ИН4С

ИН4С портал

Вијеће министара ЕУ-а расправља о БиХ

1 min read

ashton-sarajevo-aj-main

Вијеће министара спољних послова Европске уније ће ове седмице расправљати о Босни и Херцеговини, у контексту онога о чему је током посјете говорила висока представница ЕУ-а за спољну политику и сигурност, Кетрин Ештон.

Ештон је најавила да ће шефове дипломатија обавијестити о разговорима које је водила током недавне посјете Босни и Херцеговини.

,,Наредних седмица ћу одржати велики број састанака и разговора о Босни и Херцеговини с представницима чланица ЕУ-а. Међутим, овдје није ријеч о томе да се спусти љествица, него о жељи да вам помогнемо да је прескочите. У том контексту разматрамо шире ангажовање, како бисмо помогли да ова питања ријешите“, рекла је Кетрин Ештон током посјете Сарајеву прошле седмице.

Она ја подсјетила да је ЕУ протеклих година уложила знатне напоре да помогне Босни и Херцеговини и да Унија сада разматра на које начине може учинити још више.

О томе како помоћи Босни и Херцеговини да превлада застој у реформама разговарат ће се већ 17. марта, на састанку Вијећа министара ЕУ-а.

Министрка спољних послова и европских интеграција Хрватске, Весна Пусић, је још крајем прошле године предложила утврђивање специфичног процеса европских интеграција за Босну и Херцеговину.

Кључна логика новог приступа је у условној понуди за чланство у ЕУ-у, а степен напретка Босне и Херцеговине у интеграционом процесу би требао бити директно повезан с напретком унутрашње политике и ефикасности администрације, наводи се у приједлогу документа.

Раније, након састанка министара спољних послова ЕУ-а, Пусић је изјавила:,,Умјесто да се унапријед морају ријешити нека специфична питања да би процес почео, ми сматрамо да би било важно да процес почне и унутар тог претпроцеса, да се рјешавају и оне специфичне теме.“

На министарском састанку , уз Украјину, која ће бити главна тема, европске чланице ће изнијети своје ставове о томе како помоћи Босни и Херцеговини да нађе пут из кризе, али без закључака.

Наредни разговор о Босни и Херцеговини планиран је за 14. април, када ће се министри европских земаља изјаснити о приједлогу Хрватске.

У међувремену је словенски министар спољних послова, Карл Ерјавец, упутио писмо Ештон, у којем тражи да ЕУ покрене рјешавање политичких и економских проблема у Босни и Херцеговини.

Он је раније, на састанцима министара спољних послова, предлагао да Босна и Херцеговина добије медијатора.

„Босна и Херцеговина је проблем, јер је статус qуо. Треба јој неко из ЕУ-а у улози какву има Ештон у дијалогу Србије и Косова. И Босни и Херцеговини треба такав медијатор“, казао је Ерјавец.

Међутим, нису сви за специјални или специфичан приступ ЕУ-а Босни и Херцеговини.

У Европској стабилизацијској иницијативи сматрају да би нови критеријуми могли значити да бх. политичари поново чекају да њихов посао уради неко други.

,,До сада је било превише очекивања у Босни и Херцеговини да ће међународна заједница доћи и ријешити све проблеме, укључујући и економске. А то се неће догодити. Ако би сада дошло до неког посебног приступа, посебних олакшица, онда би политичари опет сјели у други ред и рекли: ,,Ок, нека међународна заједница рјешава наше проблеме'“, каже аналитичарка Алеxандра Стиеглемеyер.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *