ИН4С

ИН4С портал

За три године у ЦГ 33 напада на новинаре

У Црној Гори је од 2014. године полиција забиљежила 33 случаја, који се воде као напади на новинаре, саопштено је на састанку представника Синдиката Медија (СМЦГ) и Управе полиције.

Илустрација

У Црној Гори је од 2014. године полиција забиљежила 33 случаја, који се воде као напади на новинаре, саопштено је на састанку представника Синдиката Медија (СМЦГ) и Управе полиције.

Из Синдиката медија саопштено је да је шеф Сектора криминалистичке полиције Енис Баковић представио нове податке Управе полиције према којима је, од 2014. године полиција забиљежила 33 случаја, који се воде као напади на новинаре.

“Од тога је 19 случајева процесуирано, 12 је и даље у раду, а у два случаја су одбачене пријаве”, каже се у саопштењу СМЦГ.

Наводи се да је према подацима Управе полиције од 2004. године, односно од најтежег случаја – убиства главног уредника Дана Душка Јовановића, у Црној Гори забиљежено 76 случајева напада на новинаре од чега су 43 случаја процесуирана, 25 је у раду, а осам пријава је одбачено.

Баковић је, како се наводи, истакао да не стоје оцјене да полиција не ради свој посао, и додао да је у више од пола случајева урадила све што је до ње, укључујући и убиство Јовановића, а да је остатак посла на другим надлежним органима, тужилаштву и судству, преноси Мина.

“Посебно је апострофирао да се у многим случајевима, који су се водили као напади на новинаре, током истраге испоставило да немају везе са обављањем новинарског позива већ да су мотиви неке друге природе”, наводе из Синдиката.

Како су казали, њихови представници представили су Управи полиције своју базу напада на новинаре у Црној Гори, која је развијена у оквиру пројекта „Регионална платформа Западног Балкана за заступање слободе медија и безбједности новинара“.

СМЦГ је, како су казали, представио и свој Механизам за реаговање на нападе на новинаре.

Представници Синдиката су затражили да полиција именује једну или двије контакт особе од којих би се, у наредном периоду, могле добијати благовремене информације о случајевима напада на новинаре. “Речено је да ће захтјев бити размотрен те да иницијативу сматрају корисном”.

Наводи се да су представници Синдиката указали на, по њиховом мишљењу, бројне пропусте надлежних државних органа у истрагама напада на новинаре и имовину медија у протеклом периоду.

“Истакнуто је да неки од најтежих случајева и даље нијесу потпуно ријешени (убиство Душка Јовановића, бомбашки напад и паљење возила „Вијести“) неки су већ застарјели (напад на Младена Стојовића), а и још некима пријети застара у скором периоду (други напад на Туфика Софтића). Пропусте је, у недавном извјештају Влади, констатовала и Комисија за праћење истрага напада на новинаре и имовину медија, у којој СМЦГ има свог представника”, наводи се у саопштењу.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “За три године у ЦГ 33 напада на новинаре

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *