ИН4С

ИН4С портал

У Беранама се подижу споменици јунацима Георгију Жукову и Лексу Саичићу

1 min read
На сједници СО Беране коју је за понедјељак са почетком у 10 часова заказао предсједник СО Беране Горан Киковић, према предвиђеном дневном реду на почетку скупштинског засиједања одборници ће расправљати о Програму подизања спомен-обиљежја у општини Беране за 2017. годину.

На сједници СО Беране коју је за понедјељак са почетком у 10 часова заказао предсједник СО Беране Горан Киковић, према предвиђеном дневном реду на почетку скупштинског засиједања одборници ће расправљати о Програму подизања спомен-обиљежја у општини Беране за 2017. годину.

У понуђеном документу како пише дневни лист “Дан“ се наводи да се спомен-обиљежјима  трајно обиљежавају значајни догађаји, чувају успомене на истакнуте личности, његују људски идеали и културни-историске традиције и одаје почаст борцима за слободу, цивилним жртвама рата и масовним страдањима људи. Поменутим програмом је предвиђено да се у Беранама подигне спомен обиљежје. Георгију Константиновичу Жукову, легендарном маршалу и четвороструком хероју Совјетског Савеза, чије су заслуге за побједу над фашизмом у Другом светском рату непроцјењиве. Истакнуто је да су захтјев за подизање поменутог спомен-обиљежја поднијеле невладине организације: Организација бораца НОР-а 1941-1945 из Берана, Мото клуб ,,Ноћни вукови“ из Подгорице и Невладино удружење ,,Калудра за све“.

Како је у изјави за “Дан“  рекао предсједник СО Беране Горан Киковић ово је значајан догађај за Беране и Црну Гору, јер су  маршал Жуков и Лексо Саичић  изузетне личности које су задивиле свијет. И један и други су се борили за слободу и достојанство људског рода. Лексо је био велики борац против јапанског имеперијализма и окупације, а Жуков је спасио СССР и човјечаноство од фашизма. Тиме су заслужили да им се подигну споменици баш у слободним Беранама које поштује цивилизацијске тековине. Зато позивам све одборнике СО Беране  да  јединствено подрже иницијативу о подизању поменутих спомен-обиљежја, јер ће на тај начин подржати к слободоумне и слободарске тековине – нагласио је Киковић.

„Жуков је једини војник у историји Совјетског Савеза и Русије који је четири пута одликован титулом хероја Совјетског Савеза. У Југославији је одликован највишим одликовањем, орденом слободе, које је било вишег ранга и од југословенског народног хероја. Током Другог светског рата, Жуков руководи одбраном Лељинграда, Москве и Стаљинграда. Предводио је Совјетску офанзиву 1944. године и напад на Њемачку 1945. године и окупацију Берлина. Постао је први командант совјетске окупационе зоне у Њемачкој. Као најчувенији војни командант у Великом отаџбинском рату, вршио је инспекцију Побједничке војне параде на Црвеном тргу у Москви 1945. године. Жуков је командовао и операцијом Августовска олуја против Јапана, пред крај Другог светског рата. По њему је назван Астероид 2132, а 1995. године на стогодишњицу његовог рођења, Руска федерација је усвојила ред Жукова и орден Жукова. Био је министар одбране Совјетског Савеза од 1955. до 1957. године. Један је од три носиоца Ордена побједе, а одликован је и америчком легијом за заслуге „, наводи се у образложењу поменутог предлога.

У наведеном програму је назначено и подизање спомен обиљежја Александару Лексу Саичићу,  рођеном 1873. године у Виницкој код Берана. Истакнуто је да је Саичић ушао у легенду након што је током руског-јапанског рата посјекао главу јапанском самурају.

Лексо Саичић је знаменити васојевићки јунак. Он је, као припадник руске царске војске, изашао на мегдан јапанском самурају и том приликом му посјекао главу. После побједе у двобоју,  постао је носилац ордена свете Ане, највећег руског одликовања и многих других признања. Руска влада му је одредила своту од четрдесет наполеона у злату годишње, до краја живота. У Манџурији је унапријеђен у чин капетана и до краја је командовао коњичким ескадроном Амурског драгонског пука. Сабља којом је савладао самураја данас се чува у Војном музеју у Москви. Умро је 7. Априла 1911. године. Поред ордена Свете Ане носилац је и руску Рањеничке медаље, Ордена италијанске круне IV реда, а од црногорских одликовања Орден Данила Првог IV Степена, сребрна медаља за храброст и Споменица 50 година владавине краља Николе“, наводи се у образложењи предлога.

Предсједник Скупштине општине Беране Горан Киковић позвао је јуче све одборнике локалног парламента да на скупштинском засиједању, заказаном за 11. септембар, једногласно подрже Програм подизања спомен-обиљежја у општини Беране за 2017. годину.

Он је подсјетио да је поменутим програмом предвиђено да се у Беранама подигне спомен обиљежје војсковођи Георгију Константиновичу Жукову, легендарном маршалу и четвороструком хероју Совјетског Савеза и Александару Лексу Саичићу, знаменитом васојевићком јунаку, који је  током руског-јапанског рата, као припадник руске царске војске, изашао на мегдан јапанском самурају и том приликом му посјекао главу. Он је казао да су и Жуков и Саичић легендарне личности свог времена и да сви одборници треба да буду поносни што се дошло на идеју да се у Беранама подигне спомен-обиљежје тако великим херојима свјетског гласа..

Он је казао да ће се сви који не подрже поменуту иницијативу сврстати на страну оних који угњетавају цивилизацијске вриједности.

„Свако ко не подржи идеју о подизању споменика Жукову и Саичићу бациће страшну мрљу на своју биографију. Тим прије, јер су се Жуков и Саичић борили против оних који су убијали на милионе невиних људи. Ово није политичка већ патриотска прича коју могу да игноришу само они којима немају додирних тачака са цивилизацијским прогресом“ истако је Киковић.

Из колаиције „Здраво Беране“ су здушно поржали идеју о подизању споменика Жукову и Саичићу. Идеју је поздравио и „спорни“ одборник Велимир-Бато Ђуришић, наводећи да ће се појавити на заказаној сједници и гласати једино за подизање поменутих споменика.

„Долазим на сједницу. Поджаћу предлог да се у Беранама подигну споменици Жукову и Саичићи, јер се ради о патриотској иницијативи која заслужује дужно поштовање. Међутим, све друге одлуке које су се нашле на предложеном дневном реду нећу подржати из раније изнесених разлога. Познато је да сам тражио да предсједник општине Драгослав Шћекић поднесе оставку, јер сам убијеђен да сарађује са врхом ДПС-а. Пошто он то није учинио ја остајем при ранијем ставу“, нагласио је Ђуришић.

Улица Јуријa Гагаринa

У оквиру Програма  о  подизању спомен-обиљежја у општини Беране за 2017. годину предложено је да једна улица у граду понесе име чувеног руског космонатуа  Јурија Гагарина.

„Гагарин је први човјек који је одлетио у свемир из пустињских степа Казахстана, са мјеста на којем се данас налази Бајконур, највећи светски космодром. Лет је трајао 1 сат и 48 минута.  Давањем назива улици по имену Јурија Гагарина, чија биографија указује на то да се ради о личности од изузетног међународног, историјског и научног значаја, а у складу са чланом 5 Закона о спомен-обиљежјима, симболично и трајно се чувају успомене на истакнуте личности“ наведено је у образложењу предлога.

ДПС неодлучан

Предсједник ОО ДПС-а Богдан Фатић је казао да ће тек након сједнице одборничког клуба његова партија заузети став у вези понуђеног Програма који предвиђа да се у Беранама подигну споменици Жукову и Саичићу.

„ДПС није никада био против било које напредне одлуке. Међутим, неопходно је да одржимо сједницу одборничког клуба , па тек након тога да говоримо о овом питању. На тој сједници ћемо заузети став да ли ћемо уопште доћи на заказану сједницу, с обзиром да смо и раније казали да коалиција „Здраво Беране“, због неусвајања важних скупштинских одлука,  нема легитимитет да врши локалну власт и да су ванредни избори једини начин да се изађе из постојеће кризе“, истако је Фатић.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *