ИН4С

ИН4С портал

Турска војна операција у Сирији: Шта се крије иза овог потеза

1 min read

Турска војна операција изазвала је бројне контроверзе. Док Анкара тврди да су њен циљ екстремисти ДАЕШ-а, Курди оптужују Турску да на тај начин жели да заузме северни део Сирије где ће распоредити своје радикалне присталице, а званични Дамаск то тумачи као директно кршење свог суверенитета.

Док Дамаск оптужује Анкару да војном операцијом крши суверенитет Сирије, аналитичари кажу да тим потезом турске власти настоје да се поставе као један од значајнијих играча када је реч о сиријском питању.

Упоредо, шеф представништва сиријског Курдистана у Москви Роди Осман упозорава да на страни Турске у нападу на сиријски Џараблус, када су ослобођена четири села, а убијено је 46 терориста ДАЕШ-а, учествују и присталице других радикалних групација, између осталог и припадници Нусра фронта. Он сматра да је напад део Ердогановог плана за обнову Османске империје. Турски аналитичар и професор са Факултета међународних односа Хусеин Багџи каже да због погрешне сиријске политике Турска дуже време није била укључена у процесе који се одвијају у региону, док том операцијом настоји поново да постане један од значајнијих играча када је реч о сиријском питању.  И руски политички аналитичар Григориј Меламедов оцењује да је дошло до промене турске политике према сиријској кризи, а као једну од новина види и одрицање од става да сиријски председник Башар ел Асад мора да оде. Ердоган рачуна, каже он, да други играчи у региону неће одмах реаговати на ту операцију.

Нормализација односа између Анкаре и Техерана је почела, а лидери тих земаља су већ разговарали о томе да је стварање курдске државе недопустиво. Истовремено, руско-турски односи су у успону. Пре или касније ће доћи и до побољшања односа са Вашингтоном, јер је Американцима потребна база Инџирлик. Тако да је сада повољан тренутак за такву операцију“, оцењује Меламедов. Осим тога, додаје он, турско друштво је револтирано сталним терористичким нападима, стога га је лако убедити да је неопходна операција против ДАЕШ-а, а у ствари — против Курда. „Као што видимо, Ердоган се постепено одриче става да Асад мора да оде, али се пита како да сачува образ, јер је раније инсистирао на томе. Зато мислим да ће за неколико дана међународни посредници убедити Анкару и Дамаск да започну преговоре, онда ће и Турска и Сирија прогласити дипломатску победу и на тај начин Ердоган ће сачувати образ“, сматра Меламедов. И председник руског Института за политичка истраживања Сергеј Марков каже да Војном операцијом „Штит Еуфрата“ Анкара жели не само да се освети ДАЕШ-у, него и да спречи уједињавање курдских енклава које се налазе на територији Турске и Сирије, јер би то била велика претња за Турску.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Турска војна операција у Сирији: Шта се крије иза овог потеза

  1. Веома су то интересантна дешавања. Не заборатите да је тамо још у игри САД.
    То значи да ће бити непредвиђених проблема.

    Једна опција је да ће натјерати ДАЕШ да пређе у Саудијску Арабију. Онда настаје поремећај на тржишту нафте. Цијене ће жестоко скочити.
    Америчке компаније које су сада у кризи, ће да пумпају нафту и зарађују.

    Зарађиваће и Русија, што ће јој добро доћи за велики рат који долази, полако али сигурно.
    Курдистан је већ независна држава! Онај дио у Ираку. Али идеја је да послије 100 година, га поново цијелог направе. УЗМЕШ ИМ ПА ИХ НАТЈЕРАШ ДА СЕ ЗА ТО БОРЕ.
    (Можда су предвидјели да се Срби боре за Крајине које су помогли хрватима да нам узму, и за Косово и Метохију).

    Турска ће бити у великим проблемима. По неким пророчанствима, остаће само трећина, и то онај дио на истоку. Константинопољ ће надамо се поново постати Православни.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *