ИН4С

ИН4С портал

Већина јавних функционера није доставила извјештаје о приходима и имовини

1 min read
Редовне годишње извјештаје о приходима и имовини до сада је доставило само 1750 од 4.427 јавних функционера у Црној Гори, а рок за испуњење те законске обавезе истиче у петак.

Редовне годишње извјештаје о приходима и имовини до сада је доставило само 1750 од 4.427 јавних функционера у Црној Гори, а рок за испуњење те законске обавезе истиче у петак.

Како је саопштено из Агенција за спрјечавање корупције (АСК), извјештаје о приходима и имовини предало је и свега 250 од укупно 1228 државних службеника који имају ту обавезу.

Из Агенције су најавили да ће, у складу са Законом о спрјечавању корупције, покренути управне и прекршајне поступке против јавних функционера који не доставе извјештај о приходима и имовини у законским роковима, као и против оних за које се испостави да су доставили нетачне и непотпуне податке.

Они су подсјетили да се обавеза достављања редовног годишњег извјештаја о приходима и имовини односи на јавне функционере и државне службенике који имају ту обавезу у складу са посебним законима.

Из Агенције су поновили да се образац извјештаја шаље електронским путем, посредством интернет странице тог органа www.антикорупција.ме/корисницки-сервиси.

Након достављања електронске верзије извјештаја о приходима и имовини, софтвер Агенције врши почетну контролу попуњеног документа која подразумијева провјеру да ли је подносилац попунио сва обавезна поља, и обавјештава подносиоца о евентуалним непотпуним подацима.

„Након успјешно обављене почетне контроле, поднијети извјештај добија бар код, након чега га подносилац може одштампати. Одштампани и потписан извјештај са бар-кодом јавни функционер доставља Агенцији поштом“, каже се у саопштењу.

Наводи се да се законска обавеза достављања извјештаја сматра испуњеном само у случају када се он поднесе електронским путем, а верзија извјештаја са додијељеним бар кодом одштампа, потпише и прослиједи на адресу Агенције за спрјечавање корупције, улица Краља Николе 27/В.

Из Агенције су нагласили да обрасци достављени без бар кода нијесу валидни за информациони систем тог органа.

„Након достављања Извјештаја на наведени начин, Агенција почиње са контролом, провјером и обрадом извјештаја коју врши новоосновани Одсјек за провјеру прихода и имовине јавних функционера и државних службеника који имају прописану обавезу подношења извјештаја о приходима и имовини“, каже се у саопштењу.

Одсјек је, како се наводи, основан почетком године, јер је прва године рада Агенције показала потребу за оснивање нових одсјека у циљу рационализације послова и јачања капацитета Агенције и даљег унапрјеђења ефикасности рада тог органа у свим областима.

Након очитавања бар кода и скенирања пристиглих извјештаја, Одсјек за провјеру прихода и имовине спроводи административну контролу истовјетности електронске и потписане верзије извјештаја.

Како су казали из Агенције, уколико су обје верзије истовјетне, подаци из извјештаја се верификују и објављују у Регистру прихода и имовине јавних функционера, односно на интернет страници Агенције.

„До 27. марта, од укупно евидентираних 4.427 јавних функционера, њих 1750 активних функционера је доставило редовне годишње извјештаје о приходима и имовини“, каже се у саопштењу.

Осим редовних годишњих извјештаја, Агенцији је достављено и 100 извјештаја о приходима и имовини у законском року од 30 дана по престанку функције и 180 извјештаја о приходима и имовини у законском року од 30 дана по ступању на функцију.

Достављено је и 20 извјештаја о приходима и имовини на захтјев Агенције, у случају покретања управног поступка, у складу са законом, 37 извјештаја о приходима и имовини у законском року од 30 дана у случају увећања имовине преко пет хиљада ЕУР и 127 годишњих извјештаја о приходима и имовини по престанку функције.

„Осим јавних функционера, извјештаје о приходима и имовини је до 27. марта предало и 250 од укупно 1228 државних службеника који имају обавезу достављања извјештаја, међу које се убраја дио службеника Управе за инспекцијске послове, Управе полиције, Министарства унутрашњих послова (МУП), Пореске и Управе царина“, каже се у саопштењу.

Наводи се да је до тог датума укупно обрађено и на сајту Агенције објављено 2464 извјештаја о приходима и имовини (2214 јавних функционера и 250 државних службеника).

Агенција ће, како су навели, извршити дубинску провјеру података из извјештаја о приходима и имовини јавних функционера кроз упоређивање података из извјештаја са подацима из база података Управе за некретнине, МУП-а, Пореске управе и Комисије за хартије за вриједности.

Провјера се, појаснили су из Агенције, врши у складу са Годишњим планом који подразумијева контролу извјештаја свих посланика, министара, судија и тужилаца, док се за остале функционере провјера врши методом случајног узорка.

„Агенција ће, у складу са Законом, покренути управне и прекршајне поступке против јавних функционера који не доставе извјештај у законским роковима, као и против јавних функционера за које се испостави да су доставили нетачне и непотпуне податке, а у циљу досљедне примјене Закона, као и унапређења транспарентности и јачања, етике и одговорности у вршењу јавне функције“, закључује се у саопштењу.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *