ИН4С

ИН4С портал

Удружење бораца: Крвавог 1. 10. 1991. Хрвати гранатирали јединице ЈНА

Већи дио медија из Црне Горе, пренио је и ове године лажи хрватских медија да је 1. октобра 1991. године почео напад Југословенске народне армије и црногорске Територијалне одбране на Дубровник", изјавио је Радан Николић, директор Удружења бораца и додао:
Radan Nikolić

Радан Николић

Већи дио медија из Црне Горе, пренио је и ове године лажи хрватских медија да је 1. октобра 1991. године почео напад Југословенске народне армије и црногорске Територијалне одбране на Дубровник“, изјавио је Радан Николић, директор Удружења бораца и додао:

„У томе се, као и претходних година, истакла Телевизија „Вијести“ која је у информативним емисијама вијест о „почетку напада „црногорских и српских резервиста на Дубровник“ 1.10.1991. године пропратила снимцима бомбардовања Дубровника и информацијом о броју „дубровачких бранитеља“ погинулих на дубровачком ратишту.

Шта у вези са тим каже друга страна и колике су жртве ЈНА од 1. октобра 1991. године  и на дубровачком ратишту, Телавизија „Вијсти“ није саопштила.“

Он је нагласио да удружење, као друга страна,“ саопштава да су дубровачке паравојне јединице, по упутствима из Загреба и наредби војног заповједника Дубровника Нојка Мариновића, пребјега из Требињске бригаде, 1. октобра 1991. године, синхронизовано напале  јединице ЈНА у граничном појасу са Црном Гором и Требињем у циљу наношења људских губитака и задржавања положаја према касарни ЈНА на Превлаци која је била од стратешког значаја за ЈНА и Црну Гору зарад заузимања одбрамбених војних позиција и осигурања улаза у бококоторски залив.“

Николић се присјећа и каже: „Крвавог 1. октобра 1991. у припремљеним сачекушама у Чепикућама и Осојнику, гранатирању јединице ЈНА на Иваници и снајперском ватром на Грабу, убијена су 24 и рањено преко 40 војника ЈНА из састава Требињске и двије црногорске бригаде. Међу погинулима су 12 црногорских резервиста и и 6 војника на одслужењу редовног војног рока – Албанаца, Муслимана и Срба, док тог дана хрватска паравојска није имала губитака нити је ЈНА дејствовала према Дубровнику.“

„Упозоравамо медијске посленике у Црној Гори, који већ двије деценије фалсификују истину о дешавањима на дубровачком ратишту на штету Црне Горе и њених резервиста  у саставу ЈНА, да таквим односом блате црногорске војнике погинуле на том ратишту, отежавају правично  разграничење Црне Горе и Хрватске на Превлаци и доприносе све учесталијим захтјевима Хрватске Црној Гори за плаћање разних видова ратне одштете“, поручио је Николић у име Удружења бораца.

„Подсјећамо да је по Уставу СФРЈ ЈНА била једина легална сила чији је задатак био да штити уставни поредак и територијални интегритет СФРЈ, те да је Предсједништво СФРЈ на сједници од 9.01.1991. године донијело одлуку о разоружању свих паравојних формација  на простору СФРЈ, које Хрватска није спровела.

По Кривичном закону СФРЈ, над припадницима ЈНА 1.10.1991. почињено је кривично дјело оружане побуне уз масовно убиство на подмукао начин, па је Удружење прије годину дана доставило Специјалном тужиоцу Миливоју Катнићу информацију о првооктобарском злочину хрватских побуњеника над припадницима ЈНА. На писани захтјев да одговори шта је по том питању урађено Специјални тужилац није одговорио“, саопштио је Николић и додао:

„Удружење користи прилику да најави да ће у знак сјећања на погинуле саборце и утврђивања задње линије одбране њиховог лика и дјела, подарити њиховим породицама и црногорској јавности Спомен књигу.

Надамо се да ће прозвани медији омогућити да се чује и друга страна.“

Војници у ЈНА убијени 01.10.1991.

У Ивањици, српском насељу у саставу требињске општине, у жестоком, ничим изазваном гранатирању положаја 472 моторизоване бригаде, пројектили хрватских побуњеника су усмртили војнике ЈНА:

  • Вуколу Јаћимовића из Бијелог Поља, Жељка Вица, Драгомира Ковача, Предрага Путицу и Божа Кокића из Требиња, Африма Зулфија из Куманова, Сетара Рамаданија из Пећи, Нумана Реџепија из Тетова и Нермина Хоџића из Бихаћа.

У сачекушу на Осојнику гдје су убијени војници ЈНА:

Милија Лучић и Вељко Мумало из Требиња, Зоран Ковачевић из Кумбора, Богдан Лазић из Завидовића, и Таип Аљиу из Гостивара.

У Чепикућама, малом насељу у залеђу Дубровачког приморја уз локалну цесту која води од Сланог према Босни и Херцеговини, у припремљеној сачекуши у једном усјеку, припадници Збора народне гарде убили су црногорске резервисте на извиђању терена:

Ранка Бојића, Војислава Булатовића и Томислава Булатовића из Колашина, Жељка Пандурицу и Милована Смоловића из Мојковца и Радисава Срдановића и Расима Мурадбашића из Подгорице.

У првооктобарским нападима на јединице ЈНА учествовао је и знатан број добро обучених дубровачких снајпериста који су на подручју Граба убили никшићке резервисте:

Мињу Делибашића, Петра Никчевића и Милутина Николића.

Радан Николић, директор Удружења бораца

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Удружење бораца: Крвавог 1. 10. 1991. Хрвати гранатирали јединице ЈНА

  1. NEKA SU OVI STO SU GURNULI TE NESRECNE MLADICE U RAT PLATILI NEKE KRAVE KOJE SU TOBOS TADA UKRADENE SRAM IH BILO NEGO OBRAZA NEMAJU.

  2. Црна Гора је једина земља чије су вође гурнуле своје људе у рат, а после их се одрекли и сву љагу пребацили на њих. Више, никад нико неће жељети да брани Црну Гору, у случају потребе. А наши војници су ишли највише због онога што се десило у Другом светском рату, када је извршен геноцид над Србима.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *