Veličanje ustaštva se nastavlja: Podignut spomenik mučiteljima iz Lore
1 min read
Nakon spomen-ploče u Jasenovcu na kojoj je ispisan ustaški pozdrav “Za dom spremni”, i spomenika strijeljanim ustašama u Sisku veličanje ustaštva u zemlji-članici Evropske unije, koja još uvijek nije osudila ništa od ovoga, Hrvatskoj, došlo je do pravog zamaha veličanja ustaštva: prije tri dana, povodom 25 godišnjice 72. bojne Vojne policije u Splitu, ispred nekadašnjeg logora Lora otkriven je spomenik ovoj jedinici poznatoj po svojim zločinima u ovom logoru.
Lora se smatra najužasnijim logorom bivše Jugoslavije zbog mučenja kojem su bili podvrgnuti zarobljenici. On je postojao od 1992-1997. godine (dakle i nakon rata), a kroz njega je prošlo 1.005 zarobljenika – Srba koji su bili stravično psihofizički mučeni. Pokrenuto je nekoliko istraga, a suđenjem je okončan tek postupak u tzv. predmetu Lora 1, koji se odnosi na zločine nad srpskim civilima koji su u Loru dovedeni iz okoline Splita.
Lora je nastala na mjestu vojne luke JNA, i nakon povlačenja vojske 4. januara 1992. pripadnici hrvatske vojne policije nakon nekoliko dana od vojno-istražnog zatvora prave logor.
Podsjetimo, predsjednica Kolinda Grabar Kitarović je ljetovala tu prošle godine, nakon proslave “Oluje” u Kninu.
Zaslužnima za mučenje Srba – spomenik
Koliko je Hrvatska demokratska zemlja te koliko su Srbi dobrodošli kao ravnopravni građani u ovoj državi Evropske unije možemo da vidimo i po ponašanju hrvatskih vlasti ovih dana.
Kako navodi portal “Stav!” svečanom otvaranju spomenika onih koji su zaslužni za mučenja Srba prisustvovalo je nekoliko stotina ljudi, međutim oni koji su najviše iščekivani Ante Gotovina i Zlatko Hasanbegović nisu se pojavili.
“Nije se pojavila ni vjerojatno najpoznatija nekadašnja pripadnica 72. bojne Vojne policije, a sada nagrađivana književnica Tanja Belobrajdić, oslobođena optužbi za zlostavljanje zarobljenika ovog lipnja u istrazi u kojoj nije pozvan niti jedan od svjedoka bivših zarobljenika,” naglašava “Stav!”.

Oni su podsjetili da je u postupku Lora 1 osuđeno je osam vojnih policajaca: Tomislav Duić kao zapovjednik, Tonči Vrkić kao njegov zamjenik; Miljenko Bajić, Josip Bikić i Davor Banić, kao pripadnici interventne grupe – voda, te Emilio Bungur, Ante Gudić i Anđelko Botić za zločine nad civilima srpske nacionalnosti.
“Osim, Bungura i Duića, osuđeni su odslužili kazne, a trenutno je u tijeku suđenje za Loru 2 u kojoj su optuženi Gudić, Botić, Vrkić, Duić i Bungur. Sa slobode se brane prva trojica, dok su Bungur i Duić, koji su bili u bijegu do prošle godine, nalaze u pritvoru. Zbog ponovljenog suđenja Tomislavu Duiću i Emiliju Bunguru, koji su postupak i presudu za prvi proces dočekali u bijegu, sudi im se za Loru 1 i Loru 2,” navodi “Stav!”.
U svečanom tonu ceremonije osuda zločinaca i priznanje patnji žrtvama izostala
Kako navodi ovaj portal “u svečanom tonu ceremonije osuda zločinaca i priznanje patnje žrtvama je izostala premda je riječ o brutalnim zločinima kako prema civilima, tako i prema vojnim licima. koji su se odvijali u Vojno istražnom centru Lora, tik pored podignutog spomenika”.
“No zato nije nedostajalo povijesnog revizionizma,” naglašava portal.
“Sudionici Domovinskog rata su jedini antifašisti u Hrvatskoj,” izjavio je prvi govornik Zlatko Čipčić, predsjednik Udruženja branitelja veterana 72. bojne Vojne policije. A ovu tvrdnju ponovio je i naglasio gradonačelnik Ivo Baldasar, koji je, priupitan što bi poručio žrtvama i porodicama čije su patnje priznate pred hrvatskim sudom, poručio kako im treba priznati patnje i spomenuti ih, ali on eto nije. Prema njegovom mišljenju, to su bili pojedinci.
“Ako je bilo incidenata, oni su pravosudno riješeni, ali ne možete kriminalizirati kompletnu postrojbu, a vi to upravo radite,” izjavio je splitski gradonačelnik.
“Stav!” navodi da 24 četiri osobe koje su u različitim periodima tokom 1992. godine boravile u Lori, županijsko odvjetništvo nikad nije pozvalo na razgovor premda je video snimak njihovih iskaza uručen hrvatskim pravosudnim organima zajedno s njihovim adresama i ostalim kontaktima.
Što se pak tiče optuženika, koji se brane sa slobode, ostaje nepoznato jesu li prisustvovali u ceremoniji, no niko od prisutnih govornika nije ih pozdravio kao da su tu, navodi ovaj portal.
Lora – logor za Srbe
Zarobljenici koji su dovođeni u ovaj logor bili su Srbi (muškarci i žene), i nešto manje Muslimani. Prvobitno su u ovaj logor dovođeni Srbi sa prostora SR Hrvatske, a kasnije od aprila 1992. kada se zaratilo u Bosni i Hercegovini i sa tih prostora u Logor Lora su dovodili srpske civile, ranjenike, vojnike i ratne zarobljenike.
Tijela ubijenih odvožena su van Hrvatske, najčešće u Duvno (BiH), ili su bacana u Jadransko more.
Među ubijenima koji su preminuli nakon teški mučenja su:
- Petar Spremo – civil, Srbin iz Begovog Sela kod Kupresa, rođen 2. januara 1945. godine, od oca Slavka. Zarobljen 5. aprila 1992. godine i sproveden je u logor u Kupresu, potom u Šujice, pa potom u splitsku “Loru” gde je prebijen, mučen i zlostavljan usled čega je preminuo 18. aprila 1992. godine.
- Stojan Zubić – civil, uhapšen u Kupresu aprila 1992. Teško prebijen, odmah po razmeni zarobljenika je umro od zadobijenih povreda u Lori.
- Ratko Milić – civil, uhapšen u Kupresu aprila 1992. U logoru Lora pretrpeo psiho-fizičko nasilje tri dana, potom odveden u neku jamu pored Duvna i tu ubijen, bačen u jamu.
- Ljubo Milić – civil, uhapšen u Kupresu aprila 1992. U logoru Lora pretrpeo psiho-fizičko nasilje tri dana, potom odveden u neku jamu pored Duvna i tu ubijen, bačen u jamu.
- Dušan Nikić – civil, uhapšen u Kupresu aprila 1992. U logoru Lora pretrpeo psiho-fizičko nasilje tri dana, potom odveden u neku jamu pored Duvna i tu ubijen, bačen u jamu.
- Slavko Dragoljević – civil, uhapšen u Kupresu aprila 1992. U logoru Lora pretrpeo psiho-fizičko nasilje tri dana, potom odveden u neku jamu pored Duvna i tu ubijen, bačen u jamu.
- Čivčić, nepoznatog imena (gluvonijem) – civil, uhapšen u Kupresu aprila 1992. U logoru Lora pretrpeo psiho-fizičko nasilje tri dana, potom odveden u neku jamu pored Duvna i tu ubijen, bačen u jamu.
- Vlado Savić – vojnik rezervista, iz Nevesinja. Od teških fizičkih ozleda bio je sav modar i deformisanog lica. Posle 12 dana batinanja nestao iz bloka C. Kasnije je viđen njegov leš.
- Dragan Jelić – civil,
- Čučaga Milivoje – civil,
- Luka Gazivoda – vojnik,
- Ratko Simović “Mališa” – civil,
- Dušan Barović zv. “Duka” – vojnik,
- Luka Adžić – vojnik, iz Nikšića.
- Duško Bjelić – civil, iz Nikšića.
- Bojan Vesović zv. “Beli Orao”, vojnik iz Kragujevca, od oca Miroslava i majke Ilinke. Rođen 1973. Bio je vojnik na redovnom odsluženju vojnog roka. Prvobitno otišao u Prištinu, posle poslat u Livno, gde je ranjen i zarobljen, potom odveden u “Loru“.
- Nenad Knežević – civil, iz okoline Šibenika;
- Bulović Gojko, civil, pravnik iz okoline Benkovca.
- Slobodan Medić – pilot JNA,
- Petar Pantić – pilot JNA,
- Mirko Zečević – civil, star 63 godine, sa Kupresa.
- Milan Vulić – civil,
- Grbić Ranko- civil,
- Boro Ivković – civil,
- Duško Jelić – civil, iz Trebinja
Osim portala “Stav!” i “Antifašističkog vjesnika” koji radi samo preko svoje fejsbuk stranice, niko od medija nije obavijestio o ovom strašnom događaju. Nije bilo nikakvih reakcija ni od srpskih vlasti a ni od vlasti Crne Gore.
Kakav ustaški bolesnik, još se cereka, ovaj bi klao samo da mu neko da bodež u ruke!
Hahaha jel to paranoja, histerija ili nekakav drugio poremećaj, nije mi jasno – ali odakle nekome pravo da uopće komentira spomenik poginulim vojnicima legalne vojske međunarodno prizante države?
to su Hrvati. a reakcija vlasti MNE neće biti zbog mučenja i ubijanja regruta. MNE je odavno završila s regrutima. odn. vojnicima njih nije briga ni za koga