ИН4С

ИН4С портал

УРА: Повећати стопу пореза за off-shore дестинације

1 min read
"Циљ предложених измјена јесу већи приходи од наплате пореза и рјешавање проблема пореске евазије услед коришћења фискалних јурисдикција off-shore дестинација са непостојећим или јако малим опорезивањем," нагласио је Конатар.
ura milos Konatar

Милош Конатар

Грађански покрет УРА ће предложити Влади Црне Горе измјене Закона о порезу на добит правних лица којима је предвиђено повећање стопе пореза по одбитку за компаније које долазе са off-shore дестинација, односно такозваних пореских рајева, саопштио је потпредсједник Грађанског покрета УРА Милош Конатар. Он је напоменуо да циљ предложених измјена јесу већи приходи од наплате пореза и рјешавање проблема пореске евазије услед коришћења фискалних јурисдикција off-shore дестинација са непостојећим или јако малим опорезивањем.

„Суштина предлога ГП УРА је увођење листе дестинација са преференцијалним пореским системима, по којој би се примјењивала већа стопа пореза по одбитку у износу од 18%. Овакво или слично рјешење постоји у скоро свим развијеним државама, док у нашем окружењу исти случај имамо са Србијом и Хрватском,“ казао је Конатар и додао:

„Важно је напоменути да би се већа стопа пореза по одбитку обрачунавала и плаћала у Црној Гори, а примјењивала на приходе исплаћене нерезидентним правним лицима (са листе дестинација са преференцијалним пореским системима) по основу: камата, накнада за ауторска права и друга права интелектуалне својине, капиталног добитка, накнада за закуп покретне и непокретне имовине, накнада по основу консалтинг услуга, услуга истраживања тржишта и ревизорских услуга. Док би се приходи исплаћени по основу дивиденди и удјела у добити опорезовали по постојећој стопи пореза по одбитку, односно 9%.

На овај начин ублажава се ерозија црногорске пореске основице, јер је до сада било лако неопорезиви приход извући у виду нпр. консалтинг услуге у неку другу фискалну јурисдикцију. Ова могућност злоупотребе се повећава уколико се у игру укључе повезана привредна друштва која се налазе у некој јурисдикцији са привилегованим пореским режимом (порески рајеви и офф схоре центри). Под повезаним лицима се подразумијевају привредна друштва која су или повезана капиталом, заједничким власницима, или заједничким управљањем.“

Измјене неопходне као мјера спрјечавања прања новца преко off-shore компанија

„У Грађанском покрету УРА сматрамо да је ове измјене неопходно усвојити и као својеврстну мјеру спрјечавања прања новца преко off-shore компанија, имајући у виду велики ниво сумњивих инвестиција које долазе из ове врсте фискланих јурисдикција у црногорски систем. Наша обавеза јесте спречавање неопорезивог изношења новца из Црне Горе тако што ћемо дефинисати списак држава према којима ће се примјењивати више стопе пореза по одбитку,“ истакао је Конатар и нагласио:

„Такође, овим измјенама не би био угрожен прилив директних страних инвестиција (ДСИ) са off-shore дестинација, јер би пореска стопа за исплату прихода од дивиденди и удјела у добити остала иста, док би се опорезовали приходи од специфичних услуга који су до сада неопорезовани изношени из Црне Горе.“

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *