ИН4С

ИН4С портал

Запад не може да врати Крим

ukraina01foto-reuters_f

Санкције држави која у Европу и САД извезе енергенте вредне 160 милијарди долара звуче нереално.

Отцепљење Кримског полуострва од Украјине и припајање Русији натерало је администрацију Барака Обаме, председника САД, да заједно са ЕУ уведе мере против руских званичника, али и да запрети оштријим санкцијама и дипломатском изолацијом Москве.

Дмитриј Рогозин, руски вицепремијер познат и као пријатељ америчког глумца Стивена Сигала, шалио се после вести да је убачен на Обамину црну листу, а плану Вашингтона смејали су се и конзервативци са „Фокс њуза“.

Популарност Владимира Путина, руског председника, за последњих недељу дана порасла је за седам одсто, а за последњих месец дана за 15 процената, наводи се у јуче објављеним резултатима истраживања. Путинов изборни рејтинг потврђује да би у случају одржавања избора садашњи шеф Кремља убедљиво победио већ у првом кругу гласања са више од 80 одсто освојених гласова.

Мера која би могла да нанесе стварну штету Москви је ограничење или забрана увоза у Европу руске нафте и гаса. Међутим, аналитичари банкарских гиганата „Голдман Сакс групе“, „Банке Америке“ и „Морган Стенлија“ слажу се у оцени да Европа вероватно не би подржала такве санкције, а таквог мишљења је и америчка обавештајна компанија „Стратфор“.

Главна препрека већем кажњавању је Немачка, упркос начелном обећању канцеларке Ангеле Меркел да ће следити америчке савезнике. Немачка је у 2013. дуплирала спољнотрговинску размену са Русијом која сада износи 76,5 милијарди евра, од чега је 40,5 милијарди руски извоз, 36 немачки. У Русији послује 6.000 немачких фирми које запошљавају 300.000 људи, а Берлин је трећи највећи трговински партнер Москве. Руско тржиште је једно од најзначајнијих за немачку аутомобилску индустрију.

За Немце, који 35 одсто природног гаса добијају из Русије, питање санкција Москви снажно је повезано са личним интересима.

Занимљив је и став Велике Британије, која такође не би превише да се замера Русији, о чему сведочи и недавно откриће документа у којем се види да Лондон нити жели трговинске санкције нити затварање Ситија за Русе. То не би требало да чуди, пошто се Лондон понекад назива Москвом на Темзи због великог броја руских тајкуна.

Премијер Дејвид Камерон упозорио је јуче да ће се Русија суочити са трајним искључењем из групе најразвијенијих земаља света Г8 уколико Кремљ предузме додатне кораке „даље од Крима и ка источној Украјини“. Он је у том случају најавио најстроже могуће економске и дипломатске санкције.

Припадници проруских кримских јединица за самоодбрану, који су јуче заједно са руским снагама заузели базу украјинске морнарице у Севастопољу, заробили су Сергеја Гајдука, команданта морнарице. Проруске снаге заузеле су улаз и у украјинску поморску базу у Новојезерском, на западу Крима.

Џозеф Бајден, потпредседник САД, изјавио је јуче у Вилњусу, престоници Литваније, да ће САД одговорити на сваку агресију на чланице НАТО. Бајден је током посете балтичком региону рекао новинарима да „расте цена отворене агресије“. Он је, такође, казао да САД „веома, веома озбиљно“ схватају своју одговорност по Северноатлантском уговору кад је реч о помоћи у одбрани земаља чланица НАТО.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *