Пејановић“ у Подгорици. О томе свједочи документација са тог бирачког мјеста до које је дошао Дан. За С.Ј., која се сада налази у Заводу Комански мост, у изводу из бирачког списка, поред њеног имена, стоји уредан и веома читак ћирилични потпис, као и адреса пребивалишта у Подгорици. Министарство рада и социјалног старања је накнадно саопштило да штићеница у тренутку гласања није била лишена пословне способности.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *