ИН4С

ИН4С портал

Утврдити одговорност због пропуста у истрагама напада на новинаре (ВИДЕО)

Хапшење главног уредника ИН4С Гојка Раичевића, док је радио свој посао и извјештавао са протеста

Истраге напада на новинаре и имовину медија треба да буду ефикасније и потребно је да надлежни државни органи у конкретним случајевима утврде да ли има пропуста у истрагама и евентуалне одговорности.

То су препоруке Комисије за праћење поступања надлежних органа у истрагама пријетњи и насиља над новинарима, убистава новинара и напада на имовину медија, дата у извјештају о раду за период од 23. јануара до 23. маја ове године, који је достављен Влади Црне Горе.

Надлежнима је препоручено да обезбиједе услове за рад Комисије, како би успјешно завршила задатке.

Проблеми Комисије се превасходно односе на питање затамњивања личних података у документацији коју доставља Управа полиције, затим на дуго чекање добијања дозвола за приступ тајним подацима, као и рјешавање финансијског питања, односно обезбјеђивања накнаде за предсједника, чланове и секретара Комисије констатовано је у извјештају, који је потписао предсједник Комисије Никола Марковић.

Управа полиције је у извјештајном периоду Комисији доставила документацију о поступању њених службеника у случајевима напада на новинаре који су се десили од 1. маја 2015. године, као и за четири случаја из ранијег периода.

Полиција је доставила документацију и о предметима из ранијег периода, који се односе на каменовање зграде НД „Вијести“, пребијање новинара Младена Стојовића из Бара, те убиство у покушају и изазивање опште опасности у Беранама, на штету Туфика Софтића.

Комисија је од Управе полиције и Основног државног тужилаштва тражила предмете истраге напада на уредника портала „ИН4С“ Гојка Раичевића, бацања сузавца на групу новинара и информацију да ли је случај напада на новинарку телевизије Црне Горе Ивану Шебек током протеста 2015. године пријављен полицији.

Комисија је сачинила посебан извјештај о истрази у случају напада и покушаја убиства на новинара Туфика Софтића, пријетњи Дамири Калач, каменовању ТВ Пинк и нападу на Младена Стојовића.

У извјештају о овом случају који је сачинио Никола Марковић препоручено је Влади да о закључцима Комисије обавијести Министарство правде, Тужилачки савјет и Врховно државно тужилаштво како би се у оквиру својих надлежности изјаснили о поступању тужилаштава, нарочито у односу на утврђене грешке и неажурност у вођењу истраге. Тражено је предузимање потребних превентивних мјера у циљу спречавања таквог начина поступања у осталим случајевима.

– Комисија препоручује да надлежни органи утврде модел пријављивања кашњења истрага због објективних разлога. На тај начин би се помогло тужиоцима да надлежне упознају са проблемима у раду, на вријеме их пријаве, како не би сносили субјективну одговорност за неажурност истраге изазване недостајућим капацитетима за рад, пише у извјештају.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *