ИН4С

ИН4С портал

УРА: Пријестоница свјесно и намјерно преварила раднике „Кошуте“

1 min read
"Учешћем у купопродаји поменуте имовине, Пријестоница је свјесно и намјерно преварила раднике, који готово свакодневно, још од 2015. године, мирно протестују испред зграде Општине," нагласио је Аџић.

Градоначелник Богдановић је, по ко зна који пут, погазио дату ријеч да ће се заложити за исплаћивање макар стотињак радника бивше фабрике ИМО „Кошута“, у првој фази, који свакодневно протестују испред зграде Општине, истакли су у цетињском одбору Грађанског покрета УРА.

„Радници-стечајци ИМО ‘Кошуте’ су најбољи примјер како се владајући ДПС, дуже од двије деценије, односи према онима који су изградили ову земљу. Још од отварања стечајног поступка 04. марта 1996. године, радници (као приоритетни повјериоци), уз разна обећања безуспјешно чекају исплату оног шта су својим поштеним радом зарадили. Посљедња нада, а уједно и гаранција да зарађено могу добити, била је имовина бивше ‘Кошуте’,“ истакао је предсједник тог одбора Филип Аџић.

Он истиче да је имовина бивше фабрике „Кошута“ продата по „скандалозно ниској цијени, далеко испод тржишне, али и далеко испод износа који се дугује радницима“.

Rješenje o otvaranju stečajnog postupka

„Крунски доказ да су радници преварени и да у овом предмету има више елемената кривичног дјела, јесу отварање и закључење стечајног поступка. У Рјешењу о отварању стечајног поступка (Ст.бр 139/94) од 04. марта 1996. године, уредно је евидентирано да се радницима дугује девет зарада, док се у закључењу стечајног поступка (Рјешење Привредног суда Ст.бр. 139/94 од 14. јуна 2001.године) види да међу онима који су успјели наплатити своја потраживања – радника уопште нема,“ закључио је Аџић.

Аџић наводи да су, имајући у виду укупну ситуацију и све нерегуларности који прате стечајни процес, челни људи Пријестонице морали зауставити продају имовине бивше „Кошуте“ по несхватљиво ниској цијени, „макар до проналаска рјешења за око 750 обесправљених радника“.

Rješenje o zaključenju postupka

„Потпуно је јасно да приватне компаније ‘Montell’, ‘Eurogum’ и ‘Зрножит’ нису у обавези да воде рачуна о стечајцима ИМО ‘Кошуте’, као и да су исте само искористиле могућност да, по изузетно ниској цијени, купе нешто шта има вишеструко већу вриједност. Због тога локална управа и други надлежни органи, сносе пуну одговорност,“ истакао је Аџић.

Из покрета УРА наводе да је цетињска управа била у могућности да заустави читав процес и стане у заштиту радника, шта потврђује и лист непокретности бр. 421 КО Цетиње И, у коме се види да је земљиште формално укњижено као својина Пријестонице.

List nepokretnosti

„Учешћем у купопродаји поменуте имовине, Пријестоница је свјесно и намјерно преварила раднике, који готово свакодневно, још од 2015. године, мирно протестују испред зграде Општине. Тиме је, по ко зна који пут, поред декларативних залагања показала – колико заправо брине о својим грађанима, али и колико вриједи њихова „часна“ ријеч и свако дато предизборно обећање,“ закључио је Аџић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *