ИН4С

ИН4С портал

У порасту покушаји прања новца, пријављено 40 сумњивих трансакција

1 min read

Управа за спречавање прања новца и финансирање тероризма ове године имала је око 40 пријава сумњивих трансакција од обвезника, од чега је 27 процесуирано државним органима, рекао је директор тог органа Веско Лекић.Evri-novac-pareОн је казао да су у порасту покушаји извршења кривичних дјела прања новца, а у последње вријеме и финансирања тероризма, разним облицима и модалитетима, преноси агенција МИНА.

Лекић је рекао да Управа укупно на годишњем нивоу добија око 30 хиљада готовинских трансакција од обвезника, од којих издваја оне које се учине као довољно сумњиве да се могу процесуирати.

„Управа је ове године имала око 40 пријава сумњивих трансакција од наших обвезника, од чега је 27 процесуирано државним органима, тужилаштву и полицији“, казао је он на регионалној конференцији финансијско–обавјештајних служби ФОС на тему Јачање сарадње у борби против прања новца у финансирања тероризма у југоисточној Европи.

Према ријечима Лекића, информационе технологије су у брзом порасту и готово да је тешко пратити тај тренд раста.

„У актуелном времену модернизоване технологије, криминалци, а не ријеткоо и њихове групе, остварују изузетну сарадњу у циљу стицања добити из кривичних дјела. У постизању тог циља за њих не постоје границе и покушавају се запоставити све баријере“, навео је он.

Лекић је оцијенио да је сарадња са колегама из региона, на високом нивоу.

„И црногорска легислатива, као и држава у региону која је рађена на истом принципу, је веома транспарентна и омогућава да наши захтјеви и одговори колега у региону буду свеобухватни“, казао је он.

Лекић је подсјетио да државни органи имају обавезу да Управу извијесте о исходу случајева.

„Један предмет ове врсте кривичног дјела траје веома дуго, а прање новца и финансирање тероризма су дјела које је сигурно најтеже открити“, рекао је он.

Лекић је саопштио да је у свијету проценат откривања дјела за прање новца, у коначној пресуди, око 1,5 до два одсто од укупно процесуираних. То је, како је рекао, мали проценат и говори о тежини процесуирању криминалаца.

Упитан да ли је Управа добила повратну информацију за нека од сумњи које су процесуирали у овој години, Лекић је казао да се информације „добијају“.

Он је казао да се не може знати који је то проценат ажурности у достављању, јер Управа нема увид у ток процеса у другим органима, али да то функционише.

„То је за вас мала али за нас значајна цифра, то се односи на десетак предмета. Ако узмете у обзир број предмета који смо ми доставили ове године то је можда безначајно, али та кривична дјела се дуго процесуирају и морамо бити стрпљиви и чекати“, рекао је Лекић.

Он је указао да је изузетно изазовно питање за ФОС извршење кривичних дјела прања новца и финансирања тероризма путем дигиталног, односно електронског новца, битцоина и картица.

„Тренд извршења тих кривичних дјела је посебно у порасту у развијеним државама, због чега треба припремити механизме за квалитетну превенцију, адекватно сузбијање тих дјела, прије свега анализом бића тих дјела и обучавања кадровских капацитета“, сматра Лекић.

Шеф програма за владавину права и људска права при ОЕБС-у Роб Форс казао је да Управа и њене партнерске институције из региона, имају сложен задатак – да изнова налазе начине којима ће укључивање нелегалног новца у регуларне економске токове чинити све тежим.

„Сигуран сам да наш заједнички циљ можемо формулисати прије свега као потврду ријешености ФОС да наставе и ојачају постојећу праксу сарадње у откривању и рјешавању случајева прања новца, посебно оних у којима „перачи“ покушавају да се сакрију иза неколико државних граница“, навео је он.

Форс је поручио да ће ОЕБС наставити сарадњу са партнерима из црногорске Управе и да ће увијек настојати да подржи њихова настојања да унапрјеђују рад и резултате.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *